Ako a kedy oberať ovocie


zber ovocia

Spôsob a načasovanie zberu úrody má veľký vplyv na kvalitu ovocia. Poradíme vám ako nato:

Nič sa nevyrovná čerstvo nazbieranému ovociu zo záhrady. Aby ste však dosiahli tie najlepšie výsledky, oberajte všetky druhy ovocia so starostlivosťou a v tom správnom čase.

Načasovanie zberu ovocia

oberanie čerešníAk sa ovocie oberie príliš skoro, jeho chuť nebude úplne vyvinutá, no ak bude prezreté, stratí sviežosť, textúru, pevnosť a nebude sa dať ďalej skladovať. Na kontrolu zrelosti preto sledujte chuť, pevnosť, textúru a farbu ovocia. Jablká by mali byť pevné, sladké a chrumkavé, hrušky zasa tvrdé ale sladké.

Čas zberu jednotlivých druhov ovocia

Skoré leto: jahody, egreše, goji

Stred leta: čerešne, marhule, broskyne, nektarinky, ríbezle, čučoriedky, jahody, egreše, josty                                                         

Neskoré leto: skoré jablká, slivky, hrozno, maliny, figy, ringloty                                                                                                           

Jeseň: Jablká, hrušky, duly, mišpule,

Obdobie v ktorom ovocie dozrieva závisí od jeho druhu avšak aj od variety a lokality, v ktorej sa pestuje.

Väčšina ovocia by mala v čase zberu chutiť príjemne a sladko až na pár výnimiek:

• Duly a mišpule získajú lahodnú chuť až po úplnom dozretí, oberajte ich preto až tesne pred prvými mrazmi a odložte ich aby úplne dozreli. 

• egreše sa môžu oberať tesne pred dozretím na výrobu džemu, alebo sa nechajú úplne dozrieť a oberať na priamu konzumáciu 

• červene ríbezle and vyšne nebudú nikdy úplne sladké. Zrelosť dosiahnu ak nadobudnú plný objem, mäkkosť a sýtu farbu.            

• Jablká na varenie si takisto zachovávajú svoju kyslosť. Oberať by sa mali až tesne pred prvými mrazmi

Ako oberať ovocie

spôsob zberu ovociaOvocie by sa malo zberať zo stromu na niekoľko krát podľa zrelosti jednotlivých plodov. Častou chybou pri zbere je, že sa strom oberá na jeden krát, pričom niektoré plody sú už prezreté a niektoré nedosiahli ešte svoju zrelosť. Napríklad pri slivkách by sa mali plody zberať postupne podľa ich zrelosti a pri jablkách by mali stačiť tri zbery, aby sme obrali ovocie v optimálnej fáze zrelosti.

Na oberačku si vyberte suchý deň. Vlhkosť pri zbere môže podporiť hnilobu a plesne, čo vám znemožní dlhšie skladovanie ovocia.

Správny spôsob zberu ovocia:

• Jablká a hrušky uchopte dlaňou, bez toho aby ste na ne tlačili prstami, mierne zdvihnite a otočte. Ovocie by sa malo ľahko oddeliť od konára a stonka by mala zostať neporušená.                                                                                             

•Slivky, Marhule, broskyne a nektarinky takisto uchopte do dlane a prstami jemne zatlačte na koniec stonky (v mieste kde končí stonka a začína konár). Ak je ovocie zrelé ľahko by sa malo oddeliť od stromu.                                                         

• Ríbezle a hrozno by mali byť oberané v celých strapcoch, spolu so stonkami. Oddeliť by sa mali až tesne pred konzumáciou.                                                 

Drobné ovocie ako goji alebo moruše sa môžu striasť na plachtu rozprestretú pod stromom.

Mäkké ovocie skonzumujte čo najskôr. Alternatívou je uchovanie v podobe prípravy džemu, zavárania alebo zmrazenia. Hrušky, duly a neskoré jablká pred konzumáciou ešte nechajte odležať v interiéri aby dosiahli úplnú zrelosť, prípadne sa môžu ďalej skladovať.



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…