Strihanie tují jednoducho a prehľadne
Ako a kedy strihať tuje tak, aby boli krásne a zdravé po celý rok
Tuje sú veľmi obľúbeným druhom ihličnanov, ktoré pestovatelia využívajú vo svojich záhradách vo forme živých plotov, ako samostatné solitéri, či v kombinovanej výsadbe s inými drevinami. Môžu sa pestovať aj vo svojej prirodzenej forme, no v prípade živých plotov či tvarovaných a hustejších foriem si vyžadujú tuje pravidelné strihanie, ktoré im zabezpečí pekný, hustý vzhľad a ochráni ich pred poškodením vplyvom ťažkého snehu počas zimy.
Živý plot z tují je veľmi obľúbeným spôsobom akým si dopriať v záhrade súkromie či oddeliť pozemok od chodníka, cesty či susedov. Tuje vytvárajú hustý, rýchlorastúci a vždyzelený živý plot, takže sú ideálnym riešením pre mnohé zahrady. Správne strihanie tují im pomôže udržať nielen dokonalý vzhľad živého plota ale aj zdravie, silu a odolnosť tují proti živlom. S trochou starostlivosti budú vaše tuje vždy zelené a husté zhora až nadol , teda také aké by si pestovatelia priali.
Kedy strihať tuje
Mnohí záhradkári netušia kedy sa strihajú tuje a tak často volia predjarný rez spolu s ovocnými stromami a teda v období vegetačného pokoja stromov, čo pre ihličnany nie je vhodné načasovanie. Rez tují môžeme načasovať kedykoľvek počas vegetačnej sezóny, no ideálnym obdobím kedy môžeme tuje strihať je od neskorého leta až po skorú jeseň, prípadne neskorá jar, potom ako nové jarné výhonky tuje vyzrejú. Ak sú tuje mladé a prudko rastú, môžete využiť oba tieto termíny a rezať ich dva krát v roku. V každom prípade by ste sa mali vyhnúť strihaniu tují počas najhorúcejších letných dní.
Tuje začnite strihať ešte mladé
Bežnou chybou pri pestovaní tují vo forme živých plotov je, že strihať sa začnú až keď dosiahnu určitú výšku a šírku, no takýmto spôsobom nebudú pravdepodobne nikdy také husté a silné ako by ste si priali. So strihaním tují je potrebné preto začať hneď ako sa tuje po výsadbe zakorenia (hneď ako sa na nich objavia nové prírastky ), pričom spočiatku je dôležité strihať tuje len veľmi zľahka -nové výhonky ktoré sú 3 a viac cm dlhé. Takýto rez bude motivovať rastlinu k tomu, aby vyháňala viac bočných výhonkov a vytvorila tak hustejšiu formu rastu. Tuje je takto vhodné vždy trochu zostrihnúť a opäť trochu nechať narásť a takýto cyklus opakovať až kým nedorastú do požadovanej veľkosti. Pre dosiahnutie hustého tvaru sú potrebné jeden až dva rezy ročne.
Princíp rezu tují
Nato aby tuja mohla vytvárať zelené ihličie, potrebuje svetlo, takže čím bude horná časť rastliny širšia, tým menej svetla bude prenikať k nižším častiam tuje, ktorá tak bude vytvárať viac drevnatých vetiev bez ihličia. Preto je potrebné tuje zastrihávať od mlada tak, aby bola ich spodná časť širšia a postupne sa zužovala smerom nahor. Postačí ak bude sklon len veľmi mierny (5 – 10°), no mal by začínať hneď od najnižších častí rastliny. Pomôckou pri strihaní môže byť dlhá palica, ktorú oprieme o tuje v požadovanom uhle a všetky konáriky, ktoré palicu presahujú, odstrihneme. Častou chybou pri reze tují je, keď sa ich boky strihajú na kolmo a len horná časť sa zostrihne do šikma.
Ak zachováte tento princíp rezu, tuje budú mať zdravý, zelený rast až k úrovni zeme tak dlho ako sa len dá. Rastlina bude mať viac horizontálnych ako vertikálnych vetiev smerujúcich nahor. Takáto forma rezu so širším spodkom a užším vrchom zabezpečí aj to, že sneh a ľad sa z tují rýchlejšie zosunie bez toho aby ich poškodil, takže je to aj forma ochrany proti zimným živlom.
Strihanie tují postup
• S rezom tují začnite z okraja živého plota a to zdola hore, pretože v dolnej časti je zvyčajne menej nových prírastkov a podľa spodnej časti si stanovíte uhol strihu tují smerom nahor (viď. princíp vyššie). V ideálnom prípade je vhodné strihať tuje z viacerých smerov (zdola - nahor, z boku na bok aj zhora - nadol), čo zabráni tuji vytvárať dlhé výhonky a zaistí plný, zdravý a hustý vzhľad živého plotu.
• Hĺbka rezu by mala byť taká, aby sme dosiahli efekt zelenej kefy (žiadne odstávajúce vetvičky, no ani miesta bez zeleného ihličia). Len vetvičky so zeleným ihličím totižto vytvárajú nové výhonky, takže nikdy nestrihajte tuje až do hnedých častí bez ihličia, pretože sa už nikdy nezazelenajú. To je ďalší dôvod prečo začať s rezom tují pokiaľ sú ešte mladé, pretože ak ich necháte bez údržby rásť, neskôr je už takmer nemožné strihať ich bez toho aby sa vytvorili holé miesta bez ihličia.
• Horná časť tuje rastie vždy rýchlejšie, takže je prirodzené ak z nej rezom odstraňujeme vždy viac ako zo spodnej časti. Zabezpečíme tým, aby tuja smerovala viac živín a vody do nižších častí rastliny ako aj viac svetla pre nižšie poschodia.
• Vrchnú časť živého plota z tují je potrebné zastrihnúť ako poslednú (až po zastrihnutí bočných častí). Na vytvorenie živého plota z tují v rovnakej výške si môžeme pomôcť dlhou palicou, ktorú označíte v požadovanej výške a priložením k živému plotu od zeme nám táto pomôcka určí požadovanú výšku tují.
Nožnice na strihanie tují
Vhodným nástrojom na strihanie tují sú strojové nožnice na živý plot. Väčšinou sú dostupné elektrické alebo akumulátorové nožnice na živý plot, pričom rôzne modely sa môžu líšiť rôznou dĺžkou čepelí ako aj rukovätí. Nožnice s predĺženou rukoväťou sú vhodné na zastrihávanie vyšších živých plotov.
Užitočné informácie:
1. Prehľad záhrad v rôznych štýloch a veľkostiach pre vašu inšpiráciu: inšpirácie na okrasné záhrady
2. Prehľad okrasných drevín: 10 Najkrajších okrasných drevín do záhrady
3. Ako si vytvoriť bezúdržvovú orastnú záhradu: Tvoríme nízkoúdržbovú záhradu
Použité zdroje: thujagreengiant.net, homeguides.sfgate.com, gardenersworld.com