10 netradičných plodín pre váš balkón


bakónové pestovanie zeleniny

Pripadajú vám bylinky, paradajky a jahody na balkóne už ako príliš nudná klasika? Je čas vydať sa ďalej na ceste k poznaniu nového levelu balkónovej záhradky.

Možností je neúrekom. A šľachtitelia nezaháľajú, nové odrody ovocia a zeleniny, ktoré sú uspôsobené špeciálne pre pestovanie v nádobách, stále pribúdajú. To, čo sa dalo niekedy len s námahou zohnať, je dnes už stálicou na trhu. V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili malý rešerš nápadmi, aké jedlé rastliny by mohli byť skvostami na vašom balkóne v budúcnosti. A nuda to rozhodne nebude.

1. BaklažánPestovanie baklažánu na balkóne

Pestovateľské nároky: veľa slnka, výdatné hnojenie, pravidelná zálievka

Zber plodín: júl-október

Náročnosť: 3/5

Tento teplomil, ešte pred pár rokmi celkom neznámy, sa k nám „dopestoval“ z juhu Európy. Obľúbený je tiež v tradičných kuchyniach blízkeho východu. Často sa v jedlách vyskytuje spoločne s paradajkou, farebnými paprikami a cuketami. Tak prečo ho neskúsiť vypestovať? Na úvod odporúčam zvoliť si sadenicu vhodnej odrody, či skôr farby. Môžete si vybrať medzi bielymi fŕkanými jemnou fialovou až po tmavofialové. Mimochodom, vedeli ste, že baklažán je príbuzný zemiaku?

2. Mini koreňové zeleninykoreňová zelenina v kvetináči

Pestovateľské nároky: priepustný substrát a pravidelná zálievka

Zber plodín: máj-október

Náročnosť: 2/5

Predstavte si, že aj mrkvu a cviklu nájdete v mini verziách! Mrkva má v tomto prípade dvoch zástupcov: okrúhlu verziu Rondo a podlhovastého Arona. Obe odrody majú kratšiu vegetačnú dobu, než veľké odrody. To znamená, že vytúženú úrodu budete zbierať za zhruba dva a pol mesiaca.

Medzi mini cviklami nájdeme viac zástupcov. Všetky majú prívlastok „šalátová“. Nájdete dokonca aj cviklu s prúžkovanou dužinou. Mladé lístky sa dajú použiť do šalátov, ale to iba v prípade, že neplánujete zber koreňov. Hoci hovoríme o prívlastku „šalátová“, sú tieto cvikly vhodné na akúkoľvek bežnú tepelnú úpravu, nie len na konzumáciu za surova. Veľkosť mini mrkvy a cvikly je zhruba taká ako veľkosť reďkovky. Či už teda do šalátu alebo len ako milú prílohu na skrášlenie taniera, obe spestria váš jedálniček ako málo známe plodiny.

3. Tekvica Hokkaidotekvica hokkaido v kvetináči

Pestovateľské nároky: veľa slnka, opora, pravidelná zálievka

Zber plodín: máj-október

Náročnosť: 3/5

Donedávna neznáma rastlinka - tekvica Hokkaido sa dnes teší veľkej obľube. Istotne to bude hlavne tým univerzálnym využitím: na grilovanie, na polievky, ako prídavok do zemiakovej kaše, vhodnosť do detských príkrmov. Ale ako si ju teda vypestovať v kvetináči? Ak si chcete predpestovať vlastné priesady, postupujte rovnako ako pri cukete či iných odrodách tekvice. Klíčia rýchlo, preto ich stačí sadiť v apríli. Ak chcete sadiť rovno vonku, začnite až po skončení nebezpečenstva mrazov. Aby bola rastlina silná, potrebuje veľký koreňový systém. Preto sadíme do veľkých nádob. Vhodné je napríklad vedro. Postačí vám jedna sadenica, pretože výnosnosť je vysoká a tiež preto, že hokkaido vyžaduje pomerne veľa priestoru. Preto nezabudnite na plán, kam budete priväzovať liany. Keďže živiny z pôdy vo vedre či kvetináči sa rýchlo vyčerpajú, majte na pamäti pravidelné hnojenie. Ak budete dodržiavať aj dostatočnú zálievku, váš úspech je zaručený. Na balkóne vám žiadni škodcovia nehrozia.

4. Netradičné bylinkypestovanie stévie na balkóne

Pestovateľské nároky: veľa slnka, primeraná zálievka

Zber plodín: máj-október

Náročnosť: 1/5

Tradičné a známe  bylinky sme už zmieňovali. Pre spestrenie vám ponúkam niekoľko tipov na menej známe bylinky:

Saturejka: je vhodná k strukovinám, pretože pomáha proti nadúvaniu.       

Bobkový list: aj keď ho v tradičnej slovenskej kuchyni používame veľmi často, asi by vás nenapadlo, že si ho môžete zakúpiť ako malý kríček a pestovať sami. Nie je to žiadna veda a je veľmi pravdepodobné, že ho v interiéri úspešne prezimujete.

Stévia: známe alternatívne sladidlo môžete tiež sami pestovať a namiesto malej bielej tablety pridáte do čaju o jeden lístok viac, ten sladký.

Citrónová tráva: vyzerajúca ako náš pýr a koriander nesmú chýbať pri rybách a v thajskej kuchyni.

Limonádové bylinky: cola bylinka (palina), aztécky cukor – lípia sladká, agastache mexické, verbena citrónová (tiež alojzia alebo lípia citrónová).

Starostlivosť sa nijak zvlášť nelíši od všetkých ostatných byliniek. Dala by sa zhrnúť takto: potrebujú dostatok slnka a zálievku podľa potreby daného druhu. Hnojíme hnojivom na bylinky. Čím viac striháme, tým bujnejšie budú rásť. Všetky spomenuté druhy potrebujú prezimovať vo vnútri.

5. Mangold a exotické šalátypestovanie mangoldu na balkóne

Pestovateľské nároky: polievanie podľa potreby

Zber plodín: máj-október

Náročnosť: 1/5

Mangold je veľmi podobný špenátu. A preto, že sa v lete pri vysokých teplotách špenát pestovať nedá, je mangold vhodnou alternatívou. Pestuje sa rovnako ako špenát. Výhodou je jeho estetika, dá sa totiž kúpiť zmes semien, z ktorých budú mať listy rôznofarebné stonky. Aj spracovanie je rovnaké ako u špenátu: šalát, smoothie, surový či dusený ako príloha a v prípade prebytkov zamraziť.

Aj šaláty majú svoje variácie. Ak sa vám zunovali bežné odrody, môžete siahnuť po orientálnych mixoch. Získate napríklad takúto zaujímavú kombináciu: pak choi, japonská horčica mizuno či tatsoi a semená gréckej žeruchy.

6. FazuľaPestovanie fazule na balkóne

Pestovateľské nároky: polievanie podľa potreby, čiastočný tieň neprekáža, vyžaduje oporu

Zber plodín: júl-október

Náročnosť: 2/5

Fazuľa je strukovina, rovnako ako hrach nenáročná na pôdnu výživu. Sadí sa však v porovnaní s ním neskôr, v máji, pretože je teplomilná. Existujú dva základné typy fazule: popínavý a kríčkový. Pre balkón je určite vhodnejšie voliť kríčkové odrody. Sadíme podobne ako hrach, hlbšie do pôdy v rozostupoch asi 10 cm. Keď zo zeme vykuknú prvé klíčky, nezabudnite nachystať oporu. Je dôležité aj dostatočne zalievať. K dispozícii je veľa odrôd rôznych farieb, z tých základných žltá a zelená. Nevyžaduje hnojenie. Aby ste využili voľné miesto v pôde, môžete k nej posadiť koreňovú zeleninu, šaláty, či špenát.

7. Jedlé kvetyjedlé kvety v kvetináči

Pestovateľské nároky: priepustný substrát a pravidelná zálievka

Zber plodín: máj-október

Náročnosť: 2/5

Keď som prvýkrát počula o jedlých kvetoch, predpokladala som, že pôjde o nejaké neznáme odrody. Na moje veľké prekvapenie, väčšinu z nich som našla vo vlastnej záhradke. Asi by ste čakali, že kvety budú sladké potešenie, ale chuťovo sú bližšie skôr zelenine. Poďme sa teda na ne pozrieť:

Aksamietnice: ľudovo aj fajerúšky. Sú známou ochrannou rastlinou pre paradajky. Ich okvetné lístky majú korenistú chuť, ktorú oceníte v šalátoch.

Nechtík: známa liečivka sa hodí nie len na výrobu mastičiek. Okvetné lístky sa hodia do šalátov, ryžových pokrmov a polievok. Nasušený a podrvený nechtík môžete použiť ako falošný šafrán.

Kapucínka: známa podporovateľka imunity ozvláštni váš šalát žltými, oranžovými alebo červenými kvetmi. Použiť môžete aj listy a dokonca i puky, ktoré pripomínajú kapary. Kapucínka chuťou pripomína žeruchu a je veľmi bohatá na vitamín C.

Borák: má jemnú uhorkovú chuť. Rovnako ako v prípade kapucínky sa konzumuje celá rastlina. Je medonosnou rastlinou a jeho modré kvety sa hodia ako ozdobný prvok do nápojov alebo na koláče.

Fialka ostrohatá: kvety pestrých farieb tejto menej známej odrody fialky krásne ozdobia torty, koláče aj nápoje.

8. Tekvica Kalabasa – indická uhorkakalabasa pestovanie

Pestovateľské nároky: veľa slnka, výdatné hnojenie, výdatná zálievka

Zber plodín: júl-október

Náročnosť: 3/5

Ako nám názov naznačil, hoci ľudovo sa jej hovorí indická uhorka, patrí do rodiny tekvíc. Pestovanie zo semien je nenáročné, semienka vysievame v interiéri v marci. Von presádzame rastliny až po posledných mrazoch. Kalabasa potrebuje veľa priestoru a oporu. Sadíme jednu sadenicu do väčšieho kvetináča alebo vedra. Plody dorastajú v rozpätí 0,3-1,5 m. Z mladých plodov môžeme pripravovať pokrmy ako z cukety alebo ich nakladať do nálevu ako uhorky. Ale prečo je kalabasa vlastne taká zaujímavá? Jej plody majú jednu praktickú vlastnosť: môžeme ich zberať po častiach. Teda si z „uhorky“ kúsok odrežeme a ona bude po zaschnutí rásť ďalej.

9. Kríčkové ovociepestovanie malín na balkóne

Pestovateľské nároky: veľa slnka, výdatné hnojenie, väčší kvetnáč

Zber plodín: podľa druhu ovocia

Náročnosť: 3/5

Vedeli ste, že existujú špeciálne vyšľachtené druhy ovocia pre pestovanie v nádobách? Ako prvá prišla na náš trh malina. Dnes ju už dokonca môžete získať vo viacerých odrodách (červené: Little sweet sister, Seet sunshine, Bon bon berry yummy, žltá: Goodasgold). Zakrátko k nej na moje veľké potešenie pribudla aj černica (Black cascade, Little black prince). Tieto odrody boli upravené tak, aby dorastali do menšieho kríčka, boli stálerodiace a hlavne mali vysokú výnosnosť. V nádobách sa dá bez problémov pestovať aj čučoriedka, egreš a ríbezľa. Pointa je starostlivý výber správnej odrody, teda v našom prípade menšej.

10. Ovocné stromyovocné stromy na balkóne a terase

Pestovateľské nároky: veľa slnka, výdatné hnojenie, veľký kvetináč

Zber plodín: podľa druhu ovocia

Náročnosť: 4/5

Aj ovocné stromy za posledné roky rozšírili svoje rady o súkmeňovcov, ktorým sa páči život v nádobách. Snáď si ani neviem spomenúť, aké ovocie by v tejto kategórii nebolo zastúpené. Upravené boli na dve verzie: stĺpovité a zakrpatené. Stĺpovité ovocné stromy, ktoré netvoria korunu, ponúkajú jablká v obrovskom množstve odrôd, zatiaľ čo iné ovocné stromy sú dostupné ako v podobe zákrpkov pestovaných na slabo-rastúcich podpníkoch (hrušky, slivky, marhule, broskyne, čerešne, višne). V tejto kategórii je zatiaľ výber trochu menší, ale určite poteší.

Záver

Už máte svojho favorita? Verím, že áno – a nie jedného. Ako vidíte, pestrosť a nápaditosť dáva nové možnosti. Netradičné neznamená nutne nedosiahnuteľné. A ani to neznamená, že musíte byť profesionálny pestovateľ. Roky praxe samozrejme aj v tomto prípade znamenajú nové esá v rukáve, ale aj menej skúseným sa určite urodí k spokojnosti. Náš zoznam ani zďaleka nevyčerpal možnosti a nápady. Aj tak verím, že sme vás navnadili a pestrosť vášho balkóna sa opäť rozrastie. Obrazne aj doslovne.

 



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…