Prvosienka Jarná, účinky a použitie


prvosienka liečivá bylinka

Zber, použitie a účinky liečivej rastliny prvosienka jarná (primula veris)

Prvosienka jarná je nízka trvalka s prízemnou rozetou listov a so súkvetím žltých kvietkov na konci dlhej stonky. Táto liečivá rastlina väčšinou rastie na polotienistých trávnatých stanoviskách s dostatkom vlahy a spozná ju takmer každý, pretože patrí medzi prvé jarné rastliny so sladkastou vôňou, ktoré sa v tomto ročnom období vynímajú.

Prvosienka sa vyskytuje v miernych pásmach Európy a Ázie a i keď je tolerantná voči mrazu v severnejších krajinách sa bežne nevyskytuje. Prvosienka je známa ako liečivá bylinka už po stáročia a svoje uplatnenie si v medicíne nachádza aj dnes.

Odborný názov: primula veris                              

Zaradenie: parí do čeľade prvosienkovité

Iné názvy: Petrov kľúč, primulka, kaška, prvnička  

Zber prvosienky: kvety so stonkou, kvitne v marci až v apríli

Prvosienka jarná a jej účinky

liečivá rastlina prvosienkaPrvosienka jarná obsahuje účinné látky: triterpénové saponíny, fenolové glykozidy, salicyláty, vitamíny a mineráli

Medicínske účinky: expektorant (podporuje produkciu a vykašliavanie hlienu), antibakteriálne, antimykotické, protizápalové, zmierňuje bolesť, močopudné, antispazmodikum

Liečba bronchitídy a kašľa: prvosienka obsahuje saponíny, ktoré majú antibakteriálny účinok a podporujú vykašliavanie hlienu pri príznakoch bronchitídy(zápal priedušiek) a zápalov krku. Tým prvosienka uľavuje od bolestí horných dýchacích ciest a urýchľuje ich liečbu, čo bolo preukázané aj klinickými štúdiami.

Liečba kandidózy: Silné antimykotické účinky prvosienky sa potvrdili aj pri klinických testoch na liečbu kandidózy – plesňového ochorenia spôsobeného plesňou candida albicans, ktorá sa prirodzene vyskytuje v a na ľudskom tele, no pri premnožení môže spôsobiť zápaly a pľuzgiere v ústnej dutine (stomatitída), na pokožke ako aj vaginálne infekcie. Vonkajšie použitie odvaru alebo tinktúry z prvosienky výrazne urýchľuje liečbu kandidózy a iných hubových (plesňových) ochorení.

Ďalšie účinky prvosienky

Prvosienka sa v domácej medicíne používa aj na iné účely ktoré zatiaľ neboli preskúmané klinickými štúdiami:

Odvar z prvosienky má čistiace účinky na pokožku pri problémoch s akné, rôznymi vyrážkami, a zanesenými pórmi

 

Prvosienka vo forme čaju pôsobí ukľudňujúco na nervový systém a je prospešná proti nespavosti

Bylinka má aj močopudný účinok a podáva sa aj proti reumatickým ťažkostiam a pre podporu detoxikácie organizmu

Ako užívať prvosienku

Na medicínske účely sa môžu využiť všetky nadzemné aj podzemné časti (korene, listy, stonky, kvety) liečivej rastliny prvosienka jarná. Kvôli zachovaniu podzemnej časti, ktorá vyrastie aj budúci rok sa však odporúčajú zbierať len stonky s kvetmi. Zber prvosienky je najlepšie načasovať na jarné mesiace počas slnečných dní, kedy rastlina obsahuje najviac účinných látok.

Prvosienka jarná sa môže užívať vnútorne formou čaju alebo inhalačného odvaru pri liečbe zápalu priedušiek, hrdla a kašľa. Dávkovanie čaju je tri krát za deň, najlepšie po jedle.

Vonkajšie použitie formou odvarov, tinktúr a prvosienkového oleja sa odporúča pri liečbe kandidózy, problémoch s pokožkou ako aj pri liečbe ústnej dutiny (stomatitíde). Aplikácia vonkajšieho použitia 2 – 3 krát denne.

prvosienkový čajPrvosienkový čaj

Čaj z liečivej rastliny prvosienka jarná sa pripravuje veľmi jednoducho. Do šálky vložíme 5 g sušených (alebo 20 g čerstvých) kvetov prvosienky, zalejeme vriacou vodou, necháme 5 až 10 minút lúhovať a prvosienkový čaj je hotový. Dávkovaním ako aj dobou lúhovania môžeme ovplyvňovať množstvo účinných látok v čaji a jeho liečebné účinky, takže alternatívou môže byť i vyššia dávka (8 a viac gramov), pričom lúhujeme kratšiu dobu (25 sekúnd) a môžeme zalievať viacero krát. Takto môžeme užívať prvosienkový čaj z jednej dávky viacero krát a čaj bude mať vďaka kratšiemu lúhovaniu sviežu a plnú chuť. Čaj môžeme piť 3 krát denne.

Tinktúra z prvosienky

Tinktúru z liečivej bylinky prvosienka jarná pripravíme tak, že rozdrobíme 40 g sušených alebo 200 g čerstvých stoniek a kvetov prvosienky, dáme ich do fľaše a nalejeme na ne 0,4 litra 70 % alkoholu. Fľašu uzatvoríme a obsah necháme dva týždne lúhovať, pričom ju denne pretrepávame. Potom obsah precedíme cez gázu a získaná tinktúra sa podľa potreby ešte môže zriediť zmiešaním so 135 ml destilovanej vody a 55 ml 70 % alkoholu. V tejto forme môžeme prvosienku jarnú používať proti plesňovým infekciám pokožky a proti zápalom.

Vedľajšie účinky prvosienky

Prvosienku jarnú by nemali užívať tehotné ženy alebo ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, pretože účinné látky v prvosienke majú rovnaké účinky, ktoré by sa tým mohli znásobiť. Prvosienku by tiež nemali užívať ľudia citliví na aspirín, pretože kyselina salycilová obsiahnutá v tejto liečivej rastline je hlavnou účinnou látkou aspirínu.

prvosienka vyššiaPrvosienka a jej pestovanie

Prvosienky môžeme pestovať v záhrade ako liečivú bylinku v jej prirodzenej forme vyskytujúcej sa vo voľnej prírode, no aj ako jarné kvety v okrasnej záhrade. Okrasné druhy a kultivary prvosienky sú dostupné v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach (prvosienka vyššia(primula elatior), primula vialii, primula sieboldii, primula pulverulenta, primula vialii, Primula auricular a mnohé iné). V oboch prípadoch obľubuje prvosienka polotienisté až slnečné stanovisko s vlhkou, no priepustnou pôdou.     

 

Použité zdroje: ema.europa.eu, herbal-supplement-resource.com , naturalmedicinalherbs.net

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…