Život koňa v čriede


kôň v čriede

V jednote je sila. Kone vždy dávajú prednosť životu v skupine, a to aj so zvieratami, ktoré nepoznajú.

Táto vlastnosť sa často prejavuje pri dostihoch. Keď jazdec spadne zo sedla, kôň v pretekoch pokračuje spolu s ostatnými. Podobne aj zvieratá, ktoré sa pasú osamele, sa pripájajú k stádu bežiacemu okolo.

Súboje

Hlavným dôvodom súbojov je získanie alebo udržanie si sociálneho postavenia v stáde. U koní však vždy ide viac iba o náznak boja. Výnimkou je obdobie rozmnožovania, keď si žrebec vo voľne žijúcej čriede vyberá rujné kobyly. Vtedy, najmä ak sa v čriede objaví iný žrebec, sa tieto súboje zintenzívňujú. Svojím založením však kone nie sú agresívne zvieratá. Oveľa častejšie sa držia zásady, že vyhrá ten čo utečie.

Rozpory

Aj v stáde kobýl a valachov sa často vytvárajú menšie skupiny, v ktorých čele stoja vodcovia. Tí sa vždy snažia o rozšírenie práv svojej skupiny, preto niekedy dochádza k „ teritoriálnym súbojom “ medzi vedúcimi zvieratami.

Starostlivosť o mláďatá

Črieda je v podstate akousi veľkou rodinou, ktorá spoločne vychováva svoje mláďatá. Tie sa väčšinou držia pospolu v blízkosti dospelého koňa. Niekedy plní funkciu varovkyne aj valach. Úloha takéhoto zvieraťa však nie je celkom nezištná. „ Varovkyňa “ sa totiž snaží získať si priazeň svojich „ prívržencov “, a tak rozšíriť, prípadne si vytvoriť vlastnú skupinu chránencov.

Priateľstvo

Medzi niektorými jedincami v skupine sa môžu nadviazať veľmi úzke priateľské vzťahy, a to nielen medzi zvieratami chovanými vo voľnej prírode na pastviskách, ale aj v maštali. Ak jeden z nich odchádza na vychádzku, jeho druh, ktorí zostal v stajni, je smutný. Na pastvisku alebo vo výbehu sa „ priatelia “ držia spravidla vedno, o niečo vzdialenejší od ostatných. Ak jeden z nich uhynie, alebo ho predajú inému majiteľovi, je to pre jeho druha vždy vážna psychická trauma.

Obiehanie okolo stáda

Žrebce často obiehajú okolo vyvolenej kobyly. Pravdepodobne sa tak snažia zastrašiť prípadných sokov. V stádach domestikovaných koní si podobným spôsobom strážia svojich podriadených druhov aj dominantné zvieratá ( vodcovia ).   



Podobné témy

choroby u sliepok

Najčastejšie choroby a parazity sliepok

Každý chovateľ by chcel chovať silné a zdravé sliepky, ktoré mu budú prinášať dlhodobý úžitok vo forme kvalitných vajíčok a mäsa. Chov však so sebou prináša aj rôzne choroby sliepok, ktoré môžu ohroziť ich zdravie a…

plemená koní

10 najkrajších plemien koní

Kone uchvacujú ľudský zmysel pre krásu a ušľachtilosť už po stáročia. Ľudia budovali na konských chrbtoch celé civilizácie a iní ich na koňoch dobíjali. Preto zostali kone vo viacerých kultúrach symbolom vytrvalosti,…

Sliepky marans

Maransky: sliepky, ktoré znášajú čokoládové vajíčka

Plemeno sliepok Marans Maransky pochádzajú z juhozápadného Francúzska z okolia mesta Marans, kde boli vyšľachtené na prelome 19. a 20. storočia. Patria medzi stredne ťažké plemená s mohutnejším, plným trupom. Napriek…

sliepky hempshire

Plemeno sliepok Hempšírka a jeho využitie

Hempšírky vynikajú svojou univerzálnosťou a preto ich drobnochovatelia môžu chovať na vajcia i na mäso. Plemeno hempšíriek patrí medzi stredne ťažké plemená hrabavej hydiny. Je to silná, vitálna hydina a oproti iným…

sliepky nosnice a brojlery druhy

Sliepky na okrasu či pre úžitok?

 V prvom rade sa treba rozhodnúť, či chcete sliepku okrasnú, alebo má slúžiť úžitku. Vyberať môžete z veľkých i malých plemien. Ak chcete sliepku pre úžitok, vyberte si z veľkých plemien, ktoré majú vyššiu znášku aj…

kačacie vajcia použitie

Všetko čo potrebujete vedieť o kačacích vajciach

A to je škoda, pretože kačacie vajíčka sú vynikajúce. Jednoducho povedané sú väčšou a výživnejšou verziou tých slepačích. Majú väčší a bohatší žĺtok a vyššiu koncentráciu živín oproti štandardnému slepačiemu vajcu. Sú…