Využitie pokosenej trávy ako mulču
Na Mulčovanie okrasnej či zeleninovej záhrady môžete použiť aj pokosenú trávu
Vždy som mala problém s tým, kam so všetkou tou pokosenou trávou z mojej záhrady. Do kompostéra sa všetka nezmestí a vyhadzovať mi ju je ľúto. Pred troma rokmi mi napadlo použiť ju ako mulč na zeleninu. Nikde som o tom nečítala ani nepočula, len mi to prišlo logické. Neprišlo mi na um nič, prečo by som to nemohla spraviť: na trávnik nepoužívam žiadnu chémiu a ani ho nehnojím.
Postupne som zistila, že pokosená tráva je pre mulčovanie perfektná. Nielen že tak ako mulče z iných materiálov zadržuje vlahu v zemi, nedáva priestor burinám, zlepšuje pôdu, pokosená tráva je aj navyše doplnkovým hnojivom, keďže obsahuje oproti senu, slame alebo štiepke ešte veľa živín.
Vyžaduje si to tak trochu špeciálne narábanie, pretože ak sa položí v príliš hrubých vrstvách, má tendenciu vytvárať vlhké koberce a začína hniť. Postupom času som zistila, že ak čerstvo pokosenú trávu položím v tenkej vrstve: max do 1 cm, tak tento problém odpadá (ďalšiu vrstvu pridám tak po dvoch týždňoch). Ešte lepšie je však ju najskôr vysušiť a až potom použiť ako mulč. Takto sa dá pridať už aj hrubšia vrstva. Ja to robím tak, že čerstvo pokosenú trávu rozprestriem na zámkovej dlažbe a po vysušení ju použijem ako mulč alebo si ju uložím do suda na neskoršie použitie. Takto mám vždy zásobu mulču pripravenú na použitie.
Ešte som nenašla druh zeleniny, ktorej by takýto mulč nevyhovoval. Zvykla som si ho dávať aj okolo ovocných stromčekov. Vrelo odporúčam.