Antúria, jej druhy a pestovanie


antúria pestovanie

Všetko o izbovej rastline Antúria (Anthurium)

Antúria je nádherná topická trvalka s typickými “voskovými“ kvetmi, ktorá dodá exotický nádych každému priestoru v interiéri. Antúrie krásne a dlho kvitnú a jej moderné formy nie sú náročné na pestovanie, takže sa stali jednými z najobľúbenejších izbových rastlín v domácnosti. 

Antúria Anthurium

Antúria je tropická trvalka patriaca do čeľade Áronovité (Araceae), podobne ako lopatkovec alebo monstera. Antúrie pochádzajú z dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky, pričom známych je približne 1000 druhov rôznych veľkostí, farieb a tvarov. Väčšina z nich sú epyfitické rastliny žijúce v korunách stromov, podobne ako orchidey alebo bromélie. V interiéri sú najobľúbenejšími druhmi na pestovanie hybridy antúrie druhu Anthurium andreanum a zriedkavejšie aj Anthurium scherzerianum, ktoré sú dobre prispôsobené na pestovanie v interiéri a nie sú náročné na starostlivosť. Ak im však doprajete vhodné podmienky, antúrie sa vám odvďačia krásnym a vytrvalým kvitnutím a dlhým životom. V tejto téme sa budeme venovať práve pestovaniu týchto najobľúbenejších druhov antúrie.

Pestovanie antúrie

Svetlo

ako pestovať antúriuAntúria preferuje polotienisté stanoviská s nepriamym slnkom, pretože vo svojom prirodzenom prostredí rastie pod korunami stromov, čo nám najlepšie napovie ako pestovať antúriu. Najlepšie sa im darí ďalej od okna, kde ich priame slnečné lúče nespália. Táto izbovka môže prosperovať aj na tienistejších miestach, no v takom prípade bude pomaly rásť a nebude kvitnúť.

Voda

Antúria potrebuje počas vegetačnej sezóny (jar, leto, začiatok jesene) zálievku cca. raz týždenne, pričom ideálne je túto izbovku celú “osprchovať”, tak ako by to vo voľnej prírode urobil dážď. Zálievka by mala byť výdatná, no prebytočná voda by mala okamžite odtiecť, pretože antúria nemá rada ak má svoje korene vo vode (inak by to mohlo spôsobiť hnilobu koreňov). Frekvencia polievania antúrie závisí od množstva svetla a teploty, takže ako náhle teploty poklesnú a množstvo prirodzeného svetla sa počas jesene a zimy zníži, antúria sa uloží na vegetačný spánok a počas tohto obdobia je potrebné túto izbovku zalievať len cca. raz za každé dva týždne.  

Pôda

Antúrie sú epyfitické rastliny žijúce v korunách stromov bez priameho kontaktu s pôdou. Substrát pre antúriu by mal byť preto maximálne priepustný a mal by umožňovať cirkuláciu vzduchu aj pre samotné korene rastliny. Antúriám vyhovuje preto mix substrátu pre orchidey s prímesou (cca. 20%) záhradníckeho substrátu. Prípadne zmes priepustných materiálov (napr. kúsky kôry, drť z kokosovej škrupiny, rašelinník, v menšom množstve aj rašelina) a trocha kompostu ako hnojivo.  

Hnojenie

antúria biely kvetAntúrie budú prospievať aj s malým množstvom kompostu pridaným do substrátu, no na povzbudenie dlhotrvajúceho kvitnutia im prospeje tekuté hnojivo bohaté na fosfor a to raz mesačne počas vegetačnej sezóny (marec - september). Antúrie by sa však nemali hnojiť počas vegetačného pokoja  (neskorá jeseň a zima).

Teplota

Antúrie prospievajú pri bežnej izbovej teplote čo je pri jej pestovaní v interiéri výhoda. Platí to najmä počas vegetačného obdobia. Ako náhle sa cez zimu množstvo prirodzeného svetla zníži, je vhodné antúriu presunúť na chladnejšie miesto (v rozmedzí 10 - 15 °C), kde si bude môcť odpočinúť a nabrať sily na ďalšie kvitnutie. V každom prípade by antúria nemala byť v blízkosti zdrojov tepla, klimatizácie či prievanu.

Vlhkosť vzduchu

Ako každá tropická rastlina, aj antúria vlhkosť miluje. Nedostatok vlhkosti sa často prejavuje schnutím koncov listov antúrie do hneda. Ideálna vlhkosť vzduchu pre antúriu je 50 – 60%, no alternatívou môže byť pravidelné rosenie listov (nie kvetov), zvlhčovanie vzduchu nádobou s vodou v blízkosti antúrie, prípadne zvlhčovača vzduchu.  

Ako sa starať o antúriu

Antúria a jej strihanie

Keďže antúria nerastie rýchlo, netreba ju často ani strihať. V podstate je potrebné vždy odstrihnúť len odkvitnuté kvety (ideálne je ich odlomiť prstami od základne rastliny) a zoschnuté či inak poškodené listy. Ak chceme udržiavať kompaktný tvar antúrie, môžeme zostrihnúť najdlhšie časti rastliny no na antúrii by malo po reze ostať aspoň zopár listov.

Čistenie

Široké listy antúrie sú magnetom na prach a preto je ich potrebné čistiť minimálne raz do roka. Môžete to spraviť osprchovaním rastliny alebo utretím listov vlhkou handrou.

Presádzanie

presádzanie izbových rastlín - antúriaAntúria nepatrí k izbovým rastlinám, ktoré rýchlo rastú, takže presádzanie je potrebné len každých 3 – 5 rokov. Signálom na presadenie antúrie môže byť prerastanie koreňov cez drenážne diery v kvetináči alebo na povrchu substrátu, či celkový zlý stav rastliny. Antúriu je vhodné presadiť do kvetináča, ktorý je o 2 – 3 cm väčší ako ten pôvodný. Pri presádzaní jednoducho vytiahneme antúriu zo starého kvetináča, do nového kvetináča pridáme substrát a rastlinu doň presadíme tak, aby bola úroveň substrátu v rovnakej výške rastliny ako v starom kvetináči.  Presádzanie antúrie je najlepšie načasovať na jar alebo leto.

Rozmnožovanie antúrie

Najspoľahlivejšou metódou akou je možné antúriu rozmnožiť je rozdelenie rastliny pri presádzaní. Ak rastlinu rozdeľujete, prerežte ju pozdĺžne priamo cez stred koreňového balu ostrým nožom a obe polovice (s listami) zasaďte do samostatných kvetináčov. Antúriu je možné rozmnožovať aj pomocou odrezkov hrubších stoniek aj s listami, ktoré vložíme do vázy s vodou a po vypustení korienkov ich zasadíme do kvetináča so substrátom. 

Jedovatá antúria

Antúria je mierne jedovatá pre väčšinu domácich zvierat vrátane psov a mačiek, pretože obsahuje látku šťavelan vápenatý, spôsobujúcu zápal slizníc, žalúdka a čriev zvierat.

Choroby a škodcovia

V porovnaní s inými rastlinami je antúria voči škodcom a chorobám odolnejšia. Napriek tomu môžu antúriu napadnúť vošky, roztoče alebo červce, no dá sa ich ľahko zbaviť jednoduchým zotretím z listov, prípadne insekticídnym mydlovým roztokom.

Možné problémy s antúriou:

Antúria nekvitne – rastlina pravdepodobne nemá dostatok svetla, zriedkavejšie môže byť tento problém spôsobený nedostatkom živín, prípadne nebolo antúrii dopriate obdobie vegetačného pokoja znížením teploty a prirodzeného svetla.

Schnutie listov antúrie/ antúria má hnedé listy – Hnedé konce listov signalizujú prelievanie, prebytočné hnojenie alebo nízku vlhkosť vzduchu. Ak listy antúrie hnednú odspodu, stačí ich odstrániť, aby nekonkurovali mladším listom. Môže to byť tiež signál že antúria už prerástla svoj kvetináč a potrebuje presadiť do väčšieho kvetináča.

Antúria a jej druhy

Antúrie sú dostupné vo viacerých pôvodných druhoch a kultivaroch rôznych veľkostí, tvarov a farieb, pričom najznámejšie sú hybridy druhu Anthurium andreanum, prípadne Anthurium scherzerianum. Tieto antúrie sú známe svojimi lesklými farebnými kvetmi najmä v odtieňoch červenej a bielej, nízkym vzrastom a svojou nenáročnosťou na pestovanie. Pre skúsenejších pestovateľov sú dostupné aj menej známe antúrie, ktoré sa často pestujú skôr pre textúru ich listov ako pre ich kvety.  Z mnohých druhov antúrie, ktoré je možné pestovať v interiéri sme vybrali:

antúria kvet červená
Antúria červená -anthurium andreanum 'red winner'
ružová antúria - izbová rastlina
Antúria ružová - Anthurium andraeanum 'Miss June'
anturia biela - izbovy kvet
Antúria biela - anthurium andreanum 'sierra white'
antúria druhy
Anthurium scherzerianum 'Lindsey'
antúria nekvitne
Anthurium clarinervium
antúria listy
Anthurium superbum
biela antúria
Anthurium lumina
antúria - textúra listov
Anthurium crystallinum

Užitočné informácie:

1. Výber kvitnúcich izbových rastlín: 12 najkrajších kvitnúcich izbových rastlín

2. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva

3. Prehľad rôznych druhov črepníkov a nádob: kvetináče na rastliny

 

Použité zdroje: joyusgarden.com, theflowerexpert.com, houseraccoon.com

 

 Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…