Oleandre a ich pestovanie


oleandre

Ako pestovať oleandre vrátane ich strihania, rozmnožovania a zimovania

Oleandre sú v Európe už po stáročia vyhľadávanými subtropickými rastlinami, kvitnúcimi počas celého leta. Pestovatelia tieto trvalky obľubujú pre ich exotickú krásu no aj kvôli ich odolnosti a jednoduchosti ich pestovania.  Oleandre pestované v kvetináčoch sú skvelým doplnkom každej terasy, balkóna či záhrady, do ktorých tieto rastliny vnášajú upokojujúcu stredomorskú atmosféru a okrem zaujímavej textúry dlhých listov ponúkajú aj nádherné kvitnutie so sladkou arómou. Ich výhodou je, že na rozdiel od väčšiny rastlín znášajú dobre aj intenzívne slnko a horúčavy, takže ich je možné umiestniť aj na exponované miesta s celodenným slnkom.

Napriek svojej výnimočnosti nie je oleander náročný na starostlivosť a s trochou starostlivosti sa z jeho krásy môže tešiť každý. Sú však citlivé na mráz a preto sa v chladnejších klímach, akou je aj tá naša, pestujú v nádobách a zimujú sa v interiéri. V tejto téme sa preto budeme venovať tomu ako pestovať oleandre v kvetináči vrátane sadenia, rozmnožovania a strihania oleandrov, ale aj tomu ako sa starať o oleander v zime.  

Pestovanie oleandrov

oleandre v kvetináčiOleander je pomerne odolná trvalka, ktorá si nevyžaduje veľa starostlivosti. Oleandre dobre odolávajú dlhotrvajúcemu suchu či premočeniu pôdy, dokážu prežiť v chudobných či slaných pôdach a nevadia im ani intenzívne horúčavy.  Dokonca sa vie prispôsobiť na rôzne typy pôdy (od kyslých až po zásadité : pH pôdy 5 - 8). Achillovou pätou oleandrov je však ich citlivosť na mráz a preto je potrebné tieto subtropické trvalky pestovať v  kvetináčoch a zimovať ich v interiéri.

Najdôležitejšími faktormi pre úspešné pestovanie oleandrov v nádobách sú slnečné stanovisko (nevyhnutné na kvitnutie), priepustný substrát a ich správne zimovanie. Táto rastlina dobre odoláva suchu a na to, aby prosperovala nepotrebuje extra výživnú pôdu, no pri pestovaní v nádobách je potrebná častejšia zálievka (2 – 3 krát týždenne – najmä pri horúcom počasí) a pôda s dostatkom živín, aby bola vitálna a bohato kvitla. Okrem toho si oleandre vyžadujú pomerne veľké kvetináče s drenážnymi otvormi, ktorými prebytočná voda okamžite odtečie preč.

Na podporu kvitnutia je vhodné oleander pohnojiť počas jari a skorého leta vyváženým hnojivom (viacnásobné hnojenie tekutým hnojivom, prípadne jednorazové hnojenie granulovaným hnojivom s postupným uvoľňovaním v jarnom období).

Prezimovanie oleandrov

oleander zimaS príchodom chladnejších jesenných dní je potrebné oleander v kvetináči presunúť do interiéru na prezimovanie. Pred zazimovaním je vhodné načasovať aj rez oleandrov, vďaka ktorému bude manipulácia s menšou rastlinou ľahšia. Pri príchode prvých mrazov by mali byť oleandre už v interiéri.  Oleandre v zime umiestnime na relatívne chladné (10 – 15 °C) miesto v interiéri s dostatkom prirodzeného svetla (napr. zimná záhrada, garáž či chodba). Nižšia teplota a menej svetla počas zimy udržuje oleander v dormancii, počas ktorej sa jeho metabolizmus spomalí a ľahšie tak prečká zimné obdobie. Počas tohto obdobia rastlinu takmer nezalievame (postačí zálievka 1 krát mesačne).   

Po prezimovaní môžeme oleandre opäť umiestniť do exteriéru, no až po pominutí hrozby mrazov, ktoré by rastlinu poškodili. Oleandre najskôr umiestnime na dva týždne do polotieňa, aby sa aklimatizovali a až následne ich môžeme umiestniť na plné slnko.

Presádzanie oleandra

S postupným rastom oleandrov je potrebné tieto trvalky presádzať do väčších nádob. Na presádzanie vždy volíme len mierne (o 2-3 cm) väčšiu nádobu, čím spomalíme rast, no zachováme bohaté kvitnutie rastliny.  V prvom rade je však dôležité vedieť kedy oleander presádzať. Na jeho presadenie je optimálne obdobie po odkvitnutí (jeseň), pretože pri jarnom či letnom presádzaní by sme mohli prísť o kvitnutie počas sezóny. Oleandru pri presádzaní vždy doplníme novú dávku živín v podobe kompostu či kvalitného záhradníckeho substrátu.  

Strihanie oleandrov

olenadre strihanieNa udržiavanie kompaktného tvaru s hustejšími konármi je potrebný pravidelný rez oleandra pestovaného v nádobe. Pri akomkoľvek strihaní oleandrov si je však potrebné uvedomiť, že kvitnú na jednoročnom dreve, takže strihaním prichádzame o potenciálne kvitnutie v budúcej sezóne. Preto striháme len 1/3 až ½ konárov, aby sme neprišli o budúcoročné kvety. Dôležité je vedieť aj to, kedy strihať oleandre. Rez oleandrov je vhodné načasovať na obdobie po odkvitnutí, ešte predtým, ako rastliny zazimujeme. Zostrihnutím koncových konárov sa tiež zbavíme semien, ktoré by oleander zbytočne vysiľovali. Pri strihaní oleandrov je vhodné nosiť rukavice, pretože oleandre sú pre ľudský organizmus mierne toxické a mohli by mať dráždivé účinky na pokožku.

Choroby a škodcovia oleandrov

Oleandre sú pomerne odolné aj voči škodcom a chorobám, no občas sa pestovatelia problémom tohto typu nevyhnú. Škodcom a chorobám oleandrov sa venujeme v samostatnej téme: Choroby oleandrov

pestovanie oleandrov v kvetináči

Oleander a jeho rozmnožovanie

Oleandre si môžeme rozmnožiť najjednoduchšie pomocou odrezkov. Na rozmnožovanie sú vhodné mladé, koncové výhonky no i staré zdrevnatené stonky. Výhodou mladých odrezkov je, že ich na jar môžeme použiť väčší počet bez toho, aby sme narušili materskú rastlinu. Rýchlo sa zakoreňujú, no nie sú také spoľahlivé ako odrezky zo starého dreva. Staršie, zdrevnatené odrezky sa spoľahlivejšie (i keď pomalšie) príjmu a nemajú tendenciu ohýbať sa. Odrezky by mali byť zdravé, silné a bez kvetných pukov, ktoré by ich zbytočne vyčerpávali. Dĺžka starých i mladých odrezkov by sa mala pohybovať medzi  10 - 20 cm.

Z mladých odrezkov môžeme oleander rozmnožovať na jar zatiaľ čo z drevnatých odrezkov na jar aj na jeseň. Na odoberanie odrezkov používame ostré nožnice a vždy sa snažíme o čistý rez. Pri mladých odrezkoch odstránime listy z dolnej polovice odrezku a nožom zoškrabeme z jednej strany pokožku stonky na dolnom konci odrezku. Drevnaté odrezky odoberáme tak, aby mali v dolnej časti hrbolčeky (budúce listové puky), z ktorých rastlina vyženie korene.

ako rozmnožovať oleandre pomocou odrezkovNa výsadbu odrezkov používame záhradnícky substrát alebo kompost. Spodnú časť odrezku zostrihneme zošikma (45° uhol) a pred výsadbou môžeme takýto odrezok namočiť do rastového hormónu (pri oleandri to však nie je nevyhnutné), zapichneme (5 cm) do substrátu a zalejeme. Takto vysadený odrezok môžeme pre zvýšenie pravdepodobnosti prijatia zabaliť do igelitovej fólie aby sme vytvorili mini-skleník.

Mladé výhonky zakorenia po dvoch až štyroch týždňoch (drevnatým odrezkom to trvá dlhšie). Po zakorenení môžeme odrezky presadiť do väčšieho kvetináča.

Oleander a jeho druhy

Oleander obyčajný (Nerium oleander) je jediným dosiaľ známym druhom rodu nerium. Je však dostupný v stovkách kultivarov rôznych vzrastov, farieb a tvarov. Na pestovanie oleandrov v kvetináči sú vhodnejšie slabšie rastúce a trpasličie kultivary, ktoré rastú pomalšie a na to aby dlhodobo prosperovali nepotrebujú veľké kvetináče. Spomedzi rôznych kultivarov oleandrov vyberáme:

 

ružový oleander
Oleander ‘Maurin des Maures’
lososový, trpasličí oleander
Oleander ‘Petite Salmon’

Oleander ‘Maurin des Maures’ – ružové, jednoduché kvety s výraznou vôňou, kompaktný vzrast, dlhé kvitnutie

Oleander ‘Petite Salmon’  - lososové, jednoduché kvety, trpasličí vzrast

žlté oleandre
Oleander - 'Isle of Capri'
červené oleandre
Oleander - kultivar 'Jannoch'

Oleander ‘Isle of Capri’ – krémovo-žlté, jednoduché kvety, stredný vzrast

Oleander ‘Jannoch’ – červené, jednoduché kvety, vyššia odolnosť voči chladu, dlhé kvitnutie

odolne oleandre
Oleander - kultivar 'Taurus'
ružové oleandre
Oleander - kultivar 'Rosario'

Oleander ‘Taurus’ – ružové, jednoduché kvety, vyššia odolnosť voči nízkym teplotám

Oleander ‘Rosario’ – broskyňovo ružové, dvojité kvety,

biele oleandre
Oleander - kultivar 'Mont Blanc'
oleandre kvety
Oleander - kultivar 'Margaritha'

Oleander ‘Mont blanc’ – biele, zložené kvety s výraznou vôňou, dlhé kvitnutie

Oleander ’Margharita‘ – tmavoružová, jednoduché kvety, červené puky, jemná vôňa
 

 

Užitočné informácie:

1. Inšpirácie na okrasné záhrady

2. 10 najdlhšie kvitnúcich trvaliek do záhrady

3. Prehľad záhradníctiev v SR: záhradníctva

 

Použité zdroje: gardendesign.com, almanac.com, gardenia.net, bonnieplants.com



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…