Ako pestovať jahody na balkóne?


jahody v kvetináči

Všetko o balkónovom pestovaní jahôd v kvetináčoch a v iných nádobách

Jahody sú pre väčšinu z nás jedným z nenahraditeľných symbolov leta. Hoci si ich dokážeme kúpiť v supermarketoch počas celého roka, ak sú domáce, nemajú konkurenciu. Jahody patria k rastlinkám, ktorým sa na balkóne mimoriadne darí. Nasledujúce riadky vás presvedčia, že aj začiatočník sa môže tešiť z poriadnej jahodovej úrody priamo z balkóna.

Hovorí sa, že každá cesta sa začína prvým krokom. Ak sa rozhodnete, že na svojom balkóne dáte šancu pestovaniu jahôd v kvetináči, istotne vám v hlave skrsne mnoho praktických otázok. Dúfame, že pri čítaní tohto článku vám podrobne vylíčime všetky potrebné informácie.

Ako sadiť jahody do kvetináča

Presádzanie sadeníc jahôd do kvetináčaJednotlivé odrody jahôd sa od seba (na rozdiel napríklad od takých paradajok) nijak zásadne nelíšia vo veľkosti rastliny. Ak sa rozhodnete pre bežné pestovanie jahôd v obdĺžnikových kvetináčoch, postačí vám hĺbka a tvar nádoby ako pre bežné kvetiny (napr. pelargónie). Na každých 15 cm dĺžky počítajte jednu priesadku. Druhou možnosťou je pestovanie vo vreci. Pre trochu zručnejších domácich majstrov budem ilustrovať aj túto veľmi zaujímavú, avšak o čosi náročnejšiu variantu. Do vreca z pevnejšieho materiálu po celom obvode urobíme pravidelné otvory. Tiež platí, že rozstup medzi rastlinkami by nemal byť menší než 15 cm, v tomto prípade aj v smere horizontálnom, aj v smere vertikálnom. Postupne sypeme zem a jahody pestované v kvetináčiprekladáme ňou rastlinky, ktoré cez otvory vyťahujeme smerom von. Tá náročnejšia časť prípravy je výroba kvapkovej závlahy. Aby sme rastlinkám zaručili komfortné a rovnomerné polievanie, je potrebné do vaku pomedzi priesadky umiestniť hadičku s vyvŕtanými otvormi. Úplne postačí aj akvaristická hadička s drobnými úpravami. Takéto „pestovacie vrece na jahody“ následne zavesíme na strop balkóna. Rovnako môžeme použiť aj bežný závesný kvetináč. Čo však musíme brať do úvahy, je množstvo priameho slnečného svetla. Ak sa chceme tešiť z dobrej úrody, je potrebné zavesiť nádoby tak, aby mali slnka čo najviac.

Voľba vhodnej odrody jahôd do kvetináča

Na slovenskom a českom trhu je možné zakúpiť sadenice jahôd deklarované ako balkónové. Zo skúsenosti však viem, že v nádobách sa dá vypestovať akákoľvek odroda. Pre lepšiu orientáciu si povedzme niečo o základnom delení odrôd. Jahody môžeme rozdeliť na odrody raz rodiace vs. stálerodiace a guľovité vs. ťahavé. Ako ideálnu voľbu pre balkón vnímam jahody ťahavé stálerodiace. Liany plné kvetov, ktoré môžu mať pestrú škálu farieb od bielej až po fialovú, nádherne ozdobia váš balkón. Stálerodiace jahody majú výnos takpovediac rozvrhnutý v čase, teda síce nezbierate nárazovo veľké množstvá, zato sa však budete z úrody tešiť až do prvých mrazov. Ak túžite po kuriozitách, pri troche námahy určite zoženiete aj „inverznú“ verziu jahody, ktorá je v stave zrelosti biela. Pre tých najodvážnejších je tu možnosť zakúpiť si semená a sadenice vypestovať od úplného začiatku. Vtedy je potrebné myslieť na leto už v januári.

Voľba vhodného substrátu

Jahody obľubujú kyslý substrát. Zemina špeciálne vytvorená pre nich je bežným predajným artiklom v záhradkárskych potrebách. Uspokoja sa však aj s univerzálnym substrátom. Nároky na výživu sú značné. Viac si povieme v kapitole o starostlivosti.

Pri presádzaní jahôd do kvetináčov musíme dbať, aby takzvané „srdiečko“ bolo nad povrchom zeme. Jedná sa o časť rastlinky, z ktorej vyrastajú listy a na pohľad má tvar srdca.

Kedy a kam sadiť jahody na balkóne?

jahody v panelákuJahody patria k prezimujúcim rastlinám. S ich výsadbou môžeme začať už v marci. Ak chceme, aby sa nám rastlinky odvďačili hojnou úrodou, musíme im zabezpečiť poriadnu dávku slnka. Preto jahody milujú južné a juhozápadne smerované umiestnenie. Ak je váš balkón orientovaný na východ alebo sever, zvážte radšej pestovanie byliniek alebo šalátu. Jahody by vám totiž mohli pripraviť zbytočné sklamanie. Nedostatok slnka sa prejaví v malej výnosnosti, drobných kyselkavých plodoch a dlhej dobe zrenia. Taktiež odporúčam, aby stanovište nebolo na priamom daždi, pretože nadmerná zálievka má svoje úskalia, o ktorých si povieme o pár riadkov nižšie.

Starostlivosť

Pri balkónovom pestovaní jahôd musíme mať na zreteli, že v obmedzenom priestore kvetináča je rastlinka odkázaná na našu pomoc s výživou. Preto už dva týždne po výsadbe by sme mali začať s hnojením vhodným prostriedkom. Pohodlnou voľbou sú tekuté hnojivá, ktoré vieme bez problémov kúpiť aj v prírodnej verzii. Nároky na vlahu sú tiež výrazné, avšak jahody neznášajú premočený substrát a v takej situácii ľahko dostanú pleseň.

pestovanie jahôd v nádobáchPrezimovanie rastlín jahody je v balkónových podmienkach náročnejšie. Ideálnou voľbou by bola možnosť presadiť rastliny na jeseň do pôdy v záhrade a na jar ich opäť presadiť na balkón. Druhou možnosťou je prezimovanie priamo na balkóne. Rastlinky zostriháme, kvetináče obalíme do bublinkovej fólie. Môžeme ich aj naukladať vedľa seba do krabice vystlanej slamou, kde je menšia šanca, že nám vymrznú korene. Nezabúdame na miernu zálievku, 1x mesačne. Úspech síce nie je zaručený, ale za pokus rozhodne stojí.

Výhody pestovania jahôd na balkóne

Pred mnohými rokmi, keď som sa balkónovému pestovaniu začala venovať, mi utkvela v hlave veľmi zaujímavá informácia. Jeden český pestovateľ sa rozhodol preskúmať, či bude výnosnosť jahôd pestovaných v nádobách rovnaká ako pri pestovaní vo voľnej pôde. Jednu pestovateľskú sezónu viedol podrobný záznam a vyhotovil štatistiku, podľa ktorej bolo pestovanie v nádobách rovnako úspešné ako štandardné pestovanie. Takže pri voľbe odrody sa môžete spoľahnúť na údaje o výnosnosti uvádzanej predajcom.

Za nesporné výhody považujem fakt, že balkón znamená dosť významnú elimináciu straty úrody z dôvodu napadnutia škodcami. Mravce, slimáky a vtáčiky k vám určite nezavítajú tak často, ako sa to deje v záhradkárskej osade. Ani problémy spojené s dlhodobejším dažďom vás pod strechou trápiť nebudú.

Záver

jahody na terasePestovanie jahôd na balkóne prinesie mnoho zábavy aj našim ratolestiam. Ak ich zapojíte do činnosti, naučia sa mnoho užitočných a milých vecí. Pestovať ovocie na balkóne istotne spríjemní letné chvíľky aj dospelým. Sledovať ako odmenu svojej práce krásne dozrievajúce plody poteší všetky zmysly. A kľudne si kúpte aj populárnu odrodu Korona, nakazí vás jedine pôžitkom z červených voňavých plodov.Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

pestovanie cesnaku

Pestovanie a sadenie cesnaku jednoducho a prehľadne

Pestovanie a sadenie cesnaku je veľmi jednoduché a zvládnu to aj začínajúci záhradkári. Naše klimatické pásmo s dostatočne dlhou zimou je navyše pre cesnak veľmi vhodné a tak má jeho pestovanie dlhú tradíciu vo všetkých…

výsadba stromov

Sadenie ovocných stromov jednoducho a prehľadne

Spôsob akým zasadíme ovocný strom ovplyvní jeho budúcu prosperitu a čas ktorý bude potrebovať na nábeh do rodivosti. Kedy sadiť ovocné stromy Ideálnym obdobím na sadenie voľnokorenných ovocných stromov je október a…

mandarinky a citróny v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…