Vtáčie búdky v záhrade: všetko čo potrebujete vedieť


hniezdne vtáčie búdky

Kam umiestniť vtáčie búdky, údržba a čistenie ako aj typy a rozmery vtáčích búdok

Umiestniť vtáčiu búdku do záhrady patrí medzi tie najlepšie rozhodnutia, ktoré môžete spraviť. Stála prítomnosť voľne žijúcich vtákov vám totiž prinesie mnoho výhod. Predovšetkým tým získate  užitočných pomocníkov v boji proti škodcom v ovocnej či zeleninovej záhrade, no takisto vám pomôžu s redukciou dotieravého hmyzu. V neposlednom rade si môžete vychutnať dobrý pocit z poskytnutia domova pre pôvodné druhy vtáctva a zo života, ktorý do záhrad prinášajú.

Kam však umiestniť vtáčiu búdku, tak aby sa v nej vtáčiky zahniezdili, aké typy a rozmery vtáčích búdok sú vhodné pre rôzne druhy vtákov a ako vtáčie búdky udržiavať aby dlhodobo plnili svoju funkciu? Tomu všetkému sa budeme v rámci tejto témy venovať.

Druhy vtáčích búdok a ich rozmery

Rôzne druhy vtákov preferujú rôzne typy hniezdisk. Niektoré druhy obľubujú hniezdenie v dutinách stromov a hornín, zatiaľ čo iné si stavajú svoje hniezda v korunách stromov a krov a to z rôznych materiálov. V moderných záhradách však veľa vhodných miest na hniezdenie nenájdeme a práve v tom sú nápomocné vtáčie búdky. Aj v ich prípade platí, že rôzne typy vtáčích búdok budú vyhovovať rôznym druhom vtákov. Vtáčie búdky rozdeľujeme na dve hlavné skupiny:

1. Vtáčie búdky s malým vletovým otvoromvtáčie búdky s malým otvorom

Štandardné vtáčie búdky s malým, väčšinou kruhovým otvorom, ktorý preferuje väčšina druhov vtákov žijúcich na Slovensku, akými sú sýkorky, brhlíky, mucháriky, vrabce a iné druhy.

 

 

 

2. Otvorené vtáčie búdky – polobúdkydrevená vtáčia polobúdka

  Vtáčie búdky s polootvorenou konštrukciou, známe aj ako vtáčie polobúdky obľubujú viaceré druhy vtáctva: Žltochvosty, Mucháre sivé, Trasochvosty, no taktiež rôzne druhy dravých vtákov.

 

 

Akú vtáčiu búdku si vybrať do záhrady?

Výber vtáčej búdky závisí najmä od druhov vtákov, ktoré do záhrady chcete prilákať. Vo väčšine prípadov sú najvhodnejšou voľbou vtáčie búdky s malým vletovým otvorom do 4 cm, ktoré môžu využiť Sýkorky, Mucháriky, Vrabce, Žltochvosty, Červienky a iné menšie druhy, ktoré sa prioritne živia hmyzom a tým pomáhajú výrazne redukovať množstvo škodcov v záhrade. Alternatívou môžu byť aj malé polobúdky, ktoré takisto lákajú užitočné druhy akými sú napríklad Trasochvosty, Červienky a Mucháre.

drevené vtáčie búdky

Prípadne môžete zvoliť vtáčiu búdku s vletovým otvorom väčším ako 4 cm, avšak v takom prípade môžu búdku využiť na hniezdenie aj Škorce či Drozdy, s ktorými sa budete musieť podeliť o úrodu čerešní a iných druhov ovocia. Nižšie uvádzame prehľadnú tabuľku s rozmermi vtáčích búdok vhodných pre jednotlivé druhy vtákov.

Rozmery vtáčích búdok:

vtáčie búdky rozmery

Kam umiestniť vtáčiu búdku aby prilákala svojich obyvateľov?

hniezdne vtáčie búdkyV prvom rade by mala byť akákoľvek vtáčia búdka nainštalovaná na bezpečnom mieste mimo dosahu prirodzených predátorov (mačky, kuny) ako aj ľudí. Pre väčšinu typov vtáčích búdok to znamená umiestnenie vo výške 2 až 4 m a to na neprístupnom mieste akým sú kmene stromov, hrubšie konáre, budovy a iné konštrukcie. V ideálnom prípade môže byť v blízkosti vtáčej búdky konár, slúžiaci ako odpočinkové bydlo, ktoré vtákom poslúži ako pozorovateľňa okolia. Vtáčie búdky s malým vletovým otvorom môžu byť bez problémov odhalené a viditeľné, zatiaľ čo otvorené polobúdky je vhodnejšie umiestniť na miesta s vegetáciou (konáre stromov, kríky), ktorá poskytuje tomuto typu búdok potrebné súkromie.  

V oboch prípadoch je vhodné umiestniť búdky mimo veterných miest a stanovísk odhaleným priamemu južnému slnku, ktoré by mohlo spôsobiť prehriatie vtákov. Búdka by mala byť po nainštalovaná tak aby bola mierne naklonená smerom dopredu. Vtáky preferujú orientáciu vletového otvoru na východ, no nie je to nevyhnutnou podmienkou pri inštalácii. Vhodným doplnkom, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť obsadenia vtáčích búdok, je aj umiestnenie krmítka pre vtáky v ich blízkosti.  

Údržba vtáčej búdky

vtáčia búdka na steneInštaláciou starostlivosť o vtáčiu búdku nekončí. Predovšetkým je potrebné vtáčiu búdku vyčistiť po každom vyhniezdení jej obyvateľov. Štandardne to býva raz ročne, no niekedy aj dva krát za rok ak vtáky stihnú dve znášky za sezónu. Účelom čistenia je najmä zbavenie sa akéhokoľvek organického materiálu (perie, podstielka, trus), v ktorom by sa mohli vyskytovať parazity, prípadne vírusy a baktérie, ktoré by mohli vtáky ohroziť. Po vyčistení je prospešné vtáčiu búdku aj vydenzifikovať napríklad liehom. Z tohto dôvodu je nevyhnutné vyrobiť alebo zaobstarať si otvárateľnú vtáčiu búdku, ktorá takúto údržbu umožňuje.

Taktiež je potrebné skontrolovať pevnosť a stabilitu vtáčej búdky a aj či do búdky nezateká a prípadné netesnosti odstrániť výmenou striešky, prípadne jej utesnením.

Kedy je vhodné umiestniť vtáčiu búdku do záhrady?

Krátka odpoveď na túto otázku by bola “čo najskôr”J. Vtáky si však na hniezdenie vyberajú vhodné obydlia najmä počas zimy, takže najneskôr je potrebné vtáčiu búdku nainštalovať počas jesene alebo začiatkom zimy, ak chcete aby ju vtáky obsadili na jarné zahniezdenie.

Výroba alebo kúpa vtáčej búdky?

Výroba jednoduchšej vtáčej búdky je pomerne nenáročná záležitosť, takže ju zvládne aj menej zručný kutil. Vtáčia búdka by však mala mať vhodné rozmery s vhodne veľkým vletevým otvorom a nemalo by do nej zatekať. Taktiež by mala byť otvárateľná, pretože bez každoročného čistenia ju vtáky opätovne nepoužijú. Najvhodnejším materiálom na výrobu vtáčej búdky je drevo, ktoré vnútro izoluje od teplotných výkyvov a neprehrieva sa tak ako plasty alebo kov. Vyhnite sa pripevneniu bydla pod vletový otvor, pretože by mohlo pomôcť predátorom vniknúť do búdky.  

Vtáčie búdky si je možné aj zakúpiť. Keďže sú väčšinou cenovo dostupné. Pri výbere však preferujte otvárateľné vtáčie búdky, umožňujúce čistenie a vyrobené z masívneho dreva s hrúbkou minimálne 1,5 cm, ktoré dostatočne izoluje od poveternostných podmienok.



Podobné témy

liečivé bylinky

Liečivé rastliny a ich účinky

Naši predkovia využívali liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie už po tisícročia. Aj dnes sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb, pretože na rozdiel od syntetických liečiv…

trezalka bylinka

Ľubovník bodkovaný, prírodný liek nielen na nervy

Trezalka, čarovník, svätojánska bylina – to všetko sú ľudové názvy pre ľubovník bodkovaný. Na svete existuje viac ako 400 variet ľubovníka a je rozšírený takmer po celej planéte. Od nepamäti ho ľudia používali ako liek,…

bazová limonáda

Recept na domáci bazový sirup

Leto je obdobím kedy si vychutnávame slnko, kúpanie, zmrzlinu,… a samozrejme bazový sirup. Domáca príprava bazového sirupu je veľmi jednoduchá a výsledok naozaj stojí za to. Baza čierna je účinná liečivá rastlina s…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 29.11.2024 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

repik

Repík lekársky - účinky a použitie

Repík lekársky je jedna z najznámejších liečivých byliniek i vďaka jeho nezameniteľnému vzhľadu no najmä pre jeho účinky na organizmus. Poznáme viac ako 12 rozličných druhov repíka, ktorý sa vyskytuje po celej Európe,…

alchemilka účinky

Alchemilka obyčajná - účinky a použitie

Svoj názov dosala alchemilka podľa slova alchýmia a vzťahuje sa na stredoveké povery o schopnosti kvapiek vody na listoch tejto rastliny premieňať kovy na zlato. Alchymisti verili v magickú silu týchto kvapiek, ktoré…