Moje šteniatko hryzie. Čo s tým?


pes hryzie ruky

Prečo šteniatka hryzú a ako sa s tým vysporiadať

Prečo šteniatka hryzú?

Používanie zubov pri hre, skúmaní prostredia, pri uľavovaní si od bolesti počas výmeny zubov je pre šteniatka, ako aj iné psovité šelmy úplne prirodzené. Žuvanie a hryzenie je pre ne príjemné, krátia si ním čas, alebo aj čistia zuby. Je však dôležité toto správanie nezanedbať a venovať mu pozornosť hneď po príchode do nového domova. Aj keď prvých pár dní, pokým sa zabýva možno hrýzť nebude, buďte pripravení. Toto obdobie môže prísť až okolo 3. mesiaca, kedy u šteniat začne prebieha výmena chrupu. Tá je ukončená až v 7. mesiaci dorastením trvalých stoličiek. Pokiaľ ste sa  pristihli pri tom, že by ste túto základnú potrebu v žiadnej forme nevedeli akceptovať, radšej hneď prestaňte o novom psovi rozmýšľať.

Ohrýzanie predmetov

Hryziem, lebo mením zuby

Prerezávanie trvalých zubov cez ďasná môže viesť k miernejším ale aj silnejším pocitom svrbenia a bolesti. Ohrýzanie predmetov napomáha k úľave od týchto nepríjemných pocitov a to je práve ten dôvod prečo šteniatka v tomto období ohrýzajú všetko, čo nájdu.

Hryziem, lebo sa nudím

S týmto typom hryzenia sa môžeme stretnúť nielen u šteniatok, ale aj u dospelých psov. Pred zadovážením šteniatka by ste si mali vybrať plemeno hlavne podľa povahy a porozmýšľať, čo psovi počas jeho života môžete ponúknuť vy.  Je viac ako pravdepodobné, že pokiaľ si domov donesiete veľmi aktívne plemeno, hodina denne na prechádzke mu nebude stačiť na to, aby sa dostatočne unavilo a tak sa môže stať, že si raz po príchode domov nájdete rozhryzenú sedačku. A nie, nebude to chyba psa, ale chyba majiteľa, lebo sa nezodpovedne rozhodol. Je to ako kúpiť si Babettu a rozčuľovať sa, že nedosiahne rýchlosť vyššiu ako 40km/h. A pritom sused  so svojou Kawasaki nemá problém ani s rýchlosťou 200km/h. Problém je vo výbere, preto naozaj veľmi dobre zvážte, aký je váš denný program a ako ho dokážete psovi prispôsobiť tak, aby spoločný život bol pre obe strany radosťou. Vždy psa vyberajte podľa jeho určenia a povahy a až nakoniec podľa vzhľadu. Ak sa neviete rozhodnúť, opýtajte sa skúseného trénera psov vo vašom okolí, prípadne kontaktujte chovateľské stanice alebo útulky.

Čo s tým?

Je dôležité myslieť na to, že šteniatko nám nič nerozhryzie naschvál. Pre ne je väčšina predmetov len „hmota na hryzenie“ J a  nevedia si predstaviť ani rozlíšiť, čo pre ľudí znamenajú. V šteniatkovskom období si, okrem iného, skúmaním sveta papuľkou vytvárajú akýsi pomyselný zoznam vecí, ktoré obžúvajú radi, a ktoré nie. Preto je najvhodnejším riešením kontrola prostredia a vaša predvídavosť.

1. Z prostredia odstráňte akékoľvek predmety, ktoré by šteniatko mohlo rado obžúvať a tým si na ne zvyknúť.

2. Do jeho prostredia naopak pridajte všetky predmety, ktoré šteniatko obžúvať môže. Výborné sú parohy, či už jelenie alebo losie, veľké surové hovädzie kosti (akékoľvek tepelne upravené kosti sú extrémne nebezpečné), veľké sušené mäsové pamlsky určené pre psov, KONG hračky, alebo netoxické gumené hračky. S týmito hračkami sa so šteniatkom nezabudnite aj hrať, aby boli pre neho čo najzaujímavejšie a najatraktívnejšie. Určite mu nedávajte staré topánky, papuče a vankúše. Šteniatko nevie rozlíšiť čo už je staré a vhodné na obhrýzanie a čo nie. Ak ho naučíte hrýzť topánky, je veľmi pravdepodobné, že sa pustí aj do tých nových.

3. Pokiaľ je to potrebné a šteniatko práve nie je pod dozorom, vyhraďte mu v tomto období priestor, kde nemá čo zničiť. Nebojte sa využiť rôzne ohrádky, či dostatočne veľké klietky

4. Zaistite šteniatku ale aj dospelému psovi dostatok aktivity a pohybu. Je dôležité myslieť na to, že stereotypná prechádzka okolo bloku, alebo vypustenie na dvor sa nepovažuje za dostatočnú aktivitu. Každý pes by mal ísť denne na minimálne jednu hodinovú prechádzku (okrem venčení). Obmieňajte prostredia, robte si výlety do lesov, parkov, na lúky. Okrem hádzania loptičiek, lietajúcich tanierov, či iných hier si precvičíte aj rôzne povely a triky. Cvičenie, kde pes musí rozmýšľať je veľmi dôležité, aby unavil nielen svoje telo, ale aj hlavu  a doma mohol oddychovať a spaťJ.

A čo tresty?

V modernom tréningu psov sa už chvalabohu od fyzických trestov ustupuje. Trestami sa môže hneď na začiatku vážne poškodiť vzťah medzi majiteľom a psom.  Málokedy je trest aplikovaný tak, aby ho pes pochopil a spojil si s nežiaducim správaním (1)„Vedecké výskumy potvrdzujú, že cvičenie pozitívnym posilňovaním je spojené s omnoho menšími rizikami, ako výcvik kombinovaný s fyzickými trestami.  Jeden výskum robili vedci z britskej Univerzity v Southamptone a z Nórskej Univerzity vied o živých organizmoch. Výskum hodnotil, či tresty prispievajú k problémom so správaním a skúmali účinky odmeny, trestu a štruktúry pravidiel (zhovievavosť/prísnosť/dôslednosť) na výcvik a problémy so správaním. Informácie boli zhromaždené od 217 majiteľov psov. Tí, ktorí používali silné a/alebo časté tresty, popisovali u svojich psov podstatne väčšiu mieru výcvikových problémov a nižšiu poslušnosť.  Podobný výskum, na britskej Univerzite v Bristole takisto zistil, že psy cvičené pomocou pozitívneho posilňovania majú menej problémov so správaním.“ A čo sa môže stať v tomto prípade? Prídete domov a nájdete rozhryzené topánky.  Šteniatko ich možno mohlo rozhrýzť pred hodinou, alebo dvoma. Ak by ste ho aj potrestali, určite si to nespojí s hryzením. Môže si to napríklad spojiť s vašim príchodom domov. Alebo s tým, že vás bežalo radostne privítať. Takže akýkoľvek trest v tomto prípade by bol úplne neúčinný.  Pokiaľ si trest zvolíte v prípade, že šteniatko vo vašej prítomnosti začalo ohrýzať niečo iné ako predmet na to určený, môžete zo seba urobiť „nebezpečného pánička“ a tak je možné, že šteniatko si nabudúce radšej počká na vašu neprítomnosť, aby sa do žuvania nedovoleného predmetu mohlo pustiť.

Ohrýzanie majiteľa

Zabudnite na to, že šteniatko je agresívne, alebo sa snaží byť dominantné. Ani jedno šteniatko sa nenarodí s tým, že vie ovládať silu stlačenia zubov. Len skúsenosťami získajú schopnosť to regulovať. A to môžu len správnymi reakciami od okolia počas prvých mesiacov ich života. Je úplne normálne, že šteniatka pri každom sociálnom kontakte hryzú. Preto je veľmi nebezpečné hneď po prinesení šteniatka domov zakazovať akékoľvek hryzenie. Úplne potlačiť hryzenie majiteľa počas hry znamená, že šteniatko nedostane tu správnu skúsenosť a nenaučí sa ovládať silu stlačenia. A tak nám vyrastie pes, ktorý bude v tomto smere naozaj dosť necitlivý, čo môže spôsobiť vážne následky. Preto každý rozumný majiteľ šteniatka mu dovolí pri hre hrýzť, aby sa naučilo používať svoju silu. Je dobré pokiaľ to dodržiavajú všetci členovia domácnosti. Pozor však na deti, ktoré by v prítomnosti šteniatok mohli nesprávne reagovať a vyhodnotiť situáciu. Kývanie rukami, pišťanie, padanie na zem, skákanie, to všetko môže šteniatko len povzbudiť k hre, prípadne môže dieťaťu nechcene ublížiť. Vždy ich majte pod dozorom a  nácvik hryzenia nechajte na dospelých.

Ako na to?

1. Začnite sa so šteniatkom hrať a nechajte ho, nech vám ohrýza ruky.

2. Zozačiatku sa zamerajte na silné uhryznutie.

3. Hneď ako šteniatko silno zahryzne, zakričte „au“, prestaňte sa s ním hrať, postavte sa, odíďte od neho.

4. Po chvíľke (cca 2 minúty) sa vráťte naspäť k hre.

5. Tento postup opakujte pravidelne J

6. Šteniatko sa naučí, že keď bude svoje zuby používať príliš silno a necitlivo, ostane samé a nebude sa s ním nikto hrať.

7. Postupne kritéria na silu stlačenia zvyšujte, až sa nakoniec šteniatko naučí hrýzť len veľmi slabo.

8. Takisto sa s ním môžete sa s ním hrať aj s hračkou, pričom keď vás chytí za prst/ruku sa vráťte k bodu číslo 3.

 

A čo na to veterinár?

MVDr. Katarína Jantošková z Gaja Vet Trenčín: „Na to aby ste vychovali zdravého a psychicky vyrovnaného psa, je potrebná socializácia. K tomu nepatrí len zoznamovanie psa s „ľudským svetom“, ale tiež jeho sociálne kontakty voči nám ľuďom.
U šteniat a aj u dospelých psov je pri hre úplne prirodzené vrčanie aj hryzenie. Tieto prejavy by sme nemali chápať negatívne a pripisovať im v budúcnosti agresivitu a psychickú nestabilitu u psa. Napr. vo veku 6. tich mesiacov nemôžeme dať na základe hryzenia do rúk a vrčania pri hre mladému psovi „nálepku“ dominantný a agresívny jedinec. Správny prístup pri hre, ktorá je spojená napr. aj s „hryzením“ do rúk,  môže vášho psíka naučiť ovládať silu svojho stisku a do budúcna tak predchádzate nepríjemným situáciám- pes počas hry bez stresu pochopí, že pri kontakte s ľudskou kožou MUSÍ byť opatrný.
Potláčaním prirodzených foriem chovania, hry a inštinktov budujeme zo  zvierat labilné jedince náchylné na stres, ktoré sú často agresívne a sociálne vyprahnuté. Takéto zvieratá nie sú schopné zostať doma sami, nezvládajú hygienické návyky a sú náchylné na mnohé zdravotné problémy. „

Prajeme veľa trpezlivosti a zábavy so šteniatkom. Nezabudnite, že práve v tomto období vytvárate pevné základy vášho vzťahu, ktorý by mal byť založený na obojstrannej dôvere, porozumení bez strachu a násilností.

 

Citované diela

Miller, Pat. Do Over Dogs. Give your dog a second chance for a first class life. Restartujte svého psa. Dejte svému psovi druhou šanci na prvotřídni život! Praha : Nakladatelství PLOT, 2014.



Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

korytnačky

Chov a starostlivosť o suchozemské korytnačky

Na to že suchozemské korytnačky patria medzi plazy, majú nezvyčajne dobre vyvinutú osobnosť. I keď to nie sú zvieratká stvorené na maznanie, so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť prekvapivo blízky vzťah, ktorý trvá po…