Alchemilka obyčajná - účinky a použitie
Zber, použitie a účinky liečivej rastliny alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris)
Svoj názov dosala alchemilka podľa slova alchýmia a vzťahuje sa na stredoveké povery o schopnosti kvapiek vody na listoch tejto rastliny premieňať kovy na zlato. Alchymisti verili v magickú silu týchto kvapiek, ktoré mali mať tiež schopnosť prinavrátenia mladosti.
Odborný názov: alchemilla vulgaris
Zaradenie: parí do čeľade ružovité
Iné názvy: alchemilka, alchemilka žltozelená, husia nôžka , ženský plášť , nebeská rosa, levia laba
Alchemilka obyčajná je elegantná trvalka, charakteristická okrúhlymi našuchorenými listami modrozelenej farby, pokrytými drobnými chĺpkami a jemnou, voskovou vrstvičkou, ktoré umožňujú rastline zachytávať rosu na listoch a udržiavať ju tam po dlhú dobu. Alchemilka je ľahko rozlíšiteľná aj podľa jemných hviezdicovitých, žltozelených súkvetí kvitnúcich na dlhých stonkách.
Alchemilka pôvodne pochádza zo severnejších častí strednej a západnej Európy a môžeme ju nájsť na lúkach, pri okrajoch lesov, ciest a potokov a na úpätiach hôr, kde kvitne od júna až do septembra. Obľubuje vlhké pôdy, polotieň a pri vhodných podmienkach dokáže byť mierne invazívna.
Alchemilka obyčajná obsahuje účinné látky: triesloviny, kyselina salicylová, horčiny, esenciálne oleje, fytosteroly, vitamín C a minerály
Alchemilka obyčajná a jej účinky
Účinky alchemilky: astringentný (sťahuje tkanivo), analgetický (zmierňuje bolesť), posilňujúci maternicu, protizápalový, močopudný, hojivý, ukľudňujúci, zastavuje krvácanie
Regulácia menštruácie a zmiernenie bolestí pri menštruácii
Alchemilka je najznámejšia práve vďaka schopnosti zmierňovať menštruačné bolesti a regulovať menštruačný cyklus. Táto liečivá rastlina pôsobí zvieravo na maternicu a tým pomáha pri silnom menštruačnom krvácaní, pri predĺženom menštruačnom krvácaní alebo pri krvácaní mimo menštruačnej periódy.
Liečivé účinky alchemilky na menštruačný cyklus boli preverené aj klinickými štúdiami, kde bola preukázaná jej schopnosť redukovať krvácanie a trvanie menštruácie u dievčat, ktoré trpeli nepravidelným a silným menštruačným krvácaním. Vnútorným užívaním liečivej rastliny alchemilka boli zaznamenané priaznivé účinky do troch až piatich dní a taktiež boli sledované preventívne účinky alchemilky ak bola užívaná 10 až 15 dní pred menštruáciou.
Alchemilka je prospešná aj prostredníctvom vonkajšieho použitia formou odvaru pri rôznych gynekologických problémoch ako sú napríklad vaginálne zápaly a výtoky.
Alchemilka v tehotenstve
Účinné látky alchemilky a najmä triesloviny a horčiny majú priaznivý účinok na reguláciu a rovnováhu ženských rozmnožovacích orgánov. I keď kvôli stimulačnému pôsobeniu na maternicu sa neodporúča užívanie alchemilky v skorých štádiách tehotenstva, bylinkári ju považujú za ideálnu liečivú rastlinu na užívanie počas gravidity. Formou čaju sa užíva na posilnenie maternice a pre ľahší pôrod. Po pôrode alchemilka napomáha na stiahnutie maternice do jej pôvodného stavu a na urýchlenie jej regenerácie.
Liečenie rán
Tak ako iné rastliny s vysokým obsahom tanínov (trieslovín), aj alchemilka urýchľuje proces hojenia povrchových rán a utlmuje ich bolestivosť. Na liečenie menších zranení (rezných rán, oterov, modrín) pomáha priama aplikácia rozdrvených listov na miesto poranenia, prípadne vonkajšia aplikácia formou odvaru alebo tinktúry.
Ďalšie účinky alchemilky
• Alchemilka sa často používa ako jedna zo zložiek krémov proti ekzémom, akné, začervenaniu pokožky a na zjemnenie suchej a drsnej pokožky.
• Môže sa použiť ako kloktadlo pri krvácajúcich ďasnách, ústnych vredoch a boľavom hrdle.
• Sťahovací účinok alchemilky môže byť využitý aj pri poruchách funkcie čriev, pri krvavej stolici a hnačke.
Ako užívať alchemilku
Na medicínske účely sa môžu využiť všetky nadzemné časti (listy, stonky, kvety) liečivej rastliny alchemilka obyčajná. Zber alchemilky je najlepšie načasovať na letné mesiace počas slnečných dní, kedy rastlina obsahuje najviac účinných látok.
Alchemilka sa môže užívať vnútorne formou čaju proti menštruačným ťažkostiam, na reguláciu reprodukčných orgánov žien a pri črevných problémoch, prípadne ako kloktadlo pri liečbe ústnej dutiny a hrdla. Vonkajšie použitie formou odvarov, tinktúr a alchemilkového oleja sa odporúča pri menších povrchových ranách, problémoch s pokožkou a vaginálnych zápaloch.
Alchemilkový čaj
Čaj z rastliny alchemilka obyčajná sa pripravuje veľmi jednoducho. Do šálky vložíme 5 g sušených listov alchemilky, zalejeme vriacou vodou, necháme 5 až 10 minút lúhovať a alchemilkový čaj je hotový. Ešte lepšou alternatívou sú čerstvé listy alchemilky. Dávkovaním ako aj dobou lúhovania môžeme ovplyvňovať množstvo účinných látok v čaji a jeho liečebné účinky, takže alternatívou môže byť i vyššia dávka (8 a viac gramov), pričom lúhujeme kratšiu dobu (25 sekúnd) a môžeme zalievať viacero krát. Takto môžeme popíjať alchemilkový čaj z jednej dávky po celý deň a čaj bude mať vďaka kratšiemu lúhovaniu sviežu a plnú chuť. Čaj môžeme piť 5 až 10 krát denne.
Alchemilková tinktúra
Tinktúru z liečivej bylinky alchemilka pripravíme tak, že rozdrobíme 40 g sušených alebo 200 g čerstvých listov, stoniek a kvetov alchemilky, dáme ich do fľaše a nalejeme na ne 0,4 litra 70 % alkoholu. Fľašu uzatvoríme a obsah necháme dva týždne lúhovať, pričom ju denne pretrepávame. Potom obsah precedíme cez gázu a získaná tinktúra sa podľa potreby ešte môže zriediť zmiešaním so 135 ml destilovanej vody a 55 ml 70 % alkoholu. V tejto forme môžeme používať alchemilku obyčajnú na rany a problémy s pokožkou.
Alchemilkový olej
Olej s extraktom alchemilky si pripravíme rozdrobením a vložením listov alchemilky obyčajnej do tmavej sklenenej fľaše, ktoré zalejeme rastlinným olejom. Čim viac rastlín do fľaše zmestíme, tým lepšie, no musia byť úplne zaliate olejom. Môžeme použiť akýkoľvek panenský olej lisovaný za studena, pričom ideálne sú oleje bez výraznej arómy ako je napríklad ricínový olej. Fľašu následne uzatvoríme a umiestnime do chladnej, tmavej miestnosti, kde sa bude alchemilka minimálne mesiac lúhovať. Po vylúhovaní olej precedíme cez gázu a môžeme ho začať používať.
Ďalšie využitie alchemilky
Kvety alchemilky sa v minulosti využívali aj ako svetložlté farbivo
Listy alchemilky sa môžu konzumovať a pridávať do šalátov. Do pokrmov pridávajú horkosť spôsobenú trieslovinami, takže ju do jedál pridávame s mierou.
Alchemilka obyčajná a jej možné nežiaduce účinky
Pri užívaní alchemilky obyčajnej neboli zaznamenané žiadne väčšie nežiaduce účinky, no tak ako je to pri všetkých liečivých rastlinách s vysokým obsahom trieslovín, neodporúča sa jej dlhodobé užívanie. Alchemilka by sa tiež nemala užívať počas skorých fázach tehotenstva.