Strihanie ruží jednoducho a prehľadne
Strihanie ruží nie je nič zložité. Stačí dodržať pár jednoduchých zásad:
Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí záhradníci obávajú, nie je to žiadna veda a s trochou cviku to zvládne každý.
Kedy strihať ruže?
Ideálny čas na strihanie ruží nastáva po posledných jarných mrazoch, tesne pred pučaním ruží. Ako výborný indikátor pre správny čas rezu ruží nám môže poslúžiť kvitnutie zlatého dažďa (forzítie). Jednoducho keď začne kvitnúť zlatý dážď, môžeme sa pustiť aj do strihania ruží. Ak nemáte v okolí zlatý dážď, ruže začnite strihať keď sa im “nalejú“ puky. Výnimkou sú odrody ruží ktoré kvitnú len raz ročne (tie sa strihajú až po odkvitnutí) a ruže, ktoré kvitnú na starom dreve (tam len upravíme tvar po odkvitnutí a výraznejší rez načasujeme na jeseň po opade listov). Ak neviete aký typ ruže máte, sledujte ružu počas sezóny. Ak kvitne na novom dreve, strihajte ju na jar a ak kvitne na starom dreve, tak spravte len tvarovací zostrih až po odkvitnutí. V každom prípade odstraňujeme odkvitnuté kvety aby sme podporili ďalšie kvitnutie a zabránili tvorbe šípok, ktoré by ružu oslabili.
Ako strihať ruže
Najskôr odstránime staré a mŕtve drevo a divé výhonky(stonky) vyrastajúce z koreňov. Krížiace sa výhonky a výhonky tenšie ako ceruzka odstránime tiež. Odstúpime a pozrieme sa ako ruža vyzerá. Ak má viac ako 3-4 výhonky, odstránime tie tenšie a slabšie a zvyšné výhonky skrátime. Zlatá stredná cesta je skrátiť výhonky na 45 až 60 cm.
Pri ťahavých ružiach nechávame hlavné výhony (ťahajúce sa napr. po pergole, stene, altánku) dlhé (ak nie sú poškodené mrazom alebo chorobami) a len upravujeme ružu do požadovaného tvaru a prerieďujeme husté porasty.
Technika rezu ruže
Ruže striháme vždy 5 mm nad očkom (pukom) smerujúcim von od centra ruže. Rez by mal byť šikmý – zvažujúci sa v 45° uhle od púčika. Strih, ktorý by bol bližšie ako 5 mm by mohol zničiť púčik a strih, ktorý by bol vzdialenejší ako 5 mm by nechal dlhý pahýľ, ktorý by lákal škodcov a choroby.
Dĺžka rezu ruží
Čím kratší strih si zvolíme, tým menej, no zato väčších kvetov môžeme očakávať. Kvety budú vytvárať kompaktnejšiu formáciu. Ľahký zostrih naopak vytvára menšie kvety na dlhých stonkách.
Potrebné náradie
Na tenšie stonky budeme potrebovať záhradné nožnice a na tie hrubšie dlhšie kĺbové záhradné nožnice. Na staré a odumreté drevo nám posúži pílka. Vhod nám prídu aj hrubé kožené rukavice odolné proti tŕňom.
Tipy pri reze ruží
• Ostré nožnice zabezpečia čisté, hladké rezy a preto si ich pred strihaním naostrite. Pri ružiach to platí obzvlášť, pretože stonky ruže sa tupými nožnicami ľahko rozdrvia.
• Ak striháme časti ruže napadnuté chorobou, pretrieme čepele nožníc handričkou namočenou v alkohole, aby sme nenakazili aj zdravé časti rastliny. • Nenechajte odstránené časti v blízkosti ruže. Buď ich spáľte alebo premiestnite ďaleko od ruží.
Užitočné informácie:
1. Všetko o ružiach, vrátane ich druhov a pestovania: ruže
2. Ako si vytvoriť ružovú záhradu: ružová záhrada
3. Všetko o chorábách a škodcoch ruží: Škodcovia a choroby ruží
3. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva
Autor: Katka Ondeková
Zdroj:.bhg.com