Integrovaný chov rýb, hospodárskych zvierat a pestovania plodín
Najpôsobivejší na tomto starodávnom čínskom systéme farmárčenia je fakt, že do dnešnej doby dokáže konkurovať nákladmi masovej produkcii a je stále využívaný
Systém spájania chovu sladkovodných rýb s chovom zvierat a pestovaním plodín je už po tisícročia využívaný hlavne vo východnej a juhovýchodnej Ázii. V podstate ide o cyklické využívanie všetkých živín, ktoré sú produktom farmy. Najdôležitejšou súčasťou tohto systému je chov rýb v nádržiach s plytkým dnom a bez stáleho prítoku a odtoku vody. V takýchto nádržiach sa chovajú bylinožravé, prípadne všežravé sladkovodné ryby, ktoré spotrebujú všetok organický odpad z farmy. Ryby (väčšinou kaprovité druhy) sa kŕmia dopestovanými zbytkami rastlín (kukurica, cukrová trstina, banány, vodné rastliny, prípadne iné plodiny) a zároveň je do týchto nádrží pridávaný hnoj(surový alebo fermentovaný) z chovu hospodárskych zvierat alebo kompostovania rastlín, vďaka ktorému sa v nádrži tvorí plankton a ten je hlavnou zložkou potravy rýb. Sedimenty z nádrží následne slúžia na hnojenie pôdy na pestovanie plodín.
Tento systém má úžasnú variabilitu, keďže popri chove rôznych druhov rýb je možné chovať hovädzí dobytok, ošípané, hydinu, prípadne iné zvieratá a pestovať rôzne plodiny vrátane zeleniny, kukurice, obilnín a iných, a to na základe lokálnych podmienok a potrieb. V Ázii sa tento systém často spája aj s pestovaním morušovníkov a chovom priadky morušovej, či chovaním perlotvorných mušlí.
Výnimočnosť integrovaného hospodárenia je v nízkych nákladoch na krmivo a hnojivá, keďže tieto sa produkujú priamo na farme a sú organického pôvodu. Tajomstvom je tu dokonalé využitie kolobehu živín a to najmä dusíka a fosforu. Výhodou je aj to, že farmári majú rôznorodejšiu produkciu, čo im zabezpečuje väčšiu finančnú stabilitu a spotrebiteľom rôznorodejšiu lokálnu stravu. Benefitom je aj fakt, že pri tomto systéme sa nepoužívajú syntetické hnojivá a krmoviny sú taktiež dopestované lokálne.
Integrovaný systém hospodárstva je perspektívny hlavne pre rozvojové krajiny v tropickej a subtropickej oblasti, no čoraz častejšie je využívaný aj v rozvinutých krajinách a chladnejších teplotných pásmach na produkciu bio potravín. Druhy rýb, zvierat a rastlín musia ale vždy zodpovedať lokálnym podmienkam.
Užitočné informácie:
1. Kompletné rybárske vybavenie na 3fish.sk
2. Spoznajte základné rybárske techniky
Zdroj: fao.org
Autor: Jakub Durdík