Vianočná ruža a jej pestovanie


vianočné ruže a ich pestovanie

Pestovanie a starostlivosť o prýštec najkrajší známy tiež ako vianočná ruža

Vianočná ruža je tradičné pomenovanie pre subtropickú rastlinu prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima), ktorá je v našich klimatických podmienkach obľúbenou izbovou rastlinou. Prýštec pochádza zo Strednej  Ameriky, kde vo voľnej prírode dorastá do výšky menších stromov a je dokonale prispôsobený na tamojšie podmienky prostredia. Svoj názov „vianočná ruža“ dostal prýštec podľa obdobia v ktorom zvyčajne kvitne. Vďaka jej pestrým farbám decembrového kvitnutia sa stala vianočná ruža v strednej a severnej Amerike symbolom vianoc a obľúbenou izbovou rastlinou po celom svete.

Vianočná ruža tak trochu klame telom, pretože to čo sa nám javí ako kvet sú v skutočnosti jasno sfarbené listy, zatiaľ čo skutočné kvety sú menšie a umiestnené v strede na vrchole stonky. Typickou farbou kvitnutia vianočných ruží je sýto červená, no jednotlivé kultivary prýštca kvitnú aj v odtieňoch ružovej, bielej, oranžovej a žltej.

Pestovanie Vianočnej ruže

ako sa starať o vianočnú ružu Mnohí pestovatelia presne nevedia ako sa starať o vianočnú ružu tak, aby prosperovala a prinášala im radosť v podobe vianočného kvitnutia. Pestovanie vianočnej ruže nie je však zložité a jedinou náročnejšou úlohou je stimulovanie rastliny aby kvitla. Inak sa príliš nelíši od pestovania iných izbových rastlín:

Svetlo: Vianočným ružiam vyhovuje veľa rozptýleného svetla. Ideálnym stanovišťom pre prýštec je v blízkosti východného okna, kde je vystavený raňajšiemu slnku a počas horúcejšej časti dňa je v tieni, no vhodná je aj južná, či západná expozícia. V každom prípade by mala mať ruža minimálne 5 hodín svetla denne.

Voda: Pôdu udržujte vlhkú no nie premočenú. Ak je substrát na dotyk suchý, vianočnú ružu výdatne zalejte tak aby prebytočná voda odtiekla drenážnymi otvormi z kvetináča. Ak by prebytočná voda ostala v kvetináči ohrozilo by to zdravotný stav rastliny. Príznakom prelievania rastliny sú žltnúce listy, zatiaľ čo pri nedostatočnom zalievaní listy vädnú a opadávajú.

Teplota: Vianočným ružiam vyhovuje izbová teplota od 16 do 22°C. Nočná teplota môže klesnúť aj na 10 až 15°C no nie je to podmienkou úspešného pestovania. Prýštec by nemal byť umiestnený v blízkosti zdrojov tepla, prievanu a nemal by sa dotýkať ani chladného okenného skla, keďže teploty pod 10 stupňov mu už nevyhovujú. Vianočné ruže môžeme letniť aj v exteriéri, no až potom ako pominie hrozba mrazov a priemerná nočná teplota neklesá pod 10 °C. Na letnenie si vyberáme miesto s dostatkom slnka (prvé dva týždne rastlinu umiestnime do polotieňa aby si zvykla na vonkajšie prostredie a až potom ju môžeme vystaviť intenzívnejšiemu slnku).      

Hnojenie: Vianočné ruže môžeme pravidelne (jeden krát mesačne) hnojiť vyváženým, univerzálnym, tekutým hnojivom. Rastlinu hnojíme najmä počas neskorej jari a leta, zatiaľ čo počas obdobia kvitnutia (december - január) hnojenie úplne prerušíme.

ako pestovať vianočnú ružu Strihanie: Prýštec najkrajší vo svojom  prirodzenom prostredí Strednej Ameriky dorastá až do 5 metrovej výšky, takže aj v kvetináči si vyžaduje pravidelný rez, ktorý ho bude udržiavať v hustom a kompaktnom tvare. Ideálnym obdobím na zostrih je marec a apríl, kedy môžeme rastlinu zostrihnúť na 20 cm.  Aj po tomto reze môžeme zostrihávať príliš dlhé výhonky (mladé výhonky môžeme odštipnúť aj prstami) aby sme vianočnú ružu zahustili, no od septembra už rastlinu nestriháme.   

Presádzanie: Jún je ideálnym obdobím na presádzanie vianočnej ruže do väčšieho kvetináča. Na presadenie môžeme použiť bežný záhradnícky substrát bohatý na organickú zložku. Nový kvetináč by nemal byť väčší o viac ako 2 cm oproti novému aby prýštec nerástol príliš rýchlo.

Rozmnožovanie vianočnej ruže: najvhodnejším spôsobom ako si rozmnožiť vianočnú ružu je použitie odrezkov (7-10 cm), ktoré môžeme odobrať z rastliny počas leta. Odrezky zapichneme do zmesi piesku a substrátu, odložíme do tieňa a substrát udržiavame vlhký pokým odrezky nezakorenia (cca. 3 týždne).  Následne môžeme vianočné ruže presadiť do väčších kvetináčov.

Kvitnutie: Vianočná ruža nemá extra nároky na starostlivosť, no jej pestovanie za účelom kvitnutia si vyžaduje simulovanie svetelných podmienok jej prirodzeného prostredia. Na to aby vianočná ruža zakvitla, potrebuje rastlina počas jesene (od októbra po dobu 8 až 10 týždňov) 14 hodinovú úplnú tmu každú noc. Zníženie dávky denného svetla stimuluje vianočné ruže k tvorbe kvetných pukov a k sfarbovaniu vrchných listov.  Na zabezpečenie úplnej 14 hodinovej tmy pre rastlinu môžete prýštec zakryť krabicou, vložiť do skrine, prípadne akýkoľvek iný spôsob ktorý zamedzí prieniku akéhokoľvek svetla a vytvorí úplnú tmu. Dajte si však pozor nato aby k rastline neprenikol ani najmenší lúč prirodzeného alebo umelého svetla, pretože by to oddialilo kvitnutie. Po 14 hodinovej tme doprajte rastline každý deň 6 až 8 hodín jasného svetla, ktoré dodá listom jasné farby.  Vianočná ruža začne po takomto striedaní tmy a svetla jasne kvitnúť počas decembra. 

Naše tipy:

• Vianočná ruža patrí k izbovým rastlinám, ktorým vyhovuje aj samozavlažovací kvetináč

• Vianočná ruža nie je jedovatá rastlina, no po konzumácii väčšieho množstva listov môže spôsobiť tráviace ťažkosti a pri práci s ňou môže podráždiť pokožku.

• Ak sú vianočné ruže pestované pri jasnom svetle a nízkej vlhkosti vzduchu vyžadujú si častejšiu zálievku, prípadne poprašovanie vodou.

Výber rôznych druhov (kultivarov) vianočnej ruže:

vianočná ruža druhy
vianočná ruža kultivar classic red
vianocne ruze
Vianočná ruža kultivar classic white
prýštec najkrajší druhy
vianočná ruža kultivar orange spice
starostlivosť o vianočnú ružu
vianočná ruža kultivar glitter
prýštec druhy
vianočná ruža kultivar pink
vianočné ruže variety
Vianočná ruža kultivar freedom marble
vianočné ruže izbové kvety
Vianočná ruža kultivar ice crystal
vianočná ruža Euphorbia pulcherrima
Vianočná ruža kultivar luv u pink

                               

Zdroje: www.mnn.com, www.theflowerexpert.com, www.interflora.co.uk



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…