5 najziskovejších rastlín na pestovanie


Najziskovejšie rastliny na pestovanie

Pestovanie rastlín je vynikajúcim spôsobom ako premeniť vaše záhradnícke zručnosti na zisk.

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať svojpomocne a bez vysokých nákladov a nárokov na veľké plochy:

1.Ženšen 

ženšen pestovaniePoužívaný po tisícročia v ázijských kultúrach ako liečivá bylina je ženšen taká výnosná rastlina, že je nazývaná aj „zelené zlato“. Ak máte k dispozícii menší pozemok a veľa trpezlivosti, táto rastlina vás dokáže bohato odmeniť. A prečo trpezlivosť? Pretože najhodnotnejšie korene ženšenu sa zbierajú až po šiestich rokoch. Po šiestich rokoch môže zisk dosiahnuť hodnotu až 4000 EUR na ár(100m2).

2. Jedlé huby 

šitake pestovanieHuby dokážu za správnych podmienok rásť kdekoľvek a taktiež majú obrovský výnos na m2. Najpopulárnejšími hubami, ktoré sa dajú pestovať sú hliva ustricová a šitake(shiitake), kedže sa dajú dopestovať v interiéroch a bez pôdy. Sú dostupné v každom väčšom supermarkete a používajú sa tiež v reštauráciách. Hliva je obzvlášť produktívna. Na ploche 3x3m je schopná vyprodukovať ročne huby za tisíce EUR. Známe je taktiež pestovanie hľuzovky, ktoré je však časovo a nákladmi omnoho náročnejšie.

 

3. Bambus 

bambus pestovanieNa rozdiel od mnohých iných stromov a kríkov, bambus rastie veľmi rýchlo a dokáže pre pestovateľov priniesť slušné výnosy. Popularita bambusu rýchlo stúpa, keďže sa stáva súčasťou našich záhrad a domácností. Z bambusového vlákna sa vyrábajú obľúbené látky, nakoľko ide o ľahký, vzdušný a trvácny materiál. Nie je to len tropická rastlina a dá sa pestovať aj v našich podmienkach. Najvýnosnejšou formou je pestovanie bambusu do kvetináčov.

4. Okrasné stromčeky a trávy 

pestovanie okrasných stromovPri cenách v desiatkách až stovkách EUR za kus je pestovanie okrasných stromčekov a tráv veľmi lukratívna záležitosť. Kľúčom k úspechu je špecializácia na druhy alebo kultivary, ktoré nie sú bežne dostupné v škôlkach. V takých prípadoch si môžete za rastliny účtovať prémiové ceny.

5. Liečivé bylinky a bylinky pre gastronómiu

pestovanie byliniekLiečivé bylinky sú stále žiadanejším artiklom. Napríklad levanduľa má mnohoraké použitie v medicíne, príprave olejov, tinktúr, no je súčasťou aj rôznych dekorácií a má veľa ďalších využití. Medzi najpopulárnejšie bylinky do kuchyne patria napríklad bazalka, pažítka, oregano, koriander a mnohé iné. zdroj: howstuffworks.com

Autor: Jakub Durdík



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…