Ako na výcvik psa jednoducho a efektívne


výchova psa

Princíp efektívneho cvičenia psov od základov

Ste pripravení na výcvik psa alebo šteniatka? So správnou metódou výchovy a cvičenia psov to vôbec nie je náročné a zvládne to každý, i keď je to dlhodobý proces. Psy sú inteligentné stvorenia a väčšinou sa radi učia, takže stačí ak ich majitelia porozumejú základným princípom správania psov, tomu ako ich psy vnímajú a zvolia si správnu techniku tréningu psov. Zvyšok závisí len od konzistentnosti a trpezlivosti pri výcviku psa.

V tejto téme sa budeme venovať práve základným princípom výchovy psov, ktoré môžete využiť či už chcete naučiť psíka len základné povely alebo sa pripravujete na náročnejší výcvik. Ak týmto základným princípom porozumiete, môžete ich použiť pri výchove šteniatka ako aj pri výcviku dospelých psov a môžete si ich prispôsobiť na výcvik psa v konkrétnych situáciách ako sú napríklad:

Výchova a socializácia šteniatok

Základné povely a poslušnosť

Ako naučiť psa pýtať sa na potrebu

Ako naučiť psa na vodítko

Pokročilý tréning (obrana, stopovanie, agility a ďalšie)

Princíp správneho výcviku psa

Existuje mnoho rôznych spôsobov ako cvičiť psa. V minulosti sa používali rôzne metódy využívajúce dominanciu, odmeny ale aj tresty, čoho výsledkom bolo často nepochopenie procesu učenia psov a nezmyselné praktiky (ako napríklad namočenie ňufáka šteniatka do mláčky moču v snahe odnaučiť ho močiť v dome), ktoré často viedli len k bojazlivosti psov, poruchám správania a nespĺňali svoj účel – naučiť psa to čo od neho chceme.

tréning psovModerné metódy výcviku psov už využívajú behaviorálne vedecké poznatky, ktoré nám umožnili pochopiť podstatu správania a procesu učenia zvierat vrátane psov. Pri výcviku psov sa v súčasnosti používa najme metóda pozitívneho podmieňovania, ktorá robí cvičenie psov efektívnejším, bezpečnejším, rýchlejším, trvácnejším a oveľa zábavnejším pre psíka ako aj jeho majiteľa.

V skratke môžeme popísať metódu pozitívneho podmieňovania ako podporovanie vhodného správania okamžitou odmenou v podobe pochvaly, maškrty, pozornosti, hračky alebo čohokoľvek čo má psík rád a naopak nepodporovanie zlého správania v podobe okamžitého odňatia maškrty, pozornosti či pochvaly. Dôležité pritom je, aby pochvala nasledovala okamžite (do 5 sekúnd) po dobre vykonanom povele alebo vhodnom správaní, aby si pes čo najrýchlejšie spojil tento vzorec dobrého správania s odmenou. Takýmto spôsobom pes rýchlo pochopí čo od neho majiteľ chce a bude sa snažiť správať podľa pravidiel, ktoré mu stanoví.

Zásady výcviku pomocou pozitívneho podmieňovania:

Odmeňovať vhodné správanie a neodmeňovať nevhodné vzorce správania

Odmena by mala nasledovať okamžite – do 5 sekúnd od vykonania povelu alebo vhodného správania psom

Nepoužívať fyzické tresty

Majiteľ/cvičiteľ by mal byť pokojný, vyrovnaný a sebaistý

Tréning psa by sa mal viesť vo forme hry

Výcvik by mal byť konzistentný  a dlhodobý

Princípy pozitívneho podmieňovania sa využívajú v rôznych moderných formách výcviku psov. Jednou z nich je používanie klikera (spínača, ktorý vydáva klikací zvuk) a ktorého úlohou je signalizovať psovi, že vykonal povel správne. Komunikácia medzi psom a jeho cvičiteľom je tak omnoho jednoduchšia a psík má okamžitú spätnú väzbu aj bez pamlskov. Ďalšou formou pozitívneho podmieňovania je takzvaný shaping (tvarovanie), ktorý využíva postupné kroky, ktorými sa pes naučí určitý povel. Shaping využíva vo veľkej miere pamlsky na navádzanie psa, aby spravil určitý pohyb ako aj rôzne pomôcky, zatiaľ čo fyzickej manipulácii psa cvičiteľom sa táto metóda vyhýba. Všetky tieto metódy však využívajú rovnaký princíp pozitívneho podmieňovania opísaný vyššie.  

učenie psa

Príklad výcviku základných povelov pozitývnym podmieňovaním

základné povely výcvik psaAko príklad metódy pozitívneho podmieňovania môžeme uviesť výcvik povelu “k nohe” ako súčasti základnej poslušnosti. Začneme pripnutím psa na vodítko a po zreteľnom vyslovení povelu “k nohe” psíka pritiahneme vodítkom k ľavej nohe a rukou ho upravíme do sedu (bez trhania alebo tlačenia, ktoré by pes pochopil ako trest). Ako náhle si pes sadne do správnej polohy, odmeníme ho pamlskom. Opakujeme niekoľko krát, aby si pes spojil povel s danou činnosťou a s tým, že za správne vykonanie dostane odmenu. Neskôr obmedzíme ťahanie vodítkom a upravovanie psa do sedu rukou, pričom psíka vždy odmeníme ak povel správne vykoná.  Väčšinou psík reaguje na výcvik dobre, pretože ho motivujú odmeny (pamlsky/maškrty) no ak pes povel nevykoná, buď sa nudí alebo nechápe povel. V prvom prípade ho opäť pritiahneme vodítkom, rukou upravíme do sedu, odmeníme, ukončíme výcvik a s tréningom pokračujeme neskôr. V druhom prípade začneme od začiatku.

S použitím tohto princípu môžeme psa naučiť rôzne povely, no aj ako by sa mal správať v rôznych situáciách. Podobným prístupom môžeme dokonca psa odnaučiť rôznym zlozvykom ako napríklad:

Ako psa odnaučiť neťahať na vodítku

Ako psa odnaučiť žobrať o jedlo

Ako odnaučiť psa aby po nás neskákal

Ako odnaučiť psa aby bez príčiny neštekal alebo nezavýjal

Pri odnaučení takýchto zlozvykov sa musí majiteľ vyhýbať vedomému či nevedomému odmeňovaniu zlého správania. Príkladom môže byť situácia, keď pes zavýja (napríklad v byte, v koterci či na dvore), čím si zvyčajne vyžaduje pozornosť jeho majiteľa. Typická reakcia majiteľa je, že príde k psovi a kričí na svojho zverenca aby prestal, no pes takto len dostane čo chce (majiteľovu pozornosť) a tým je takéto zlé správanie (zavýjanie) ešte viac podporené. Správnou reakciou majiteľa je počkať kým pes na pár minút neprestane zavíjať a až potom ho odmeniť za ticho, aby si odmenu nespojil so zavýjaním. 

ako cvičiť psa

Tipy na výcvik psa:

Výcvik je najefektívnejší ak ho pes vníma ako hru a preto by ste mali tréning poňať ako zábavu. Ideálne je spojiť výcvik so športom (aportovaním, agility či rôznymi trikmi).

Tréningy by nemali trvať príliš dlho, aby psa nezačali nudiť. Voľte preto radšej častejšie a kratšie tréningy.

Majte so sebou dostatok malých maškŕt/pamlskov (ideálne sú maličké kúsky mäsa alebo iného krmiva, ktoré ma pes rád).

Na výcvik si nájdite pokojné miesto bez vecí, ktoré by psa rozptyľovali

Buďte trpezliví, tak ako my aj psy sa učia rôznym tempom takže im doprajte čas

Tréning psa vždy ukončite povelom ktorý už ovláda, aby sa výcvik skončil pozitívne

Pomôcky na výcvik:

Obojok (dostatočne široký aby psa neškrtil, vyhnúť by ste sa mali ostnatým či sťahovacím obojkom)

vodítko/vôdzka (ideálne je jednoduché, nenavíjacie vodítko s dĺžkou cca. 2 m)

Loptičku, hračku alebo iný predmet na aportovanie

Dostatok odmien (pamlskov/maškŕt)

Kedy začať s výcvikom psa

cvičenie šteniatkaSo socializáciou a výcvikom psa je ideálne začať čo najskôr, pretože povaha šteniatka sa formuje najmä v prvých týždňoch a mesiacoch jeho života, no s výcvikom sa dá začať aj neskôr – len si to vyžiada viac námahy a času.

Počas prvých týždňoch po narodení je pre šteniatka najdôležitejší kontakt s ich matkou. Po odstavení šteniatok od kojenia je najvhodnejší čas na ich presunutie do nového domova - k novým rodinám. Výcvik šteňaťa začína so zoznámením sa s okolím, členmi rodiny a postupným výcvikom:

Socializáciou (zoznámenie psa s rôznymi ľuďmi, zvieratami, prostrediami a situáciami)

Naučenie šteniatka pýtať sa von na potrebu

Naučiť šteniatko na jeho miesto (klietka, búda, pelech)

Základné povely a poslušnosť

 

Užitočné informácie:

1. Zoznam cvičiteľov a výcvikových stredísk: cvičitelia psov

2. Kompletný zoznam veterinárov a veterinárnych ambulancií v SR: veterinári

3. prehľad predajcov chovateľských potrieb: chovateľské potreby

 

Použité zdroje: companionanimalpsychology.com, positively.com, cesarsway.com, dogdecoder.com



Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

choroby u sliepok

Najčastejšie choroby a parazity sliepok

Každý chovateľ by chcel chovať silné a zdravé sliepky, ktoré mu budú prinášať dlhodobý úžitok vo forme kvalitných vajíčok a mäsa. Chov však so sebou prináša aj rôzne choroby sliepok, ktoré môžu ohroziť ich zdravie a…