Ako vylepšiť pôdu


vylepšenie pôdy

Tento článok je pre tých záhradkárov čo najskôr poriadne rozmýšľajú a potom tvoria svoje umelecké diela v záhradách.

Pri tvorení konceptu záhrady s malými nárokmi na údržbu, kde bude väčšiu časť plochy tvoriť štrk alebo spevnené plochy vám až tak nemusí záležať na zlepšenie kvality pôdy. Na zostávajúcich plochách však platia ekologické zásady.

Čím lepšie bude zodpovedať pôda požiadavkám jednotlivých rastlín a čím dlhšie si zachová svoje vlastnosti, tým menej práce budete mať pri jej spracovaní a tým viac času ušetríte pri následnej starostlivosti o rastliny. Ak chcete dlhodobo zmeniť kvalitu piesočnatej pôdy, musíte sa v prvom rade postarať o zlepšenie schopnosti pôdy zadržiavať vodu a minerálne látky. Možností máte viac:

• Ak máte len jeden záhon, bude najlepším riešením kompletná výmena pôdy do hĺbky. Približne na dva rýle. Pôvodnú piesočnatú pôdu úplne odstráňte a jamu vyplňte úrodnou zeminou. Hlinou ktorá má humusový pôvod.

• Na väčších plochách alebo v prípade, že podiel piesku nie je príliš vysoký, pôdu zrýľujte a premiešajte dôkladne s prímesou íl, ílovitého materiálu alebo umelých látok (hygromul či bentonit) a významnou dávkou zrelého kompostu – do hĺbky asi jedného rýľa.

• Ílovité pôdy treba spracovať do kyprej a drobivej štruktúry. Prídavok obyčajného piesku by mohol spôsobiť usadzovanie zrniek v póroch a pôda by sa stala ešte najpriepustnejšou. Lepšie je ak zryjete pôdu do hĺbky dvoch rýľov a premiešať hrubý stavebný piesok.

• Drobivú štruktúru pôdy pomôže vytvoriť tiež vápno, no s jeho aplikáciou opatrne, aby pôda nezískala nevyváženú kyslosť. Ak nemáte skúsenosť s kyslosťou nechajte si najskôr pH pôdy zmerať. Môžete sa tiež riadiť pravidlom že 2 kilá páleného vápna patria na 10 metrov štvorcových plochy pôdy.

• Pozitívny vplyv na štruktúru ílovitej pôdy má aj hrubý kompost. Stajňový hnoj premiešaný so slamou a pravidelné mulčovanie.

Hodnotu pH v pôde zistíte namočením signalizačného pásika do zmesi pôdy a vody. Tie sa dajú pohodlne kúpiť aj na internete po 100 kusov aj s návodom na použitie.

Príliš vysoká hladina spodnej vody, ílovitá vrstva v podloží alebo silne uľahnutá pôda môžu spôsobiť zadržiavanie zrážkovej vody, čo väčšina rastlín nemá rada. Riešením môže byť v takomto prípade drenáž. Pri novostavbách sa väčšinou vypracúva znalecký posudok na pôdu a v kritických prípadoch sa inštaluje drenáž po obvode stavby. Podobné riešenie môže pomôcť aj na záhrade. Nechajte si od odborníka rozviesť po záhrade drenážne trúbky a napojiť ich na kanalizáciu. Trúbky bývajú väčšinou uložené v štrkovom podloží asi 50 až 60 cm pod povrchom pôdy a odvádzajú tak prebytočnú vodu.

Autor: Zuzana Gadušová



Podobné témy

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 20.11.2023 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

oziminy pestovanie

Ako a prečo pestovať zelené hnojivo (oziminy) v záhrade

S každou ďalšou úrodou vo vašej záhrade sa z pôdy vytrácajú živiny. Tie sa stávajú súčasťou zeleniny a ovocia a aj vďaka nim sú chutné a výživné pre vás. Ak chcete v záhrade pestovať aj budúcu sezónu, musíte pôdu opäť…

kravy jersey

Plemeno hovädzieho dobytka Jersey a jeho chov

Mlieko od plemena Jersey má oproti iným plemenám vysoký obsah tuku (5%), bielkovín (4%) a vysoký obsah minerálov, čo ho predurčuje na výrobu mliečnych výrobkov ako maslo, smotanu, syry a zakysané mliečne produkty. Ich…

fúzavka cesnaková Suillia lurida škodca cesnaku

Fúzavka cesnaková, škodca zimného cesnaku

Fúzavka cesnaková (Suillia lurida) je mucha, ktorá je zafarbená do hrdzava, podobá sa mäsiarke, ale je kratšia ( 4–5 mm), má dymové krídla a pomalý let, telo má pokryté chĺpkami, na hrudi má pozdĺžne červené pásiky, na…

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…