Pestovanie sukulentov


pestovanie kaktusy

Ako pestovať sukulenty doma a v exteriéri

Na úvod by som chcela povedať že sukulenty sú mojou vášňou, no v žiadnom prípade nie som expert, takže ma neváhajte v čomkoľvek poopraviť. Pestujem veľa rastliniek a darí sa im veľmi dobre, takže by som sa rada podelila o moje skúsenosti s nimi.

Sukulenty sú nádherné rastliny s úžasnými tvarmi a farbami, ktoré sú známe svojou odolnosťou proti suchu a striedaniu vysokých a nízkych teplôt. Z tohto dôvodu sa často využívajú aj ako súčasť nízkoúdržbových záhrad alebo skaliek. Nebude sa im však dariť všade a za akýchkoľvek podmienok a preto je dôležité vedieť ako sa o sukulenty starať.

Pri pestovaní sukulentov je dôležité zabezpečiť tri základné podmienky: Pôda, Voda, Slnko

Pôda

sukuleny a pôda
opuncia microdasys

Sukulenty milujú priepustnú a na živiny chudobnú pôdu. Skvele sa im bude dariť čisto len v priepustných materiáloch ako sú napríklad drobný štrk, keramzit, pemza, piesok alebo antuka. Výhodou takéhoto substrátu je, že sukulenty nebudú trpieť hnilobou. V tomto type substrátu však nie je žiaden organický materiál, takže rastlina si bude vyžadovať pravidelné hnojenie. Problémom môže byť aj príliš rýchle vysúšanie substrátu v horúcich letných dňoch. Vhodnou alternatívou je preto mix priepustných materiálov s rašelinou alebo kompostom. Pomer sa volí podľa toho ako často vo vašej oblasti prší alebo ako často polievate – vo vlhkejších oblastiach pridávame viac priepustného materiálu. V každom prípade by však väčšiu časť týchto substrátov mal tvoriť priepustný materiál. To platí pri pestovaní sukulentov doma či v exteriéri. Substrát by mal byť v oboch prípadoch mierne kyslý.

To z akého materiálu sa skladá črepník v ktorom sa pestuje sukulent takisto zohráva dôležitú úlohu. Terakotové kvetináče sú ideálne kvôli ich poréznosti a priepustnosti vzduchu, no používajú sa aj plastové alebo kovové kvetináče..

Voda

Sansevieria
Sansevieria

I keď sú sukulenty stavbou svojich listov prispôsobené na dlhšie obdobia sucha v porovnaní s inými rastlinami, počas dlhšieho obdobia sucha nebudú prospievať. Pri interiérovom pestovaní polievame sukulenty v cca. týždňových intervaloch v lete a o čosi dlhších intervaloch v chladnejších obdobiach – dôležité je aby substrát medzi zálievkami úplne vyschol ( kvetináče by mali mať na dne drenážne otvory, ktoré zabezpečia odtok prebytočnej vody). Ako indikátor vlhkosti substrátu môžeme využiť špajdľu zapichnutú až na dno substrátu v črepníku. Vždy pred zálievkou sa presvedčíme že je úplne suchá aj v spodnej časti. V exteriéri zalievame sukulenty len výnimočne pri obzvlášť dlhých obdobiach sucha. Vždy polievame len pôdu v okolí sukulentov, nie samotnú rastlinu.

Slnko

sedum adolphii
sedum adolphii

Vo všeobecnosti sa sukulentom najviac darí pri dostatku slnečného svetla. Nie všetky sukulenty však zvládnu celodenné priame slnko. Experimentovaním zistíte koľko priameho slnka znesú jednotlivé druhy sukulentov: Ak majú vaše sukulenty nadmerne pretiahnuté listy, znamená to že majú nedostatok svetla a ťahajú sa za slnkom a naopak ak listy žltnú alebo sú spálené od slnka, rastline by vyhovovalo viac tieňa. Vo všeobecnosti môžeme povedať že sukulenty, ktoré sú prirodzene zelenšie sa viac hodia do interiéru, prípadne na tienisté stanovište v exteriéri. Veľký pozor si dajte aj pri exteriérovom letnení izbových sukulentov, ktoré nie sú zvyknuté na priame ostré slnko. Dajte im týždeň na to aby sa adaptovali tým že ich umiestnite najskôr do polotieňa a až následne ich môžete premiestniť na plné slnko. Inak by im hrozilo spálenie.

Vyberte si tie správne sukulenty

Rôznym druhom sukulentov sa bude dariť na rôznych typoch stanovíšť v interiéri alebo v exteriéri.

Sedum serpevivum
Sedum serpevivum

V najchladnejších oblastiach Slovenska prežije len málo druhov sukulentov (napr. Skalnice, rôzne druhy rozchodníkov). V teplejších oblastiach budete mať na výber väčšie množstvo sukulentov.

Ak pestujete sukulenty v interiéri pri absencii dostatku prirodzeného svetla mali by ste si zvoliť tieňomilnejšie druhy ako sú napr. haworthie, gastérie prípadne sanseviérie. A naopak druhy ako eševéria alebo viac farebné druhy (napr. sedum adolphii) si vyžadujú veľa slnka.

haworthia attenuata
haworthia attenuata

Z pohľadu množstva vody, ktoré si sukulenty vyžadujú existujú takisto veľké rozdiely medzi jednotilvými druhmi. Druhy ako Portulacaria afra, Tučnolist stromčekovitý alebo Aeonium potrebujú viac vody, zatiaľ čo Graptoveria, pachyveria, aloe brevifolia, prípadne kaktusy (Mammilaria) hravo vydržia aj dlhšie obdobia sucha.

Experimentujte aj so sukulentmi

Mammillaria pectinifera
Mammillaria pectinifera

Tak ako aj pri pestovaní iných rastlín aj pri sukulentoch experimentovanie robí majstra. Nebojte sa preto skúšať nové druhy a postupy pestovania. A to aj v tom prípade ak nebudete na 100 % úspešný a niektoré rastlinky vám uhynú. Namiesto toho aby ste boli sklamaní, poučte sa z toho a využite svoje poznatky v budúcnosti.

 

 

Dúfam, že tento článok vám pomôže pri pestovaní vašich vlastných sukulentov. Som presvedčená, že sukulenty môže pestovať každý, bez ohľadu na to v akej časti Slovenska žije. Poteším sa ak sa pochválite vašimi skúsenosťami so sukulentmi. Neváhajte mi napísať do komentárov nižšie.



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…