Ako si vybrať správny záhradný domček pre vašu záhradu


typy záhradných domčekov
Zdroj: stock_studio / Adobestock.com

Chcete do vašej záhrady zakomponovať záhradný domček, ale nie ste si istí, ako tento proces začať?

Pri výbere ideálneho domčeka práve pre vašu záhradu odporúčame zvážiť päť základných parametrov, a to účel, cenu, veľkosť, dizajn a materiál, z ktorého je vyrobený. Poďme sa spolu, v nasledujúcom článku, týmto jednotlivým parametrom povenovať trochu obšírnejšie.

Na čo budem záhradný domček využívať?

Prvým krokom, ktorý by ste mali zvážiť pred kúpou záhradného domčeka, je účel, na ktorý bude slúžiť. Hľadáte miesto, kde si môžete odložiť záhradné náradie, priestor, kde môžete oddychovať alebo párty miestnosť, kde sa môžete stretávať so svojimi najbližšími? Zadefinovanie si účelu, na ktorý má váš nový záhradný domček slúžiť je základom pri rozhodovaní, preto nepodceňujte dôležitosť tohto kroku.

Aký veľký záhradný domček potrebujem?

Ďalším, no nemenej podstatným, krokom v procese výberu je veľkosť záhradného domčeka. Preto berte do úvahy celkovú rozlohu vašej záhrady a to, koľko miesta máte k dispozícii. Pred kúpou je dôležité sa uistiť, že sa váš nový záhradný domček na dvor či záhradu pohodlne zmestí bez toho, aby zahltil zvyšok vášho vonkajšieho priestoru. Dôkladne preto zvážte všetky vonkajšie aktivity, ktoré v okolí miesta, kam ho plánujete umiestniť vykonávate - záhradníčenie, futbal s deťmi, grilovačky s priateľmi - a domčeku vyhraďte priestor, ktorý vám pri týchto aktivitách nebude chýbať.

Za málo peňazí málo muziky?

Pri kúpe záhradného domčeka určite záleží aj na cene, ktorú ste zaň ochotní zaplatiť. Lacnejšie záhradné domčeky totiž nemusia byť také odolné a kvalitne spracované, ako možnosti z vyššej cenovej kategórie. Odporúčame vám preto, pred zaobstaraním si lacného, uprednostniť kúpu kvalitného záhradného domčeka, ktorý si pravdepodobne bude vyžadovať väčšiu počiatočnú investíciu, no je viac než pravdepodobné, že vám bude slúžiť dlhšie, než lacnejší variant.

Ako veľmi záleží na materiálovom vyhotovení a dizajnovom prevedení domčeka?

Z hľadiska materiálového a dizajnového vyhotovenia záhradných domčekov dnešný trh ponúka skutočne veľa možností. Uprednostňujete tradičný a prirodzený drevený vzhľad alebo moderný štýl? Tento výber je dôležite dôkladne zvážiť, nakoľko ovplyvňuje nielen celkový dizajn vášho domčeka, no rovnako aj odolnosť a nároky na jeho údržbu.

Veľmi obľúbeným materiálom je práve drevo, ktoré je populárne najmä kvôli svojmu naturálnemu vzhľadu, avšak je možné, že záhradný domček zhotovený z tohto materiálu si bude vyžadovať náročnejšiu údržbu. Milovníkom industriálneho štýlu odporúčame siahnuť po záhradnom domčeku, ktorý je zhotovený z odolného kovu. Ďalším, nemenej obľúbeným, variantom je drevo-plast. Domčeky zhotovené z drevo-plastu vyzerajú veľmi pekne a naviac, čo sa týka údržby, sú veľmi praktickou voľbou.

Výber dokonalého záhradného domčeka pre vašu záhradu môže predstavovať pomerne náročnú úlohu, preto veríme, že sme vám našimi radami v tomto procese pomohli. Konečný výber je, samozrejme, na vás a preto nám, na záver, zostáva už iba popriať vám šťastnú ruku pri konečnom rozhodovaní a následnej kúpe.



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

ako sadiť zeleninu vedľa seba

Partnerské pestovanie zeleniny alebo čo s čím sadiť

Čo je to Partnerské pestovanie zeleniny? Partnerské alebo spoločné pestovanie rastlín je spôsob vysádzania dvoch alebo viacerých rastlín v tesnej blízkosti tak aby z toho navzájom benefitovali. Zo skúseností vieme, že…

ako a kedy strihať ruže

Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí…

nakladanie kapusty

Ako naložiť kyslú kapustu

Kyslú kapustu je možné zakúpiť v každých potravinách, tá kupovaná však často neobsahuje to, čo by pravá poctivá kyslá kapusta mala obsahovať. Reč je najmä o mikroflóre kvasenej kapusty vďaka čomu je taká zdravá. Preto…

sušené paradajky recept

Ako si pripraviť domáce sušené paradajky

Aj vy máte tento rok bohatú úrodu paradajok a neviete čo s nimi? Existuje mnoho spôsobov ako rajčiny zužitkovať, no medzi tie najlepšie patrí príprava sušených paradajok. Spôsobov ako použiť sušené paradajky je…

levanduľový olej

Recept na domáci levanduľový olej

Levanduľový olej sa už po stáročia používa v rôznych kultúrach ako univerzálny liek najmä na upokojenie, hojenie rán a proti rôznym zápalom. Mnohé liečivé účinky esenciálnych olejov liečivej rastliny levanduľa lekárska,…