Prikrmujte vtáky a odvďačia sa vám ničením škodcov
Pri silných mrazoch je potrebné vtáky prikrmovať. Obľúbia si vašu záhradu a budú vás zbavovať hmyzu a iných škodcov.
Vtáky, ktoré nemigrujú na zimu do teplých krajín, alebo sem prilietavajú zimovať zo severských krajín prežívajú počas tuhých zím ťažké časy. Ak chceme zachovať ich početnosť a využiť ich ako biologickú ochranu proti škodcom je vhodné poskytnúť im potravu hlavne pri silných mrazoch a uľahčiť im tak prežitie zimy.
Prikrmovanie vtákov
Slúžia na to krmítka, ktoré si doma dokáže každý jednoducho zhotoviť. Dôležité je aby malo krmítko striešku na zabezpečenie suchej plochy a aby bolo umiestnené mimo dosahu mačiek. Ako vhodné krmivo môžeme použiť hlavne semená (slnečnica, orechy všetkých druhov, ovsené vločky, kukurica a iné) a loj (hovädzí tuk). Vtáky takto prezimujú vo väčšom počte a lepšej kondícii a vo vegetačnom období budú pomáhať hlavne záhradkárom s redukovaním škodcov ako je hmyz, larvy a červy.
Užitočné vtáctvo
Užitočné sú najmä menšie hmyzožravé vtáky ako sú sýkorky, brhlíky, ďatle, kôrovníky, zelienky, červienky, čížiky a iné druhy. Napríklad sýkorka skonzumuje denne toľko hmyzu koľko sama váži.
Vtáčie búdky
Aby sme ešte viac podporili výskyt takýchto vtáčikov v našich záhradách, staviame im búdky. Otvor v búdke by mal byť malý, tak aby sa doň nedostali dravce alebo drozdy, ktoré sa okrem hmyzu kŕmia aj na úrode záhradkárov. Búdky by sa mali stavať už v zime aby si na ne vtáky zvykli a v ideálnom prípade ich umiestniť blízko hustej vegetácie (kríky, husté stromy ) aby sa mali kam schovať v prípade nebezpečenstva. Takto osídlená záhrada bude vyzbrojená okrídlenou biologickou ochranou proti škodcom.
Autor: Jakub Durdík