Rebríček obyčajný (myší chvost) - účinky a použitie


myší chvost bylinka

Pestovanie, zber a použitie rebríčka obyčajného známeho aj pod názvom myší chvost

Myší chvost je v celej Európe značne rozšírený. Rastie na lúkach na poľných cestách a na okrajoch obilných polí. Na 20 – 80 cm dlhú, vzpriamenú stonku prisadajú podlhovasté perovité listy. Súkvetia majú v priemere 0,5 cm, rúrkovité kvety sú obklopené väčšinou piatimi bielymi, až ružovými jazykovitými kvetmi, a zoskupené sú do vypuklých chocholíkov.                    

Obsahuje éterický olej (proazulén), triesloviny, flavonoidy

Pestovanie rebríčka obyčajného

použitie rebríčka obyčajnéhoRebríček je skutočne nenáročný a darí sa mu takmer na každom slnečnom, suchom stanovišti. Ťažké a mokré ílovité pôdy však neznáša. Museli by sa upraviť prímesou piesku s prírodnou drenážou. Sadenice si môžete kúpiť v špecializovaných záhradníctvach. Rastliny sa vysádzajú 30 cm od seba a hnoja sa kompostom. Rebríček sa výborne hodí do lúčneho priestoru v záhrade s prírodným spôsobom hospodárenia, alebo na úzky záhon medzi kvetiny lúčneho typu. Žlté a červené okrasné kvetiny sú na liečebné účely bezvýznamné.

Zber rebríčka obyčajného

Od júna do septembra sa zberá horná nezdrevnatená časť vňate s kvetmi. Pri sušení ju rozvešajte v malých zväzkoch stonkami hore. Pri zbere však buďte opatrní. Alergici reagujú na rastlinu kožnými vyrážkami, (dermatitída z lúčnych rastlín).

Použitie rebríčka obyčajného

Rebríček obyčajný patrí medzi najstaršie liečivé rastliny. Na lekárske účely ho využívali už Číňania, 4000 rokov pred naším letopočtom. V stredoveku si ho ľudia vešali do okien a miestností chorých, pretože verili, že jeho výrazná vôňa zaháňa choroby, vrátane moru.  Botanický názov achillea millefolium je údajne odvodený od Achilla, ktorý si ním liečil svoje zranenia. Šťava rebríčka zastavuje pri lokálnom použití krvácanie a podporuje hojenie. Myší chvost je vynikajúcou bylinkou pre ženy, pretože prináša úľavu pri menštruačných bolestiach a zmierňuje ťažkosti v prechode. Uvoľňuje tiež kŕče v najrôznejších orgánoch a lieči hemoroidy. Pri používaní však platia určité obmedzenia – pri alergii na astrovité rastliny by ste sa mali rebríčku vyhýbať. Droga nie je vhodná ani na trvalé užívanie.

rebríček obyčajnýPri kŕčovitých bolestiach, v malej panve, pred menštruáciou, alebo počas nej pomáha sedací kúpeľ s rebríčkom. Sedací kúpeľ nepredlžujte na viac ako 20 minút. Odvar na tento účel pripravíte tak, že 100g sušených kvetov a vňate prelejte vo veľkom hrnci, 20 litrov horúcej vody. Nechajte 5 minút prikryté vylúhovať a potom sceďte.

Vonkajšie poranenia, alebo rany sa ošetrujú rebríčkovými obkladmi. Do nálevu namočte obväz a priložte na ranu. Rebríček sa používa aj v kuchyni ako divo rastúca zelenina a korenina. Mladé, jemné, voňavé jarné listy, nakrájané na drobno, sú chutné v šalátoch, tvarohu, bylinkových omáčkach, s natvrdo uvarenými vajcami, alebo len na chlebe s maslom. Mladé listy sú veľmi zdravé a odporúčajú sa na osviežujúcu jarnú kúru, ktorá čistí krv.

Príprava čaju z rebríčka obyčajného

Čaj pripravíte tak, že prelejete jeden až dve kávové lyžičky sušených kvetov a vňate 0,15 l horúcej vody necháte 10 minú prikryté vylúhovať a potom precedíte cez sitko. Čaj sa pije trikrát až štyrikrát denne, vždy jedna šálka. Pomáha aj pri žalúdočných, črevných a žlčníkových kŕčoch. Pomáha aj pri žalúdočnom katare a povzbudzuje aj chuť do jedla. Pri menštruačných ťažkostiach sa pije jeden až dva dni pred začiatkom menštruácie. Pri katare obličiek, alebo močového mechúra, zvyšuje čaj množstvo moču. Na tento účel sa však pripravuje z dvoch až troch kávových lyžičiek drogy.


 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…