Strihanie živého plota jednoducho a prehľadne


kedy strihať živý plot

Ako a kedy strihať živý plot tak, aby bol krásny a vitálny po celý rok

Živý plot si vyžaduje pravidelné strihanie nato aby mohol ostať hustý a v požadovanom tvare. Bez ohľadu na to, či sa na pestovanie živého plota využívajú stálozelené alebo opadavé rastliny, väčšinou ide o rýchlorastúce druhy, ktoré majú tendenciu vyrásť aj niekoľko metrov a aj z tohto dôvodu je pravidelný udržiavací rez nevyhnutný. Strihanie živého plota je preto každoročnou súčasťou starostlivosti o tento užitočný záhradný prvok.

Dôležité je však vedieť ako a kedy strihať živý plot tak, aby sme rastliny neoslabili ale naopak podporili ich vitalitu a zdravotný stav. V tejto téme sa preto budeme venovať tomu kedy je najhodnejší čas na rez živého plota, aká forma rezu je pre rastliny najhodnejšia a ako postupovať pri strihaní živého plota:

Kedy strihať živý plot

Mnohí záhradkári netušia kedy je najvhodnejší čas na strihanie živého plota, pretože na jeho pestovanie používajú rôzne druhy rastlín, ktorým vyhovujú rôzne formy starostlivosti. Je tomu naozaj tak, no pokiaľ ide o termín hlavného tvarovacieho rezu živého plota, väčšine opadavých aj neopadavých rastlín vyhovuje najviac predjarný rez - teda obdobie roka, v ktorom sú rastliny ešte vo fáze vegetačného pokoja, avšak už nehrozia tuhé mrazy. Ideálny termín strihania živého plota preto väčšinou vychádza na február až začiatok marca, podľa lokality a teplotných podmienok daného roka.

Výnimku tvoria ihličnany akými sú napríklad tuje, borievky a ďalšie druhy, ktorým viac vyhovuje rez počas neskorého leta až skorej jesene, prípadne počas neskorej jari.

Okrem hlavného tvarovacieho rezu je u niektorých rýchlorastúcich druhov rastlín vhodný aj druhý rez v roku, ktorým sa už len zarovnávajú mladé výhonky tak aby plot pôsobil celistvo. Tento rez má estetickú funkciu, keďže živý plot ešte viac zahusťuje, no nemal by byť hlboký aby sme rastliny neoslabili.

Ako strihať živý plot

živý plot strihaniePri riešení otázky ako strihať živý plot musíme rozlišovať medzi jednotlivými typmi rastlín. Niektoré stálozelené rastliny ( napr. vtáčí zob, krušpán, cezmína vrúbkovaná a ďalšie) veľmi dobre zapĺňajú priestor aj v nižších častiach rastliny, takže zvládnu takmer akýkoľvek tvar rezu a dokonca je z nich možné tvoriť rôzne ornamenty, sochy a neobvyklé tvary.

Väčšinu opadavých (hrab, buk, drieň, hloh,...) aj vždyzelených rastlín na živý plot, ako aj ihličnanov (tuje, borievky, tisy, cyprušteky,...) je však potrebné od mlada tvarovať tak, aby mali širšiu základňu a užší vrchol, pretože majú tendenciu rásť do výšky a vytvárať si kmene, ktoré už v dospelosti neobrastajú vegetáciou. Postačí ak bude sklon len veľmi mierny (5 – 10°), no mal by začínať hneď od najnižších častí rastliny. Takýto tvar pestovania živého plota zabezpečuje väčší prístup svetla aj k nižším častiam rastliny, ktoré tak môžu ostať husté a navyše  tak živý plot lepšie odoláva ťažkému snehu v zime.

Pri takomto udržiavacom reze je potrebné strihať len mladé jednoročné výhonky a nezasahovať príliš do hĺbky. Pri vždyzelených druhoch mladé výhonky ľahko spoznáme podľa svetlejšej farby ich listov, takže hĺbku rezu živého plota volíme tak, aby sme odhalili tmavšie listy a hlbšie už nestriháme. Aj pri opadavých druhoch majú jednoročné mladé výhonky inú farbu oproti starším konárom, takže sa tiež dajú ľahko rozlíšiť a odstrániť rezom.

Zmladzovací rez

Vekom sa listnatý živý plot vplyvom pravidelného udržiavacieho rezu stále viac a viac zhusťuje čo zamedzuje prístupu svetla do jeho stredu, ktorý je bez života a rastlina sa dôsledkom toho ešte viac ťahá do výšky. Preto je prospešné pri udržiavacom reze listnatých živých plotov odstrániť aj hrubšie konáre zo stredu živého plota, ak sú blízko pri sebe alebo sa krížia. Takto privedieme svetlo a priestor aj do vnútra rastliny a obnovíme jej vitalitu bez toho aby sme zásadne zmenili vzhľad živého plota.

Pri kroch vyrastajúcich zo základne pri zemi, môžeme postupovať aj tak, že odstránime každý rok 1/3 konárov až tesne pri základni a v priebehu troch rokov tak môžeme zmladiť celý živý plot.    

Nástroje na strihanie živého plota

strihac ziveho plotu Užitočnou pomôckou pri reze sú najme strojové (akumulátorové, elektrické alebo benzínové) nožnice na živý plot, dlhé väčšinou od 0,5 do 1 m, s ktorými je strihanie rýchle, komfortné a línie živého plota môžu byť vďaka nim rovné a hladké. Pri vysokých a širokých živých plotoch sú užitočné aj strojové nožnice na živý plot s teleskopickým predĺžením. Doplnkom môžu byť aj skrátené (cca. 20 cm) strojové nožnice na menšie nerovnosti a detaily.

Manuálnou alternatívou sú ručné nožnice na živý plot s dlhými čepeľami, s ktorými je zarovnávanie porastu náročnejšie, pomalšie a vyžaduje si dobré oko a trpezlivosť. Na odstraňovanie hrubších konárov pri zmladzovaní sú užitočné ručné záhradné nožnice, prípadne pílka.  

Technika strihania

spôsob strihania živého plotuPri strihaní živého plota je výhodné začať s rezom plynulým pohybom strojovými nožnicami od spodku a pokračovať smerom nahor. Pomôckou pri strihaní bokov môže byť dlhá palica, ktorú oprieme o živý plot v požadovanom uhle (5 – 10°) a všetky konáriky, ktoré palicu presahujú, odstrihneme.

Pri zarovnávaní vrchných častí dlhších živých plotov si môžete pomôcť aj natiahnutím špagátu, podľa ktorého určíte finálnu výšku plotu a pri strihaní sa tak vyhnete vlnám a nerovnostiam.

Zakladanie živého plota

Predtým ako zasadíte rastliny na živý plot, dobre si premyslite výber konkrétnych druhov a kultivarov rastlín, pretože to ovplyvní v akých rozostupoch ich je potrebné sadiť, aký veľký priestor v dospelosti zaberú, ako rýchlo budú rásť a aké budú mať nároky na starostlivosť. Po vysadení rastlín im doprajte 2 – 3 roky na zapustenie koreňov a aklimatizáciu predtým, ako ich začnete upravovať rezom. Ideálne sú stĺpovité druhy rastlín, ktoré dobre znášajú rez a rýchlo regenerujú.     

 Naše tipy na strihanie živých plotov:

Ostré nožnice na živý plot zabezpečia čisté, hladké rezy a preto si ich pred strihaním naostrite

Čepele strojových nožníc na živý plot pred použitím naolejujte (napr. pomocou WD 40) aby mali lepší sklz.

Pod živý plot pred strihaním položte plachtu, na ktorú budú padať odstrihnuté časti rastlín, čím si ušetríte prácu s následným hrabaním.

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad vždyzelených rastlín vhodných na živý plot: 10 Najkrajších rastlín, ktoré môžete pestovať ako živý plot

2. Prehľad opadavých rastlín vhodných na živý plot: 10 Najkrajších opadavých rastlín, ktoré môžete pestovať ako živý plot

3. Prehľad záhrad v rôznych štýloch a veľkostiach pre vašu inšpiráciu: inšpirácie na okrasné záhrady

 

Použité zdroje: extension.umd.edu, homeguides.sfgate.com, gardenersworld.com

 

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…