Ako pestovať bylinky v kvetináči na balkóne


pestovanie byliniek na balkóne

Tento „manuál pestovania byliniek pre začiatočníka“ poradí v každej oblasti – od výberu byliniek, cez úpravu prostredia, výber kvetináčov a substrátu až po praktické zásady starostlivosti – zalievanie, hnojenie, ošetrovanie proti škodcom.

Mať hojnú bylinkovú nádielku priamo na dosah ruky? Prečo nie? Aj vy si môžete hravo vypestovať bylinky priamo na vašom balkóne. Spojenie krásy a úžitku – to je ten najkratší výstižný názov pre balkónovú záhradku. Akúkoľvek. Mestské záhradníčenie či chov včiel získava čoraz väčšiu popularitu už aj v našich končinách. Čo znelo pred pár rokmi väčšine konzervatívnych pestovateľov celkom úsmevne, si získava v súčasnosti svojich skalných priaznivcov. Našťastie už je v slovenčine dostupná aj literatúra, ktorá k tejto téme prináša užitočné informácie.

Bylinky na balkóne potešia okrem  užitočnosti do pokrmov a zútulnenia priestoru aj inými spôsobmi: váš balkón príjemne rozvoňajú a v neposlednom rade odpudzujú komáre. Pestovanie byliniek v kvetináči nie je žiadna veľká veda, len je potrebné dodržať niekoľko zásad. Zhrnuli sme ich pre vás do niekoľkých prehľadných kapitol: Poďte sa spolu s nami na ne pozrieť zblízka:

Pestovanie byliniek na balkóne

bylinky v kvetináčoch na balkóneBylinky patria k rastlinkám nenáročným a vhodným pre začínajúcich pestovateľov. Pestovanie byliniek v nádobách má mnoho výhod. Úrodu budete pri správnej starostlivosti zbierať od skorej jari až do neskorej jesene. Keďže v malých priestoroch balkónu chce väčšina ľudí pochopiteľne dosiahnuť čo najväčšiu efektivitu úrody, siahnuť po bylinkách je vynikajúca voľba. Taktiež ich využiteľnosť do pokrmov a nápojov je veľmi široká. Bylinky v kvetináči sú krásne aj pre oko. Ľahko sa dajú dekorovať do vkusných zátiší a krásne doplnia exteriérové sedenie. Do čerstvého šalátu sa skvele hodia aj svieže čerstvé bylinky, ich intenzívna chuť sa nedá nahradiť sušenými, akokoľvek kvalitné by boli. Pokiaľ sa vám podarí mať ich prebytok, môžete si ich naložiť do oleja, zamraziť či nasušiť na čaj.

Aké druhy byliniek sú vhodné na balkón?

Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že všetky bežné druhy, ktoré vieme v našich podnebných podmienkach pestovať v záhradných priestoroch, vo voľnej pôde. Pestovanie v uzavretom systéme nádoby má samozrejme svoje špecifiká, na ktoré sa pozrieme v zvyšku tohto článku. Do úvahy pri výbere správnych druhov budeme zohľadňovať najmä orientáciu balkóna podľa svetovej strany.

Ako dosiahnuť čo najlepšiu úrodu?

Vo všeobecnosti by sme tento princíp mohli zhrnúť do známej zásady, že menej je niekedy viac. Na začiatok si vyberte radšej menej druhov bylín, aby ste stíhali sledovať všetky zmeny a reagovať na ne. Aj keď ste na priestorovo obmedzenom pestovateľskom poli balkóna, ak sa rastlinky budú cítiť stiesnene a nebudú mať dostatok miesta pre rast, úrodu zrejme zbierať nebudete. O hnojení a zalievaní si povieme viac v nasledujúcich odstavcoch. Pre obe platí už vyššie spomenuté, že preháňať sa neoplatí. Možno vás prekvapí, že v otázke zberu je potrebný radikálny prístup. Ak chcete zvierať čo najčastejšie, platí zásada: strihať, strihať a ešte raz strihať. Ak budete pravidelne zostrihovať vňate, rastlinky budú púšťať nové výhonky a úroda bude bohatšia.

Výber kvetináča pre bylinky

kvetináč na balkónVzhľadom na dlhú dobu zberu sú bylinky na balkón voľbou číslo jedna. Výber kvetináčov často podlieha estetickým kritériám. Tie určite treba zladiť aj s požiadavkami rastlín. Prvou zásadou, ktorá platí všeobecne pre akúkoľvek rastlinu je, že čím väčšia rastlina, tým väčšia nádoba. Ak sa rozhodnete sadiť každý druh rastlinky samostatne, stačí pre jednu priesadku kvetináč s priemerom (alebo stranou) 15cm. Každá nádoba by mala mať drenážne otvory, ktoré nám pomáhajú lepšie regulovať hospodárenie s vodou, odtok prebytočnej vlahy. Dôležitá je samozrejme aj hĺbka, tiež by mala byť zhruba okolo 15cm. Pri kombinovaní viacerých druhov spolu musíte brať do úvahy požiadavky na závlahu a priepustnosť substrátu (v nasledujúcej kapitole). Kvetináče si môžete aj sami vyrobiť, napríklad z kelímkov či starých vedierok. Najdôležitejšou požiadavkou je, aby ste nezabudli zospodu navŕtať dierky a podložiť misku na prebytočnú vodu. Pre viac zaneprázdnených ľudí existuje možnosť zakúpiť si samozavlažovacie kvetináče, ktoré znižujú frekvenciu polievania. Pri troche šikovnosti si ich taktiež dokážete sami vyrobiť. Ak nechcete nádoby nechať v zime na balkóne a máte obavu z nedostatku priestoru na ich uskladnenie, je možné zakúpiť špeciálne pestovateľské vrecia. Vyzerajú ako hrubšie nákupné tašky, majú tie správne vlastnosti pre pestovanie a po skončení sezóny ich jednoducho osprchujete a po vysušení poskladáte a odložíte do skrine.

Kombinovať nemusíte len bylinky medzi sebou, môžete ich posadiť aj pomedzi iné úžitkové rastlinky. Brať do úvahy alelopatické vzťahy rastlín sa vždy vypláca. Prezradím jednu vynikajúci kombináciu, ktorá k sebe ladí v kvetináči aj na tanieri: paradajka a bazalka.

Výber substrátu

Pre pestovanie byliniek na balkóne (ako aj rastlín všeobecne) je najlepšou voľbou zakúpenie vhodného substrátu v záhradníckych potrebách. Nájsť totiž vhodnú pôdu niekde v prírode tak, aby zabezpečila potreby vašej balkónovej záhradky, by nebolo úplne jednoduché. Na trhu existuje veľké portfólio substrátov, dokonca aj špeciálne určených na bylinky. Ekologicky zmýšľajúci ľudia si určite vyberú substráty obohatené o prírodné, nie syntetické hnojivá – napríklad o vermikompost. Určite nič nepokazíte zakúpením univerzálneho substrátu. Veľkosť balenia prispôsobte aktuálnym potrebám, pretože uskladnenie do nasledujúcej sezóny by mohlo spôsobiť rozmnoženie nežiadúcich patogénov, napríklad plesne. Určite voľte pH neutrálnu zeminu. Ak plánujete sadiť suchomilné rastlinky pochádzajúce z južnejších oblastí ako napr. levanduľa, rozmarín, bobkový list či karí, zakúpte si aj menšie vrecko piesku, ktorý primiešate do základnej zeminy.

Výber priesad

Na jar a začiatkom leta sú všetky záhradníctva a kvetinárstva výborne zásobené najbežnejšími druhmi byliniek ako je mäta, medovka, rozmarín, materina dúška, bazalka, pažítka či ligurček. Ak máte záujem o exotickejšie či menej bežné rastlinky, v špecializovaných obchodoch si môžete zakúpiť napríklad aj bobkový list, cola bylinku, stéviu, netradičné odrody mäty a mnoho iných. Vždy vyberajte len zdravé a silné rastlinky, bez známok poškodenia, vädnutia alebo zažltnutia. Ceny tých najbežnejších sa začínajú okolo 1,50 Eur. Špeciality však môžu stáť aj vyše 10 Eur. Tí odvážnejší si môžu skúsiť vypestovať vlastné priesady zo semien. Je to ale o čosi náročnejšie a začiatočníkov by tento proces mohol obrať v prípade neúspechu aj o prvotný entuziazmus a odvahu. Ak sa predsa len rozhodnete to skúsiť, začnite skoro na jar jednoduchšími druhmi rastlín ako napríklad pažítka, medovka či bazalka.

bylinky na balkóne

Hnojenie

Dôležitou súčasťou úspechu je zabezpečiť bylinkám potrebnú výživu. Keďže v nádobách na balkóne budú izolované od okolitého prostredia, živiny z pôdy sa vyčerpajú veľmi rýchlo. Niektoré zdroje tvrdia, že vystačia iba na prvé dva týždne po zasadení. Preto sa o ich dodatočnú výživu musíte postarať vy. Praktickou voľbou je tekuté hnojivo určené priamo pre bylinky. Podľa návodu rozrobíte približne 2x mesačne malé množstvo roztoku do vody na polievanie. Pozor, nikdy nehnojíme rastlinky, ktoré majú presušenú pôdu – až po poliatí. Dôležitou výhodou je, že táto forma hnojenia nezapácha. Aj keď žihľavový zákvas je pre rastliny nesmierne výživný, ak by ste si vybrali túto metódu, je dosť pravdepodobné, že niekoľko dní o tom budete vedieť pri každom otvorení okna.

Polievanie byliniek

Primeraná zálievka a vyváženosť vlhka a sucha sú dôležité pre rast rastlín, ich aromatické vlastnosti aj v boji s rôznymi nákazami. Práve nadmerná vlhkosť je kameňom úrazu pestovateľov, ktorí majú nekrytý balkón. Ak si nevieme zálievku regulovať, a keďže rastliny nie sú voľne v pôde, kde by prebytočná voda spontánne odtekala, prinesie nám to zrejme veľa starostí. Určitú reguláciu vieme dosiahnuť drenážou. Pred presádzaním priesad vystelieme kvetináče 3-5 cm vrstvou keramzitu alebo štrku. Môžeme následne prekryť vrstvou netkanej textílie a až na túto vrstvu nasypeme zeminu. Pokiaľ však prídu intenzívne dažde, ani toto opatrenie nemusí celkom stačiť. V tom lepšom prípade by mali byť rastlinky pod strechou, kde máte na reguláciu množstva vlahy dosah. Polievať je lepšie skoro ráno, aby cez deň pôda preschla a v noci, keďže pri zvýšenej nočnej vlhkosti je väčší potenciál na rozvoj hubových a plesňových ochorení. V intenzívne horúcich dňoch môže byť potrebné zalievať aj dvakrát denne. Vždy používame odstátu vodu a zalievame ku koreňom rastlín alebo do misky. Vyhýbame sa polievaniu v horúčave – najmä na listy, ktoré by sa mohli spáliť. Je lepšie zalievať v menších dávkach pravidelne, než nechať rastlinu zvädnúť a následne intenzívne poliať. Takéto výkyvy obsahu vody v rastline totiž sú pre ňu šokom a vyčerpávajú ju, čo zhoršuje jej rast a odolnosť. Ak máte možnosť zbierať dažďovú vodu, je to dobré nie len z enviromentálneho pohľadu, ale aj pre rastliny.

Presne ako nekryté balkóny, aj záhrady na strechách majú určitú nevýhodu v tom, že rastliny nie sú chránené pred nadmerným dažďom a taktiež nie pred vetrom. A s najväčšou pravdepodobnosťou sú exponované priamemu slnku od skorého rána až do večera. Predsa len je balkón lepšou voľbou.

Orientácia balkóna a bylinky

závesné kvetináče na blkónĎalším faktorom, ktorý má veľký vplyv na váš pestovateľský úspech či neúspech je množstvo slnečného svetla, ktoré budú bylinky na balkóne mať. Vyhraté to majú tí, ktorí majú balkóny orientované na juhozápad. Pri tejto svetovej strane vás nebude nič limitovať vo výbere rastlín – len vaše vlastné preferencie. Čím majú bylinky viac slnka, tým intenzívnejšia je ich aróma. Tu som zároveň odpovedala, prečo bylinky pestované v zime v interiéri majú tak nevýraznú chuť. Pri intenzívnom slnku síce budete musieť viac zalievať, námaha ale určite stojí za to. Ak je váš balkón orientovaný na východ alebo sever, bude s výberom byliniek trochu väčší problém. V takom prípade odporúčam skôr staviť na pažítku, ligurček a mätu. Rovnakú voľbu vyskúšajte aj v prípade, že je váš balkón vystavený tieňu z okolitých budov. Zároveň dbajte na to, aby rastliny neboli prevlhnuté a radšej zalievajte menej. Väčšia pravdepodobnosť bude, žiaľ, aj v otázke výskytu chorôb – keďže nadbytočný tieň považujeme za nepriaznivý faktor pre zdravý rast.

Ošetrovanie proti škodcom

Stáva sa, že ani na balkóne nie ste chránení proti niektorým nákazám rastlín. Niektoré ochorenia sa prenášajú vzduchom, niektoré si môžete nechtiac priniesť kontaminovanými priesadami alebo náradím, prípadne pôdou. Drobné škodné živočíchy nebudú mať s vyššie položeným poschodím taktiež žiadny problém. Niekoľko zásad k prevencii sme si už povedali – výber zdravých priesad a primerané množstvo vlahy. Ak predsa len prepukne nejaká choroba, stále existuje mnoho spôsobov, ako rastlinky zachrániť. Najbežnejším problémom sú vošky a molice. Keďže ide o bylinky určené na konzumáciu, siahnite po produkte, ktorý je vhodný na ošetrovanie jedlých rastlín. V ponuke nájdete aj produkty na prírodnej báze, ktoré majú minimálnu alebo žiadnu ochrannú dobu – čiže čas, po ktorý nesmiete postriekané rastliny konzumovať. Najviac sa mi osvedčil pongamový olej. O čosi komplikovanejšie je to v prírode hubových ochorení, ale aj tu sa nájdu rôzne možnosti, ako rastliny liečiť. Presne identifikovať chorobu je náročnejšie, vyžaduje dobrý atlas alebo radu skúseného odborníka. Ak napriek všetkému liečba zlyhá, je niekedy nevyhnutné pristúpiť k radikálnemu kroku – choré rastliny vyhodiť, aby nenakazili tie, ktoré sú ešte zdravé.

Bylinky letničky alebo trvalky?

Začiatky pestovania byliniek na balkóne budú pochopiteľne vyžadovať aj istú vstupnú investíciu. Nákup nádob, substrátu, hnojiva, priesad a prípadne úprava priestoru – vytvorenie políc. Preto je logickou otázkou, ako svoju investíciu spraviť čo najviac ekonomickou. Určite viete, že medzi bylinkami sa nájdu trvalky aj letničky. Informácia pre začiatočníkov – trvalky sú rastliny prezimujúce a letničky sú rastliny mrazu neodolné – len pre jednu letnú sezónu.

Bylinky – trvalky: mäta, medovka, ligurček, levanduľa, pažítka

Bylinky – letničky: bazalka, oregano, majorán

druhy byliniek

Pre odvážnych je dobrou správou, že za posledné roky sa na našom trhu objavili aj nevšedné druhy byliniek: bobkový list, karí, wasabi chren, stévia, cola bylinka, agastache, verbena citrónová. Tieto a mnohé ďalšie netradičné druhy sa zháňajú náročnejšie, preto tomu zodpovedá aj ich cena.

Prezimovanie trvaliek

zazimovanie byliniekAk ste si do balkónovej záhradky vybrali trvalky, určite stojí za pokus snaha o prezimovanie. Na jeseň ostriháme nadzemné časti rastlín. Pri študovaní základných charakteristík rastlinky sa určite bez problémov dopátrate aj informácie, aké najnižšie teploty znáša. Pokiaľ daná odroda odoláva aj teplotám hlbšie pod bodom mrazu, môžete ju na jeseň spolu s kvetináčom zakopať do voľnej pôdy. Ak takúto možnosť nemáte, je dobré obaliť kvetináče hrubou vrstvou bublinkovej fólie a uložiť ich na miesto v závetrí. Počas zimných mesiacov znížime zálievku na minimum – 1 x mesačne. Nesmieme však na ňu úplne zabudnúť, vyschnutie je totiž častou príčinou odumretia prezimovávaných rastlín. Hnojenie úplne vynecháme. Existuje ešte jedna možnosť, ktorá dáva trvalkám dosť vysokú šancu prežitia a to je chladná a svetlá miestnosť. Platí tiež potreba ostrihať nadzemné časti a obmedziť polievanie.

Veríme, že sme vás našim podrobným návodom nie len inšpirovali, ale aj povzbudili a presvedčili, že pestovanie byliniek na balkóne nie je veda.  Stačí už len pridať trochu dobrej vôle a trochu praxe a všetko sa bude zelenať! Pevne dúfam, že vám bude priať aj počasie. Ono je totiž v pestovaní náš najväčší spojenec alebo najväčší nepriateľ. Ak sa na nás slnko usmieva, aj na tom balkóne bude lepšie našim očiam z krásy bylín zasadených popri popíjaní chladenej limonádky či čaju z vlastnej úrody.



Podobné témy

pes hryzie ruky

Moje šteniatko hryzie. Čo s tým?

Prečo šteniatka hryzú? Používanie zubov pri hre, skúmaní prostredia, pri uľavovaní si od bolesti počas výmeny zubov je pre šteniatka, ako aj iné psovité šelmy úplne prirodzené. Žuvanie a hryzenie je pre ne príjemné,…

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…

maltezák

MALTÉZSKY PSÍK, OČARUJÚCE NEŽNÉ BIELE KLBKO

psík ICH, Multi Ch. Divine Angel Best Guy Maltezáčik je elegantné dlhosrsté plemeno malého vzrastu, vyznačujúce sa veľkou dynamikou a energiou. Podľa štandardu FCI sa vyskytuje iba v jednej farbe, a to v bielej. Má…

sibírksky husky plemeno

SIBÍRSKY HUSKY

Už od malého dieťaťa som mal rád zvieratá. Ako dvojročný som si nosil domov mravcov v pohári od zaváraniny , o rok neskôr slimáky a tak sa to postupne stupňovalo. . Rybičky, morčatá, škrečok , andulka, zajac a podobne… …

Sliepky marans

Maransky: sliepky, ktoré znášajú čokoládové vajíčka

Plemeno sliepok Marans Maransky pochádzajú z juhozápadného Francúzska z okolia mesta Marans, kde boli vyšľachtené na prelome 19. a 20. storočia. Patria medzi stredne ťažké plemená s mohutnejším, plným trupom. Napriek…

papagaj žako

ŽAKO KONGO (Psittacus erithacus)

Papagáj žako je africký papagáj. Treba spomenúť, že do tohto rodu patria dva druhy a to Žako veľký – kongo (Psittacus erithacus) a Žako liberijský (Psittacus erithacus timneh). Žako liberijský sa líši tmavším zafarbením…