Ako naložiť kyslú kapustu


nakladanie kapusty

Naloženie kyslej kapusty je veľmi jednoduché a zvládne to každý:

Kyslú kapustu je možné zakúpiť v každých potravinách, tá kupovaná však často neobsahuje to, čo by pravá poctivá kyslá kapusta mala obsahovať. Reč je najmä o mikroflóre kvasenej kapusty vďaka čomu je taká zdravá. Preto je najlepšia kapusta tá svoja, pripravená doma. Stačí na to súdok, kapusta a zopár ďalších ingrediencií a domácu kyslú kapustu si môžete pripraviť aj sami.

Čo potrebujeme na prípravu kyslej kapusty?

sud na kvasenú kapustu• Súdok na kapustu, prípadne inú sklenenú alebo keramickú nádobu

• Čerstvú, narezanú kapustu ( na naplnenie 10 l súdka je potrebných zhruba 15 – 18 kg narezanej kapusty). Kapustu si môžete narezať na špeciálnych nožoch na cca 3 mm hrubé prúžky(rezance), no dá sa zakúpiť už aj narezaná.

• Zopár celých kapustných listov

• 0,3 kg čerstej, nakrájanej cibule na 10 kg kapusty

suroviny na kvasenú kapustu• Koreniny na naloženie 10 kg kapusty:

       0,2 kg soli

       10 g rasce,

       10 g celého čierneho korenia

       5 g nového korenia

       2 g sušeného bobkového listu

• Kúsok chlebovej kôrky (pre lepšie kvasenie)

• Ďalšie voliteľné ingrediencie:

      Hrozno, červená repa, chren  – na ochutenie a pre farbu (množstvo podľa chuti)

      Jablká – na spestrenie (ideálne sú menšie a tvrdšie jablká)

Postup nakladania kyslej kapusty

1. Narezanú kapustu nasolíme (na 10kg cca 200g soli), necháme odstáť 6 až 12 hodín. Vďaka soli sa kapusta odvodní a zmenší sa jej pôvodný objem.

ako založiť sud kyslej kapusty2. Na dno súdka položíme kôrku chleba, prípadne aj hrozno, červenú repu či chren a všetko prekryjeme celými kapustovými listami.

3. Pripravíme si zmes z na kolieska nakrájanej cibule, korenín (rasca, céle čierne a nové korenie) a bobkového listu

 

 

kvasená kapusta - príprava4. Nasolenú a odležanú kapustu potom môžeme nakladať: cca 10 cm vrstva kapusty, na to pridáme trochu cibuľovej zmesi s koreninami a prípadne aj jablká. Následne dôkladne dlávime (utláčame) rukou (tradicionalisti môžu aj nohouJ). Kapusta utláčaním zosklovatie (jej sfarbenie sa trochu zmení z bielej na nakladanie kvasenej kapusty do sudaviac priehľadnú), čo je znakom, že sme z nej vytlačili nechcený vzduch. Po dôkladnom utlačení pridáme ďalšiu vrstvu kapusty a cibuľovej zmesy a pokračujeme s vrstvením a utláčaním až kým nemáme súdok plný. Zhruba po tretej vrstve, začne kapusta vylučovať vodu, ktorú je potrebné zo súdka vylievať (napr. hrnčekom). Čím viac prebytočnej vody zo suda odstránime, tým viac kapusty sa doň zmestí.   

 

 

ako naložiť kyslú kapustu5. Napokon kapustu zaťažíme závažím (tak aby bola kapusta ponorená vo vlastnej šťave), súdok zakryjeme a do okraja medzi vrchnákom a súdkom nalejeme trochu vody. Necháme kvasiť cca 1 až 2 týždne (rýchlosť kvasenia podľa teploty) bez prístupu kvasená kapusta v sudevzduchu. Za to obdobie soľ vytiahne z kapusty prebytočnú tekutinu, baktérie mliečneho kvasenia začnú rozkladať cukry, ktoré sú obsiahnuté v čerstvej kapuste a vznikne kyselina mliečna, ktorá dodá kapuste typickú chuť.

6. Súdok s naloženou kapustou je ideálne po dni kvasenia pri izbovej teplote umiestniť do miestnosti s nižšou teplotou a vetraním (pivnica, komora,...). Takto naloženú kapustu je možné konzumovať počas celého roka.

Starostlivosť o kyslú kapustu v sude po naložení

Pár dní po naložení kapusta zväčšuje svoj objem, takže je potrebné zo súdka odoberať šťavu, aby sa z neho nepreliala. Zhruba po týždni (rýchlejšie pri vyššej teplote) sa jej objem naopak zmenší, takže je potrebné vodu doliať, aby nebola kapusta v kontakte so vzduchom. Následne je potrebné cca. každé 3 týždne z vrchnej časti súdka odobrať vykvasenú šťavu (môže sa použiť na prípravu kapustnice) a doliať čistú vodu.

Tipy pri nakladaní kvasenej kapusty

Výber nesprávnej odrody kapusty je najčastým dôvodom, prečo zmäkne kyslá kapusta v sude. Na kvasenie sú vhodné neskoré odrody kapusty, ktoré aj po vykvasení ostávajú tvrdé a chrumkavé

Čerstvú narezanú kapustu je vhodné pred naložením nasoliť čo je vhodné robiť vo vani, vďaka čomu môže prebytočná voda z kapusty odtiecť do odtoku

Účinky kyslej kapusty

Mnohí ani len netušia, čo kyslá kapusta v sebe skrýva a pritom je poriadnou bombou pre zdravie človeka. Jej vynikajúcim zdrojom vápnika, železa, fosforu flóru, draslíka, horčíka a vitamínov C, E, B a K. Jej skutočným pokladom sú však baktérie mliečneho kvasenia, ktoré výrazne ovplyvňujú imunitu ľudského organizmu a tým priaznivo pôsobia na množstvo orgánov v tele. Konzumáciou kvasenej kapusty sa organizmus dokáže zbavovať škodlivých látok a naopakdo organizmu sa dostávajú hodnotné bioaktívne látky, ktoré pomáhajú pri širokom spektre ochorení (pomáha pri pálení záhy, plnosti a grganí, podporuje chudnutie, pomáha pri liečbe dvanástnika, žalúdočných vredov, hemoroidov i chorôb hrubého čreva. Chráni pečeň a pľúca, je prevenciou alzheimera a rakoviny ( pri kvasení sa v kapuste tvoria látky zabraňujúce nádorovému bujneniu nazývané izotiokyanáty ). Podporuje tvorbu červených krviniek, rast buniek, mozog, nervy, funkciu svalov, má protizápalové a antibiotické účinky, znižuje vysoký krvný tlak, hladinu cukru v krvi. Považuje sa tiež za požierač tuku, prirodzene prečisťuje steny žalúdka a štartuje mikroflóru čriev, chráni aj pred ochoreniami srdca a pred sivým zákalom a u mužov zlepšuje potenciu, plodnosť a tvorbu spermií. Vďaka kyseline pantoténovej prispieva aj kráse vlasov a má kozmetické účinky.

Rozdiel v konzumácii bielej či červenej kapusty je iba v rastlinnom pigmente, v červenej kapuste sa nachádza 36 druhov pigmentov a 8 z nich sa nevyskytuje v žiadnej inej rastlinnej potrave. Kvasenej kapuste dodáva typickú chuť bakteriálne kvasenie, ktoré vytvára kyselinu mliečnu, takisto prospešnú pre zdravie. Kyslá kapusta je jedinou rastlinnou potravinou, ktorá prirodzene obsahuje vitamín B12, preto je veľmi dobrá aj pre vegetariánov, či ľudí obmedzujúcich v jedálničku mäso. Obsahuje viac vitamínu C ako čerstvá kapusta, a oveľa viac mikroflóry ako živé jogurty. Kyslá kapusta navyše obsahuje aj širšie spektrum druhov baktérií (niekoľko desiatok), zatiaľ čo jogurty bežne obsahujú len 1-2 druhy živých kultúr.   Pri príprave jedál dbajte na to aby kyslá kapusta neprešla tepelnou úpravou (viac ako 60 ºC), keďže takto príde o svoju najvzácnejšiu zložku - probiotiká.

Inšpirujte sa aj vy bohatou históriou kvasenej kapusty a doprajte si túto superpotravinu tak často, ako sa len dá.

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

ako sadiť zeleninu vedľa seba

Partnerské pestovanie zeleniny alebo čo s čím sadiť

Čo je to Partnerské pestovanie zeleniny? Partnerské alebo spoločné pestovanie rastlín je spôsob vysádzania dvoch alebo viacerých rastlín v tesnej blízkosti tak aby z toho navzájom benefitovali. Zo skúseností vieme, že…

ako a kedy strihať ruže

Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí…

nakladanie kapusty

Ako naložiť kyslú kapustu

Kyslú kapustu je možné zakúpiť v každých potravinách, tá kupovaná však často neobsahuje to, čo by pravá poctivá kyslá kapusta mala obsahovať. Reč je najmä o mikroflóre kvasenej kapusty vďaka čomu je taká zdravá. Preto…

sušené paradajky recept

Ako si pripraviť domáce sušené paradajky

Aj vy máte tento rok bohatú úrodu paradajok a neviete čo s nimi? Existuje mnoho spôsobov ako rajčiny zužitkovať, no medzi tie najlepšie patrí príprava sušených paradajok. Spôsobov ako použiť sušené paradajky je…

levanduľový olej

Recept na domáci levanduľový olej

Levanduľový olej sa už po stáročia používa v rôznych kultúrach ako univerzálny liek najmä na upokojenie, hojenie rán a proti rôznym zápalom. Mnohé liečivé účinky esenciálnych olejov liečivej rastliny levanduľa lekárska,…