10 najkrajších balkónových kvetov na priame slnko


najlepšie kvety na priame slnko

Najkrajšie kvety na slnečný balkón v prehľadnom zozname

Balkónové kvety na priame slnko by mali byť prispôsobivé, vitálne, odolné voči intenzívnym slnečným lúčom a popri tom by mali aj nádherne kvitnúť. Na slnečné balkóny a terasy sa preto využívajú väčšinou výrazne kvitnúce letničky, ktoré dokážu zniesť aj celodenné priame slnko.

Kvety na priame slnko sa môžu pestovať kdekoľvek na okennej parapete, vo visiacich kvetináčoch, prípadne v tradičných kvetináčoch na balkóne či terase. Je ich možné pestovať samostatne no aj kombinovať jednotlivé druhy podľa obdobia ich kvitnutia, aby sme mali potešenie z kvetov po celú sezónu.

Tu sú tie najkrajšie balkónové kvety na priame slnko, ktoré sú jednoduché na pestovanie a pritom nádherne kvitnú na slnečných balkónoch a terasách:

Kvety na priame slnko

1. Pakost Geranium

kvety na slnko Typ rastliny: Letnička

Svetlo: plné slnko (minimálne 6 – 8 hodín priameho slnka denne)

Voda: pakosty dobre znášajú sucho a neznášajú prelievanie, ktoré vedie k hnilobe koreňov. Vrchná polovica pôdy by mala medzi zálievkami preschnúť.

Obdobie kvitnutia: Od jari do jesene

Pakosty patria medzi ideálne balkónové letničky na priame slnko. Sú nenáročné na pestovanie a po celú sezónu kvitnú jasnými pestrofarebnými kvetmi v odtieňoch ružovej, červenej, fialovej či bielej a to v rôznych tvaroch. Pakosty sa ponúkajú v širokej škále ťahavých, no aj vzpriamených kultivarov. Na bohaté kvitnutie si tieto rastliny vyžadujú dostatok priameho intenzívneho slnka a občasnú zálievku. Po odkvitnutí by sa mali zvädnuté kvety odstrihnúť aby sa podporilo nové kvitnutie.

2. Sanvitália Sanvitalia

žlté kvety na balkón na slnkoTyp rastliny: Letnička

Svetlo: plné slnko

Voda: dobre znáša sucho, takže zálievka nemusí byť až taká častá. Vrchná polovica pôdy v kvetináči by mala medzi zálievkami preschnúť. Počas najväčších horúčav jej stačí zálievka každý druhý deň.

Obdobie kvitnutia: od leta do jesene

Ďalším druhom kvetov vhodným na priame slnko je sanvitália, priťahujúca pozornosť nádherným kvitnutím pripomínajúcim malé slnečnice. Veľmi dobre odoláva horúčavám aj suchu, takže ide o vynikajúceho kandidáta pre balkónovú rastlinu na celodenné slnko.

3. Železník Verbena

kvety na plné slnkoTyp rastliny: Letnička alebo trvalka

Svetlo: plné slnko

Voda: železník dobre znáša sucho, takže zálievka nemusí byť až taká častá. Vrchná polovica pôdy v kvetináči by mala medzi zálievkami preschnúť.

Obdobie kvitnutia: Od jari do prvých mrazov

Železník je ideálna rastlina na pestovanie na priamom slnku. Tieto ťahavé kvety ozvláštnia každý balkón i terasu záplavou súkvetí počas celej sezóny. Stačí mu dobre priepustná pôda, slnečné stanovisko a bude prosperovať kdekoľvek. Železník je odolný aj voči suchu, takže sa často používa aj ako skalnička, ktorá si vystačí s vodou zo zrážok. Táto rastlina je dostupná v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách. Prospieva mu pravidelný strih odkvitnutých kvetov, ktorý aktivuje nový rast a kvitnutie.

4. Mandevilla Mandevilla

kvetny na terasu na priame slnkoTyp rastliny: Letnička

Svetlo: plné slnko (minimálne 6 hodín priameho slnka denne)

Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: Od leta do prvých mrazov

Mandevila je obľúbená balkónová letnička vytvárajúca záplavu trúbkovitých kvetov v odtieňoch bielej a červenej farby. Aj mandevila patrí medzi kvety, ktoré veľmi dobre zvládajú priame slnko a horúčavy.  Táto popínavá rastlina je ideálnou voľbou do závesných kvetináčov, prípadne na pestovanie s oporou po ktorej sa bude povíjať.

5. Aksamietnica Tagetes

letničky na priame slnkoTyp rastliny: Letnička

Svetlo: plné slnko

Voda: Zalievať až keď vrchná polovica pôdy v kvetináči preschne.

Obdobie kvitnutia: Od jari do jesene

Máloktoré balkónové letničky sú také jednoduché na pestovanie a pritom tak bohato kvitnú. Tieto kvety vhodné na priame slnko ozdobia každý balkón či terasu v paletách zlatej a medenej a to počas celej sezóny. Nepotrebujú takmer žiadnu údržbu, sú odolné voči horúčavám a priamemu slnku a navyše budú odpudzovať škodcov od ostatných balkónových kvetov. Pre podporu nového kvitnutia sa odporúča zostrihnutie odkvitnutých kvetov.

6. Lantana Lantana

kvety na slnečnú terasuTyp rastliny: Letnička

Svetlo: plné slnko (minimálne 6 – 8 hodín priameho slnka denne)

Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: Od jari do jesene

Lantana je známa krásou svojich pestrých kvetov v odtieňoch červenej, žltej a bielej. Táto odolná rastlina dobre znáša horúčavy a čím viac slnečného svetla dostane, tým viac bude kvitnúť. V našich zemepisných šírkach sa tento kvet vhodný na priame slnko pestuje ako letnička.

7. Pentas Pentas

odolné kvety na slnkoTyp rastliny: Letnička

Svetlo: plné slnko

Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: leto

Aj pentas je vďaka jeho odolnosti voči horúčavám a nádhernému kvitnutiu atraktívnym kvetom na priame slnko. Táto balkónová letnička na priame slnko počas leta láka opeľovačov vrátane včiel zo širokého okolia, takže je aj užitočná.  V našich klimatických podmienkach sa táto teplomilná rastlina s farebnými súkvetiami v tvare hviezdy pestuje ako letnička v kvetináčoch alebo v záhrade. 

8. Petúnia Petunia

kvety na balkón - celodenné slnkoTyp rastliny: Letnička

Svetlo: Plné slnko (minimálne 6 hodín slnka)

Voda: nadmerné polievanie je škodlivé. Vrchné 2 cm substrátu by mali medzi zálievkami vyschnúť.

Obdobie kvitnutia: Od skorého leta až do jesene

Petúnie sú veľmi obľúbené balkónové letničky na priame slnko najmä vďaka nádherným farebným kvetom, ktoré počas noci šíria okolo seba jemnú vôňu, no aj vďaka ich odolnosti voči suchu a teplu. Sú veľmi prispôsobivé, takže ak majú výživnú pôdu a slnko, rýchlo rastú v akomkoľvek kvetináči. Sú pomerne odolné voči suchu a teplu, no pri pestovaní v kvetináčoch si vyžadujú pravidelnú zálievku tak, ako všetky rastliny. Petúniám prospieva zostrih zvädnutých kvetov nato aby opätovne zakvitli. Zostrih petúnií je vhodné načasovať na polovicu leta, keď začínajú vyzerať prerastene a zvädnuto.

Petúnie sa hodia na pestovanie v nádobách aj preto, že patria medzi ťahavé balkónové kvety a rýchlo prichádzajú do fázy kvitnutia. Jednotlivé variety kvitnú v odtieňoch fialovej, ružovej, červenej a bielej.

9. Olovník Plumbago

kvety na plné slnkoTyp rastliny: Trvalka

Svetlo: plné slnko

Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: od skorého leta do jesene

Aj trvalky môžu byť ozdobou balkónov a terás vystavených celodennému slnku. Jednou z trvaliek, ktorá nemá problém odolať priamemu slnku je aj olovník, ktorý vyniká záplavou nádherných, belasých súkvetí. Túto krovitú trvalku je možné pestovať v kvetináčoch, po sezóne ich zostrihnúť, uložiť do garáže či pivnice kvôli ochrane pred mrazmi a nasledujúcu sezónu sú opäť pripravené na to aby prinášali radosť.

10. Portulaka Portulaca

odolné kvety na priame slnkoTyp rastliny: Letnička

Svetlo: plné slnko

Voda: dobre znáša sucho, takže zálievka nemusí byť až taká častá. Vrchná polovica pôdy v kvetináči by mala medzi zálievkami preschnúť.

Obdobie kvitnutia: od skorého leta do prvých mrazov

Ak hľadáte pestrofarebné kvety, ktoré zvládnu priame slnko aj počas najväčších horúčav portulaka veľkokvetá je pre vás ideálnou letničkou na slnečný balkón či terasu. Listy portulaky pripomínajú ihličie a s pestrými farbami kvetov vytvárajú výrazný kontrast. Tieto letničky sú ideálne do závesných či tradičných kvetináčov. Tieto rastliny sú aj pomerne odolné proti suchu, takže ich nie je potrebné až tak často polievať.

 

V našom zozname sme nespomenuli mnoho ďalších kvetov na priame slnko, ktoré sú vhodné na balkóny a terasy. Za zmienku stoja napr. muškáty, zvončeky, chryzantémy, plamenník, dvojzub, gazánia, a iné. Na tento účel sa skvelo hodia aj bylinky ako sú levanduľa, šalvia, rozmarín, tymian, rebríček a ďalšie. Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými kvetmi vhodnými na slnečný balkón a terasu nižšie v komentároch.

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad záhrad v rôznych štýloch a veľkostiach pre vašu inšpiráciu: inšpirácie na okrasné záhrady

2. Všetko o záhradných substrátoch: Aký záhradnícky substrát je vhodný pre rastliny?

3. Prehľadný zoznam záhradníctiev: záhradníctva

 Podobné témy

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

kvety na terasu

12 Najkrajších kvetov na balkón či terasu

Na balkón sú vhodné všetky kvety, ktoré ľahko a flexibilne rastú a nádherne kvitnú. Kvôli týmto požiadavkám sa ako kvety vhodné na balkón používajú väčšinou výrazne kvitnúce letničky, ktoré rozžiaria každý balkón alebo…

tieňomilné rastliny

10 najkrajších rastlín do tieňa

Aj tienisté kúty záhrady môžu byť krásne a inšpiratívne ak do nich vyberiete tie správne rastliny vhodné do tieňa. Aj keď letničky a trvalky do tieňa nie sú také bežné ako ostatné rastliny, z tienistého miesta v záhrade…

bezúdržbové trvalky

10 najodolnejších trvaliek, o ktoré sa netreba starať

My záhradníci neustále čelíme výzvam: rastliny ktoré nechcú kvitnúť, kvety zničené neskorými mrazmi, sucho, ktoré zničí celé záhony. Aj preto je fajn mať v záhrade rastliny ktoré si vyžadujú minimum starostlivosti ak…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…