Aké druhy zeleniny si vybrať do tieňa?


zelenina do tieňa

Máte záhradu v tieni? Aj v takej môžete dosiahnuť bohatú úrodu ak si zvolíte správne plodiny a vykonáte zopár jednoduchých úprav.

Pre mnohé záhrady sú optimálne svetelné podmienky pre pestovanie zeleniny - 8 až 10 hodín plného slnka - prakticky nemožné. Či už ide o stromy, kopce alebo budovy, tieň je skrátka bežnou súčasťou našich záhrad. Našťastie tieň nemusí byť prekážkou k pestovaniu zeleniny ak si vyberieme druhy, ktoré tolerujú tieň a spravíme zopár opatrení ako je dobré hnojenie, dostatočná závlaha či reflexná fólia okolo rastlín, tak aj v tienistej záhrade sa môžeme tešiť na bohatú úrodu.

Ak sa rozhodujeme, ktoré druhy zeleniny vysadiť na tienisté miesta, môže nám pomôcť jednoduchá pomôcka: Plodiny, z ktorých konzumujeme listy (šalát, špenát) a korene (repa, mrkva, petržlen, kvak) znesú aj čiastočne tienisté podmienky. Zelenina, ktorú však pestujeme kvôli jej plodom(paradajka, uhorka, paprika, baklažán, atď. ) potrebuje aspoň šesť hodín plného slnka denne.

Nasledovné druhy zeleniny znesú najviac tieňa:

Rukola

pestovanie v polotieniNajmenej tri až štyri hodiny slnka za deň. Rukola má rada polotieň, príliš veľa slnka spôsobuje stáčanie listov.

 

 

 

 

 

Ázijská listová zelenina

ázijská listová zeleninaNajmenej dve hodiny slnka za deň. Bok choi(bok čoj), komatsuna a tatsoi sa uspokoja aj pár hodinami slnka a jasného tieňa denne.

 

 

 

 

Mangold 

pestovanie mangolduNajmenej tri až štyri hodiny ak pestujete mangold pre malé listy a najmenej päť hodín ak chceme konzumovať aj dužinaté stonky. V čiastočnom tieni bude však mangold menší.

 

 

 

Bylinky 

pestovanie byliniek v polotieniNajmenej tri hodiny slnka denne. I keď mnoho druhov byliniek vyžaduje plné slnko, pažítka, majorán, medovka, koriander, mäta, oregano alebo petržlen bude prosperovať aj na tienistejších miestach.

 

 

 

Kel 

pestovanie keluNajmenej tri až štyri hodiny slnka denne. V porovnaní s kelom na plnom slnku je len malý rozdiel v raste.

 

 

 

 

 

Šalát

šalát pestovanie v tienistej záhradeNajmenej tri až štyri hodiny slnka denne. Šalát je ideálny pre tienisté záhrady, pretože ho chránia pred priamym slnkom, ktoré by spôsobilo stáčanie listov a tiež sa predĺži obdobie jeho zberu.

 

 

 

 

Listová horčica 

pestovanie listovej horčiceNajmenej tri hodiny slnka denne pre malé “baby“ listy. Pre pestovanie baby listov je horčica perfektná do tienistých záhrad.

 

 

 

 

Hrach a fazuľa 

pestovanie strukovín v tieniNajmenej štyri až päť hodín priameho slnka denne. Pri polovičnom tieni bude dozrievanie trvať dlhšie. Viac tieňa znesú najme kríčkové a trpasličie odrody.

 

 

 

 

Koreňová zelenina

pestovanie koreňovej zeleniny v tienistej záhradeNajmenej štyri až päť hodín priameho slnka denne. Mrkva, repa, zemiaky, reďkev, alebo kvaka znesú čiastočný tieň, no na úrodu budete musieť počkať dlhšie.

 

 

 

 

Pór

pór - pestovanie v tieniNajmenej tri hodiny slnka denne.

 

 

 

 

 

 

Špenát 

špenát - zelenina do tieňaNajmenej tri až štyri hodiny slnka denne. Aj listy špenátu reagujú na dlhotrvajúce ostré slnko skrútením listov takže sa do tienistých záhrad hodí.

Zdroj: motherearthnews.com

Autor: Katka Ondeková



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…