12 najkrajších rastlín do predzáhradky


zahradka pred domom

Predzáhradky sú dôležitou súčasťou našich domov. Vybrali sme najkrajšie rastliny, vhodné do záhradky pred domom:

Predzáhradky sú dôležitým prvkom nášho okolia, pretože dotvárajú celkový obraz domov a zároveň vítajú prichádzajúcich.  Sú to vlastne okrasné záhradky pred domom, ktoré by však mali plniť špecifické úlohy: Predzáhradka by mala ladiť s domom a okolitým prostredím, mala by mať čo ponúknuť v každom ročnom období a v neposlednom rade by mala byť nenáročná na údržbu. Záhradka pred domom väčšinou nie je veľká, takže všetky tieto úlohy by sa mali vtesnať na malú plochu.

Do predzáhradky preto vyberáme rastliny, ktoré spĺňajú tieto náročné požiadavky a budú sa vzájomne dopĺňať.  Na výsadbu do okrasnej záhrady pred domom sú vhodné najmä nízko rastúce okrasné stromy a kry, odolné trvalky, okrasné trávy, živé ploty a pôdopokryvné rastliny. Pri výbere rastlín sú dôležité aj svetelné podmienky a orientácia predzáhradky a podľa toho vyberáme svetlomilné alebo tieňomilné rastliny.

Pre vašu inšpiráciu sme vybrali z týchto rôznych typov rastlín 12 druhov, ktoré sú ideálnymi kandidátmi na výsadbu do predzáhradky:  

1. Borovica horská (kosodrevina) Pinus mugo

borievka - záhradka pred domom
borovica horská (kosodrevina) wintergold 

Typ rastliny: ihličnatá drevina

Svetlo: slnečné stanovisko

Ihličnany majú v predzáhradkách svoje nezastupiteľné miesto. Ich výhodou je, že zostávajú zelené aj počas zimy a poskytujú tak celoročnú zeleň, a teda akýsi základ (nemeniacu sa časť predzáhradky), ktorý je v priebehu meniacej sa sezóny dopĺňaný rôznymi textúrami a farbami opadavých rastlín.

Do okrasnej záhradky pred domom sa samozrejme hodia nízkorastúce ihličnany. Našou voľbou je borovica horská, ktorá znesie aj tie najdrsnejšie podmienky. Vydrží tuhé mrazy, dlhé obdobia sucha a postačí jej aj pôda chudobná na živiny. Na to aby prosperovala, vyžaduje iba slnečné stanovisko s nepremočenou pôdou.

2. Javor dlaňolistý Acer palmatum

okrasné záhrady pred domom
Javor dlaňolistý (Acer palmatum) - rôzne kultivary

Typ rastliny: listnatá drevina

Svetlo: slnko až polotieň (javory obľubujú ranné slnko a poludňajší tieň)

Javory sú ideálnou voľbou pre predzáhradky. Počas sezóny sa ich listy sfarbujú do rôznych farieb a počas zimy ponúkajú zaujímavú textúru červenkastého dreva. Javory dlaňolisté sú dostupné v neprebernom množstve kultivarov s rôznymi tvarmi listov, veľkostí a farieb, takže sa v okrasnej záhrade pred domom dajú kombinovať viaceré druhy javorov. Viaceré kultivary zažiaria počas jari výraznými farbami listov v odtieňoch červenej, ružovej, žltej alebo tmavej fialovej až čiernej farby, cez leto zmenia farbu na typickú zelenú a na jeseň opäť očaria pestrofarebnými kombináciami. Do predzáhradky sú vhodné najmä trpasličie javory

Javorom dlaňolistým vyhovuje priepustná, kyslá pôda, bohatá na organickú zložku a dostatočná zálievka, najmä pre mladé javory.

3. Hosta (funkia) Hosta

hosta - uprava zahrady okolo domu
funkia (Hosta) - rôzne kultivary

Typ rastliny: trvalka

Svetlo: tieň až polotieň

Pokiaľ vyberáme rastliny do predzáhradky, nemala by medzi nimi chýbať hosta. A to najmä ak je záhrada pred domom tienistá alebo v nej rastú vyššie dreviny, ktorých sú funkie ideálnym podrastom. Táto odolná trvalka  ponúka nekonečný výber kultivarov s rôznymi farbami i vzormi listov a rôznymi veľkosťami , ktoré sa môžu vysadiť ako súvislý porast alebo samostatne. Funkie si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu a napriek tomu vďaka svojej dlhovekosti vydržia aj desaťročia. Potrebujú len dobre priepustnú pôdu a keď sa už zakorenia, vydržia i dlhšie sucho.

4. Levanduľa Lavandula

okrasné záhrady pred domom s levanduľou
Levanduľa lekárska (Levandula angustifolia)

Typ rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Obdobie kvitnutia: od júna do augusta  

Ak máte v predzáhradke sucho a veľa slnka, ideálnou rastlinou je pre vás levanduľa. Táto drevnatá trvalka zažiari najmä v lete, keď sa svojimi farbami a vôňou stane stredobodom pozornosti aj v záhradke pred domom. Okrem toho že je to nádherne voňajúca a kvitnúca trvalka, používa sa aj ako liečivá rastlina a zároveň odpudzuje hmyz.

Viac o pestovaní tejto trvalky sa dozviete tu: pestovanie levandule

5. Rozchodník Sedum

pekne upravený dvor
Rozchodník (Sedum) Matrona

Typ rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Obdobie kvitnutia: od leta až do prvých mrazov

Rozchodník je jedna z najodolnejších trvaliek, ktorá vydrží tuhé mrazy, priame slnko, dlhé obdobia sucha aj pôdu chudobnú na živiny. Ak máte predzáhradku na priamom celodennom slnku, budú pre vás rozchodníky dobrou voľbou. Existuje mnoho druhov a odrôd rozchodníkov rôznych tvarov, farieb a veľkostí, z ktorých sa do predzáhradky hodia pôdopokryvné druhy ako aj vyššie, nádherne kvitnúce druhy. Okrem dlhého obdobia kvitnutia ponúkajú rozchodníky aj nádhernú textúru tvorenú z ich mäsitých, sukulentných listov.

6. Dráč Berberis

drevina do záhradky pred domom
Dráč (Berberis) rôzne kultivary

Typ rastliny: listnatá drevina

Svetlo: slnko až polotieň

Obdobie kvitnutia: jar

Dráč spĺňa všetky predpoklady na pestovanie v predzáhradke - je nenáročný na starostlivosť, vyzerá skvelo samostatne, v živých plotoch aj v kombinovanej výsadbe a mení farby počas celého roka. Táto odolná okrasná drevina je veľmi prispôsobivá, takže bude prosperovať takmer za každých podmienok. Dráč je zaujímavý najmä svojimi malými lístkami, ktoré môžu byť v rozličných farbách (odtiene ružovej, žltej, zelenej, bordovej až tmavo fialovej) a v jeseni sa tieto farby menia na žlto oranžovú. Okrem listov ponúka dráč aj malé kvety a plody.

7. Borievka Juniperus

Borievka - ako si upravit zahradu
Borievka (Juniperus)

Typ rastliny: ihličnatá drevina

Svetlo: slnečné stanovisko

Nízkorastúce a najmä pôdopokryvné borievky sú ideálne stálozelené ihličnany do slnečnej predzáhradky. Vyzerajú skvelo počas každého ročného obdobia, svojou textúrou sa vhodne dopĺňajú s inými rastlinami a ich pôdopokryvné verzie zabraňujú burinám v raste. Borievky vyniknú v záhradke pred domom aj v kombinácii so skalami alebo ako podrast vyšších drevín. Tieto ihličnany si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu a napriek tomu prinášajú maximálny úžitok. 

8. Rudbekia Rudbeckia

kvety v predzáhradke
Rudbekia (Rudbeckia)

Typ rastliny: trvalka alebo letnička

Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Obdobie kvitnutia: od polovice leta do jesene 

Pre milovníkov žiarivých farieb je vhodnou rastlinou do predzáhradky aj rudbekia. Rudbekie sú dostupné vo forme letničiek aj trvaliek, ktoré sú veľmi odolné a v predzáhradke budú kvitnúť od polovice leta až do jesene a prinášať Vám radosť. Rudbekia sa vhodne dopĺňa s okrasnými trávami no aj inými kvitnúcimi trvalkami ako sú perovskia, veronika, astra či rôzne druhy rozchodníkov.  Rudbekia je skvelá aj na rezané kvety do vázy alebo do iných aranžmánov.

9. Flox Phlox

plazivé kvety v okrasnej záhradke pred domom
Flox (Phlox)

Typ rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Obdobie kvitnutia: od leta do skorej jesene (plazivé floxy od apríla do júna)

Ak potrebujete do predzáhradky priniesť farby, floxy sú na to ideálne. Do okrasnej zahrady pred domom sú vhodné najme plazivé floxy (napr. flox šidlolistý),  ktoré kvitnú už od apríla a dokážu tak rozjasniť záhradku veľmi skoro. Floxy vyniknú ako pôdopokryvné rastliny alebo v kombinácii s okrasnými kameňmi a inými rastlinami. Floxy sú nenáročné trvalky, ktorým prospieva zostrih po odkvitnutí.

10. Ruža Rosa

ruže - okrasné záhrady pred domom
Ruža (Rosa)

Typ rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Obdobie kvitnutia: závisí od kultivaru (väčšinou na jar a opäť na jeseň)

Ak vašu predzáhradku ohraničuje plot, využite to a nechajte ho porásť popínavými ružami.  Ideálne sú ruže, ktoré kvitnú viacnásobne a sú odolnejšie voči chorobám (napríklad polyanthy alebo ťahavé anglické ruže). Ruže sú trochu náročnejšie na starostlivosť, no za tú námahu sa Vám určite odvďačia nádherným kvitnutím počas sezóny. 

Viac o pestovaní a druhoch tejto trvalky sa dozviete tu: ruže

11. Kostrava sivá Festuca glauca

okrasná tráva v záhradke pred domom
Kostrava sivá Festuca glauca

Typ rastliny: okrasná tráva

Svetlo: slnko až polotieň

Okrasné trávy sú neoddeliteľnou súčasťou záhradného dizajnu a úprava záhrady okolo domu nie je výnimkou. V predzáhradke je ich úlohou vytvárať textúru a základ pre vyniknutie ostatných rastlín pred domom. Z pomedzi okrasných tráv sme vybrali kostravu sivú, ktorá je vzrastom ideálna na výsadbu popri chodníkoch alebo ako pôdopokryvná rastlina. Kostrava je naozaj odolná rastlina, ktorá si nevyžaduje veľkú starostlivosť. Všetko čo potrebuje je priepustná pôda a voda zo zrážok.

12. Rákosovka Hakonechloa macra

Rákosovka Hakonechloa macra do predzáhradky
Rákosovka (Hakonechloa macra)

Typ rastliny: okrasná tráva

Svetlo: polotieň

Rákosovka je výbornou voľbou ak je vaša predzáhradka na tienistom mieste. Táto okrasná tráva je veľmi obľúbená pretože je robustná, odolná a nevyžaduje si takmer žiadnu údržbu. Rákosovka je vhodná do záhradky pred domom aj preto, že rastie veľmi pomaly a nie je invazívna. V predzáhradkach vyniknú najme panašované kultivary tejto okrasnej trávy ako sú napríklad Aureola alebo All Gold, ktoré rozjasnia tienisté kúty zahrady.

 

Existuje mnoho ďalších okrasných rastlín vhodných do predzáhradky, ktoré sa do nášho výberu nedostali, no stoja za zmienku. Sú to napríklad Ihličnany (céder atlantský, cypruštek, smrek), Okrasné stromy ( lieska contorta, breza, magnólia, judášovec kanadský), okrasné  kry (kuska -Fothergilla, ibištek sírsky), Trvalky ( kocúrnik, gerbera, chryzantéma, plamenník, materina dúška, pakost, zvonček, perovskia), okrasné trávy (ozdobnica, kostrava, perovec, kavyľ, ostrica)

 

Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými okrasnými rastlinami do predzáhradky nižšie v komentári.

Užitočné informácie

Prehľadný zoznam miest, kde si môžete rastliny do predzáhradky zaobstarať: okrasné škôlky a záhradníctvaPodobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

ako a kedy strihať ruže

Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí…