Kamenný mostík 1.časť.


ako stavať mostík z kameňa

Praktický foto návod, časovo nenáročný – kamenný mostík.

– Ako postaviť kamenný oblúkový most bez malty.
– Lacná a dostatočne pevná technológia stavby.
– Praktický foto návod, časovo nenáročný – kamenný mostík.

kamenný mostík

 

Oblúkové mosty patria medzi najstaršie typy mostov. Stará Čína, Rím, Perzia, používali technológiu stavby týchto mostov po stáročia. Pre pevnosť kamenných mostov ich môžme stále vidieť dodnes v mestách Európy i Ázie. 

Tiež ako konštrukčný prvok sa používali oblúky a klenby napríklad na akvadukty, stredoveké hrady a kostoly.

Aj keď je konštrukcia oblúkových mostov pomerne rôznorodá, základná štruktúra sa nemení. Najjednoduchší tvar je polkruhový dizajn s opierkami na oboch koncoch. Tlak z vrchu mostu sa distribuuje cez oblúk a odkloní váhu na svoje dve podpery.

Oblúkové mosty nepotrebujú ďalšie podpery, ani konštrukciu z ocele.

Kamenné oblúky sú postavené na dočasnom drevenom debnení, ktoré drží kamene počas výstavby. Potrebná je dočasná forma – debnenie, pretože štruktúra nie je stabilná, kým sa neuzatvorí oblúk.


 

 

 

Môj postup pri budovaní kamenného mostíku

 

Chodník k včelám vedie cez potôčik, mierne do kopca. Doska cez potok bola vždy šmykná. Aj mierny kopec, keď zapršalo.Chcelo by to si spraviť lepší prístup ku včelnici. Účelový, lacný a pekný.

Najjednoduchšie by bolo dať po oboch brehov potôčika kamene, cez ne pevnú dosku, obsypať zemou. Rok-dva by vydržala. Ale neriešilo by to šmýkanie z kopčeka. Ani vzhľad.

Pri prerábaní dvora okolo domu, ostalo kopec ploských skál z chodníka. Čo s nimi? Prečo ich nevyužiť? Čo tak kamenný mostík.

 

Postup

 

Najskôr treba vybudovať pevné základy – podpierky či piliere mostu.

K tomu aby voda nevymývala breh pod mostom. Tiež aby sa most neprebáral v mäkkom dne. Ja som ako základ použil tieto dva ploché kamene. Pri väčšom moste by sa bolo treba so základmi viacej pohrať. Ale tu to stačí.

 

 

Ako formu pod kamenný oblúk, som si zvolil takúto konštrukciu zo starých dosák. Dva polkruhy pozbíjané k sebe tenkými doskami.

Rozmery: dĺžka 50 cm – vzdialenosť brehov potôčika. Výška 50 cm. Neúplný polkruh.

Drevenú formu som podložil menšími kameňmi. Tie okrem podopretia, pomôžu pri vyberaní formy po dokončení mosta.

forma na kamenný mostík

 

Video  zo stavby kamenného mostíku.



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…