Ako na kučeravosť broskýň efektívne
Ochrana proti kučeravosti broskýň postrekom a prevenciou
Kučeravosť broskýň je hubové ochorenie spôsobené patogénom Taphrina deformans, ktorý napáda púčiky, listy, plody a mladé výhonky broskýň, nektáriniek a mandlí. V našich klimatických podmienkach je kučeravosť broskýň jedným z najrozšírenejších ochorení ovocných stromov, ktoré spôsobuje pestovateľom vážne straty na úrode a zdraví stromov.
Čo je kučeravosť broskýň ?
Kučeravosť broskýň infikuje mladé lístky ako náhle vypučia z púčikov a následne sa objavuje v podobe červených škvŕn na mladých listoch broskyne počas jari. Tieto škvrny postupne hrubnú a deformujú sa, takže spôsobujú typický kučeravý vzhľad listov. Neskôr sa farba škvŕn mení postupne na žltú až sivobielu, čo je znak produkcie veľkého množstva spór, ktorými sa huba ďalej rozmnožuje do okolia. Tomuto hubovému ochoreniu sa darí najmä vo vlhkom a chladnom počasí počas zimných a jarných mesiacov a najmä počas pučania listov.
Aktivita hubového ochorenia klesá, ako náhle denné teploty stúpnu nad 25 °C, pričom letné obdobie huba prežíva najmä vo forme askospór. S príchodom chladnejších jesenných teplôt a vlhka sa jeho aktivita opäť zvyšuje, keďže vytvára množstvo blastospór, ktoré budú na jar opäť produkovať množstvo spór infikujúcich mladé púčiky broskyne.
Postihnuté listy broskyne nakoniec zhnednú a buď ostanú na strome alebo opadnú. Strom v takom prípade často vyháňa druhú vlnu listov čo ho však vyčerpáva a nemá tak dostatok sily na produkciu plodov a je celkovo oslabený, slabo rastie a je náchylný na iné ochorenia. Zriedkavejšie kučeravosť broskýň napáda aj mladé výhonky či plody broskyne. Ak proti tomuto hubovému ochoreniu nezasiahneme a má voľný priebeh, broskyňa postupne chradne a často po pár rokoch hynie.
Ochrana proti kučeravosti broskýň
1. Prevencia
Kučeravosti broskýň môžeme do veľkej miery predísť voľbou rezistentných/tolerantných odrôd broskýň a mandlí voči tomuto ochoreniu. Žiadna odroda nie je úplne rezistentná, no ochorenie má u odolnejších odrôd miernejší priebeh.
Ochorenie môžeme zmierniť aj odhrabávaním opadnutého lístia, odstraňovaním chorých a poškodených konárov broskyne a znížením obsahu dusíka v hnojive pre broskyňu. V záujme prevencie sa je vhodné zbaviť aj broskýň napadnutých kučeravosťou v blízkom okolí.
2. Ochrana postrekom
Veľmi účinnou a často používanou formou ochrany proti kučeravosti broskýň je postrek fungicídnymi prípravkami na báze medi, ktorá je pre pôvodcu kučeravosti toxická, no pre živočíchy vrátane človeka nemá nepriaznivé účinky.
Kedy aplikovať postrek proti kučeravosti broskýň
Meďnaté postreky je potrebné aplikovať na jar tesne pred vypučaním púčikov broskyne. Počas jarného obdobia preto skúsení záhradkári sledujú nalievanie pukov broskyne aby odhadli, kedy bude broskyňa pučať a tesne pred tým (keď už praskajú obalové vrstvy púčikov) aplikovali postrek meďnatého prípravku. Kalendárne sa postrek len ťažko odhaduje, pretože každú sezónu začína vegetácia pučať v rôznom čase no spravidla je to od konca februára až do začiatku apríla podľa lokality.
Ak je postrek dobre načasovaný, stačí ho aplikovať raz, no problémy môže spôsobiť dážď, ktorý postrek zmyje ešte pred vypučaním pukov broskyne. V takom prípade je potrebné postrek opakovať.
Dôležité je postrekom pokryť všetky konáriky a púčiky a to z každej strany, aby prípravok pokryl strom úplne a zničil všetky spóry kučeravosti.
V odbornej literatúre sa často odporúča aj jesenný postrek po opadnutí listov, no ten nie je taký účinný ako dobre načasovaný jarný postrek a preto sa často vynecháva.
Aké postreky proti kučeravosti broskýň použiť?
Na jarný postrek proti kučeravosti broskýň je možné použiť akýkoľvek prípravok obsahujúci meďnaté zlúčeniny ako napríklad: Champion 50 WP, Kuprikol 50, CuproTonic, Cuprocaffaro, Cuproxat SC (tieto prípravky obsahujú účinné látky: Hydroxid Cu, Sulfát Cu, Cu oxychloride sulfát a iné). Meďnaté zlúčeniny sú toxické pre huby a niektoré baktérie no pre živočíchy nie sú v bežných koncentráciách nebezpečné. Meďnatými prípravkami ošetrujeme stromy len do vypučania prvých pukov, pretože by mohli poškodiť mladé lístky. Vždy je potrebné dodržať dávkovanie uvedené na obale prípravku.
Proti kučeravosti broskýň sú účinné aj rôzne fungicídy na báze organických zlúčenín, no tie môžu byť škodlivejšie aj pre živočíchy, takže je s nimi potrebné zaobchádzať obozretnejšie (sú to napr. Dithane M45, Syllit 65, Delan 700 WDG, Novozir MN 80 a ďalšie). Tieto prípravky sa môžu použiť aj na mladé lístky až do kvitnutia broskyne. Následne je už akákoľvek aplikácia fungicídov proti kučeravosti broskýň neúčinná.
Pre bio pestovateľov je k dispozícii použitie prírodných hnojív s obsahom medi a zinku, ktoré sa aplikujú postrekom priamo na púčiky a mladé lístky broskyne.
Užitočné informácie:
1. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva
2. Návod na strihanie a tvarovanie ovocných stromov: ako strihať ovocné stromy
3. Kompletný prehľad ovocných škôlok, predajcov ovocných stromov a on-line donášok v SR, ktoré ponúkajú predaj ovocných stromov: ovocné škôlky , záhradníctva s ponukou ovocných stromov a on-line donáška ovocných stromčekov
Použité zdroje: ipm.ucanr.edu, extension.psu.edu, planetnatural.com