Premeny v zanedbanej záhrade, 2. časť: Vyvýšené záhony


ako vyrobiť vyvýšené záhony

Premena našej záhrady pokračovala vybudovaním vyvýšených záhonov:

Samotnej realizácii vyvýšených záhonov predchádzalo upratanie a príprava záhrady, ktoré môžete vidieť v prvej časti premeny v zanedbanej záhrade

Keď sme premýšľali nad plánom záhrady a umiestnením jednotlivých zón, snažili sme sa zohľadniť miestne podmienky aj polohu studne. Zeleninovú záhradu a skleník sme sa rozhodli umiestniť do mierneho svahu, ktorý sa zvažuje smerom k ulici foto (1, 2). Ílovitá ťažká pôda, miestne podmienky, množstvo vytriedeného "odpadu", ktorý sme zhromaždili na pozemku a zvedavosť boli dôvodom, že naša zeleninová záhrada bude iná. Rozhodli sme sa využiť všetko v náš prospech a vybudovať vyvýšené záhony.

Záhrada pre vyvýšené záhonyPlocha pre vyvýšené záhony

 

Začali sme druhý rok neskoro na jeseň drevenými s výškou 60 cm (dva s rozmermi 130 cm x 130 cm a jeden 230 cm x 130 cm). Rozmery sme prispôsobili materiálu, ktorý bol k dispozícii tak, aby bol záhon dobre dostupný na prácu. Na ich stavbu sme použili staré drevo. Postavili sme ich priamo na vyrovnaný povrch, rohy sme položili na kamene. Na dno a boky do výšky 30 cm sme dali pletivo proti hlodavcom a krtom, na boky zvnútra sme potom ešte dali nopovú fóliu šírky 50 cm. Záhon sme plnili postupne odspodu: vrstvou dreva, slamy, prehnitého konského hnoja, rastlinných zvyškov, listov a zeme. Do dvoch pripravených záhonov som na jar zasadila jahody doplnené rajčinami a jeden sa stal domovom tekvice a cukety. Bola to taká skúška, či postupy opisované v literatúre naozaj fungujú a či má zmysel investovať prostriedky a čas do zvýšených záhonov. Zároveň sme si odskúšali, že výplň záhona spotrebuje veľké množstvo materiálu, ktorého sme sa potrebovali zbaviť. Foto (3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10)

stavba vyvýšených záhonovvýplň do vyvýšených záhonov

stavba vyvýšených záhonovdokončené vyvýšené záhony
bylinky vo vyvýšenom záhonemulčovanie vyvýšených záhonovKonštrukcia pre popínavé rastliny vo vyvýšenom záhonerastliny vo vyvýšenom záhone

 

Na jeseň sme do záhonov zasadili cesnak a tulipány tak, aby sa medzi nimi dali budúci rok pestovať ďalšie druhy. Medzi cesnak som na jar zasadila mrkvu, šalát a po okraji som vysiala štiav. Medzi tulipány som tiež vysiala mrkvu a reďkovku. Keď odkvitli a vybrala som ich zo zeme, vysadila som medzi riadky mrkvy priesady papriky. Do jahodového záhona som zasadila rajčiny. Foto (11, 12, 13, 14)

pestovanie cesnaku vo vyvýšených záhonochtulipány vo vyvýšenom záhonecibuľoviny vo vyvýšenom záhonezelenina vo vyvýšených záhonoch

 

Naše ďalšie vyvýšené záhony sme premysleli trochu inak. Okrem starého dreva a slamy sme sa potrebovali zbaviť starých pálených škridlí a kameňov. Z kari sietí manžel pozváral koše s výsledným rozmerom 100 cm x 50 cm x 80 cm (š x d x v). Tieto koše sme umiestnili na kamenné lôžko, dva naproti sebe vo vzájomnej vzdialenosti 4 m. Dovnútra košov sme uložili po obvode dve vrstvy pálených škridlí a priestor, ktorý vytvorili sme naplnili kameňmi. Na toto poschodie sme uložili rovnakým postupom ďalšiu škridlovú obrubu ale vnútro sme už vyplnili škridlami. Do jedného takto postaveného gabionu sa zmestili približne 3 fúriky drobných skál a 70 škridlí. Postaviť 12 gabionov bolo dosť prácne, ale zbavili sme sa všetkých skál aj škridlí a vznikli krásne základy na 6 zvýšených záhonov s rozmermi 5 m x 1 m s výškou 80 cm a využiteľnou plochou na pestovanie spolu 24 m2. Foto (15, 16, 17, 18)

recyklované vyvýšené záhonyvyvýšené záhony zo škridiel

 

 

budovanie vyvýšených záhonovstavanie vyvýšených záhonov

Na prepojenie dvoch protiľahlých základov a vytvorenie bokov záhona sme použili vlnkovaný plech. Plech sme zohnali použitý zo starej haly, každý mal rozmery 2 m x 1 m, bol rôzne skorodovaný, preto sme ho prebrúsili a natreli farbou. Plech je skrutkami prichytený na gabionový základ, v strede sú plechy preložené cez seba. Aby plech vydržal tlak zeminy, z vonkajšej strany je zaistený roxormi, ktoré sú zabité priamo do zeme a v mieste kde sú plechy preložené cez seba sú roxory zvarené k sebe. Takto vzniklo postupne 6 záhonov, medzi nimi sú uličky široké 70 cm na pohodlnú manipuláciu s fúrikom. Vnútorná strana záhonov je vystlaná nopovou fóliou a dno pletivom. Potom už sme jednotlivé záhony plnili postupne vrstvami dreva, konského hnoja, slamy, trávy, kompostu a zeminy. Minuli sme všetko staré drevo, slamu, kompost a listy. Práce sme dokončili pred rokom v decembri a na jar sme sadili. Foto (19, 20, 21, 22, 23, 24 a vyvýšené záhony v zime)dno vyvýšeného záhonavyvýšené záhony z recyklovaných materiálovdno vyvýšeného záhonačím naplniť vyvýšené záhony

 

ako vyrobiť vyvýšené záhonyako postaviť vyvýšené záhonyPri výsadbe jednotlivých vyvýšených záhonov sme sa snažili riadiť zásadami alelopatie a odskúšať ich v praxi.

vyvýšené záhony v zime

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…