Ako na sušenie byliniek jednoducho a prehľadne
Všetko o sušení liečivých rastlín
V tejto téme sa dozviete ako správe sušiť bylinky aby si zanechali všetky vzácne látky. Zistíte aj to, kde je najlepšie miesto na sušenie a aj to, ako správne sušiť bylinky v sušičke či v rúre. Samotnému sušeniu predchádza zber byliniek, ktorý je z pohľadu uchovania účinných látok v liečivých rastlinách rovnako dôležitý. Tomu ako a kedy zbierať bylinky sme sa venovali v samostatnej téme: zber byliniek
Čo najskôr po zbere byliniek by malo nasledovať samotné sušenie, pričom pre optimálny proces sušenia liečivých byliniek sú podstatné tri faktory:
• Teplota (25 – 40 °C)
• Vetranie
• Absencia svetla
Vyššia teplota je dôležitá pre čo najrýchlejšie vysušenie rastlín, no nikdy by nemala prekročiť hranicu 45°C, aby sa účinné látky obsiahnuté v bylinkách nedegradovali. Čím rýchlejšie sa bylinky vysušia, tým viac cenných látok si uchovajú a aj vetranie urýchľuje proces sušenia, takže je dôležité zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu v blízkosti sušených rastlín. Okrem zrýchlenia procesu sušenia zabraňuje vetranie aj vzniku plesní či hniloby, ktoré by mohli bylinky znehodnotiť. Svetlo urýchľuje proces oxidácie živých organizmov a preto by mali byť bylinky pri sušení v tme aby sa zachovalo čo najviac účinných látok ako aj svieža farba byliniek.
Ideálne podmienky na sušenie ponúkajú povaly, šopy a iné priestory, v ktorých je teplo, tma a dostatočná cirkulácia vzduchu. V takomto prípade sa môžu dlhšie bylinky zviazať do zväzkov a zavesiť stonkami hore, prípadne sa môžu rozložiť na väčšiu plochu (napríklad papier, tácku či plech), či sušiť v sieťkach na sušenie byliniek. Menej vhodná je kuchyňa, pretože je tam dosť vlhko a všade sa usadzuje mastnota. Bylinky, ktoré sú po usušení tmavé alebo plné škvŕn, sú bezcenné, zlé.
Liečivé rastliny potrebujú na usušenie 4 až 8 dní. Všetko záleží od vzdušnej vlhkosti a teploty. Bylinky sú vysušené ako náhle sú krehké a pri dotyku sa lámu. Pokiaľ sušíte korene, vždy ich poriadne zbavte zeminy. Umyte ich pod tečúcou vodou a osušte utierkou. Miesta napadnuté červami a hnilobou odrežte a korene hneď ďalej spracujte.
Sušenie byliniek v sušičke
Sušenie byliniek v sušičke je to podstatne rýchlejšie ako na vzduchu, pričom na sušičke je možné nastaviť ideálnu teplotu, ktorá zabezpeč uchovanie účinných látok v bylinkách. Nevýhodou sušenia liečivých rastlín v sušičke je menšia kapacita sušičky, pretože malá šírka jednotlivých poschodí sušičky je skôr určená na ovocie a veľké bylinky sa preto musia nastrihať na menšie kúsky aby sa do sušičky zmestili.
Sušenie byliniek v rúre
Bylinky je možné sušiť aj v rúre na pečenie. Je to však podstatne rýchlejšie ako voľnena vzduchu, preto by ste ich nemali nechať bez dozoru. Inak sa môže stať, že z byliniek zostane len kôpka prachu. Teplota v rúre by mala byť asi 35 °C. Dosiahnete to tak, že nastavíte teplotu na 50 °C a dvierka necháte pootvorené.
Užitočné informácie:
1. ako uchovávať a skladovať bylinky: Správne uchovávanie byliniek
2. Kedy zbierať bylinky: Správny okamih zberu liečivých rastlín
3. Prehľad liečivých rastlín a ich účinkov: Liečivé bylinky
Použité zdroje: urmc.rochester.edu, nature.com, webmd.com