Život včiel v Máji a práce s nimi


včely v máji

Plodovanie je už v plnom prúde. Včely zbierajú peľ a nektár. Začínajú pomýšľať na rojenie. Na využitie skorej znášky by už celé plodisko malo byť obsadené včelami.

Práce v máji

Podľa toho, ako sa včelstvo vzmáha, musíme upraviť priestor a priebežne pridávať medzistienky. V nadstavkových úľoch ich posunieme bližšie k plodovému hniezdu, kde ich včely rýchlejšie vystavajú. Keď je medzierka už zastavaná, môžeme inú, krajnú,  previesť k plodovému hniezdu. Pritom postupujeme podľa vlastnej metódy, ale nemali by sme zabúdať na staré včelárske pravidlo, podľa ktorého by sa pred „zmrznutými svätými“ nemalo na plodovom hniezde nič meniť. Keď aj napriek dobrej znáške stavebný prúd včelstva ustane, znamená to, že sa pripravuje na rojenie. Preto mu pridáme prázdne plásty, aby matka mohla hneď začať klásť.

Keď sú všetky plásty obsadené a včely prevísajú dolu, nadstavíme včelstvu medík alebo ďalší nadstavok. V úľoch prístupných zozadu odstránime krycie doštičky a namiesto nich položíme mriežku; prázdne plásty, prípadne zaviečkované plodové plásty z plodiska prevesíme do medníka.

Podobne môžeme potupovať aj pri včelárení v nadstavkových úľoch. Na druhý alebo tretí nadstavok položíme mriežku a nad ňu do ďalšieho nadstavku umiestnime prázdne plásty a plásty so zaviečkovaným plodom. Dolu môžeme prázdny priestor vyplniť medzistienkami. Pri nadstavkovom včelárení sa však všeobecne mriežka nepoužíva. Včely zvyčajne zaplnia medom celé okrajové plásty, ktoré potom môžeme vytočiť. Nový nadstavok použijeme vtedy, keď sa medzi plástmi pohybuje plno včiel. Pri repkovej znáške sa môže vyskytnúť rojová nálada, ale ak chceme rojeniu zabrániť, použijeme medzidno. Keďže vo všetkých včelstvách nemôžeme rojeniu zabrániť, musíme sa o roje, ktoré vyleteli, aj postarať. Nemali by sme zabúdať ani na vytváranie nových včelstiev.  

 

 



Podobné témy

medonosne kvety

12 najužitočnejších medonosných rastlín do záhrady

Medonosné rastliny sú okrem samotných včiel prospešné aj pre včelárov a pestovateľov ovocia či zeleniny. Vyznačujú sa vysokou produkciou nektáru, z ktorého včely vyrábajú med, no takisto poskytujú včelám peľ, ktorým…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 20.11.2023 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

včely a včelár

Včely - ako to robím ja?

Včely a včelárenie v horskej oblasti na Orave. Moje skúsenosti.   Predstavenie našej včelnice. (Včela  – Apis mellifera carnica - Kranka)   Včelárim pri obci Nižná, 600mnm, v údolí rieky Orava. Včelnica je…

kde dať úľ

Kam umiestniť úľ

Určite by sme mali myslieť na dobrú blízkosť k bydlisku a dobrý prístup k úľom. Nesmieme zabudnúť ani na požiadavky včeličiek. Na dobrom stanovišti sa predsa nemusia vôbec vyskytnúť niektoré choroby. Určite úle…

rojenie včiel

Ako zabrániť rojeniu bez vytvorenia nového včelstva

Prvá etapa Po zložení nadstavkov zostane iba dno, na ktoré položíme nový nadstavok s dvoma plodovými plátmi  v strede. Vedľa nich zľava aj sprava umiestnime medzistienky a na kraj z oboch strán zasa medový plást. Na…

včely v jeseni a v zime

Život včiel v jeseni a počas zimy

Znáška peľu je priaznivá pre budúcoročný vývoj včiel. Všetky zásoby peľu včelstvám prenecháme, prípadne ich rovnomerne rozdelíme medzi jednotlivé včelstvá. Ak je chladno, včely skončia všetky letové aktivity, ktoré nie…