Arónia a jej pestovanie jednoducho a prehľadne


aronia pestovanie
Zdroj: pixabay

Všetko o pestovaní arónie vrátane sadenia, starostlivosti, zberu a odrôd:

Arónia je nenáročný ker, ktorý môže v záhrade plniť viacero úloh. Okrem toho že aróniu je možné pestovať ako okrasnú, kvitnúcu drevinu, či ako súčasť živého plota, prináša aj úžitok vo forme jedlých bobúľ, ktoré sa považujú za superpotravinu bohatú na antioxidanty a vitamíny. Plody arónie majú špecifickú sladko-horkú chuť a vynikajúco sa hodia na prípravu rôznych džemov, štiav, vína, likérov, koláčov, sladkých dezertov a mnohých ďalších receptov. Aj preto je arónia obľúbeným ovocným a okrasným krom, s ktorým sa môžeme stretnúť v nejednej záhrade.

Pestovanie arónie je veľmi jednoduché, a nenáročné na podmienky. Dokáže sa prispôsobiť na rôzne typy pôdy, množstvo vlhkosti aj svetla a nevyžaduje si takmer žiadnu starostlivosť a aj preto je pestovateľsky veľmi obľúbená.

Pestovanie arónie

aronia zivy plot Svetlo a priestor: Arónia sa dokáže prispôsobiť rôznym svetelným podmienkam od plného slnka až po polotienisté stanovisko avšak najviac bude kvitnúť a plodiť na slnečnom stanovisku. V prípade samostatne stojacej arónie doprajte rastline minimálne 2 m priestoru, pretože sa dokáže výrazne rozrásť do šírky. Pri výsadbe živého plotu z arónie sú ideálne 1 m rozostupy medzi rastlinami vďaka ktorým sa dosiahne ich dostatočná hustota.

Pôda: Arónia je veľmi prispôsobivá aj čo sa týka typu pôdy. Najlepšie sa jej bude dariť v ľahkej priepustnej pôde, no nemá problém prosperovať ani v ťažkých ílovitých pôdach. Pre aróniu je ideálna mierne kyslá pôda, no dokáže sa prispôsobiť aj na iné pôdne reakcie. Arónia nie je náročná ani na živiny a vo väčšine prípadov si vystačí aj so živinami z pôdy. Pridaním živín (napr. kompost, vyzretý hnoj) do pôdy však môžeme posilniť jej rast a produkciu plodov.

Voda: Táto multifunkčná drevina je tiež nenáročná na vodu. Po zakorenení je arónia odolná na kratšie obdobia sucha a ako jedna z mála rastlín vie prežiť aj v dlhodobo premočených pôdach. Polievanie je dôležité najme pri dlhšie trvajúcom suchu.

Teplota: Arónia je dokonale prispôsobená na naše klimatické podmienky, keďže nemá problém prežiť aj tuhé mrazy. Ani v tomto ohľade si nevyžaduje žiadnu starostlivosť avšak silnejšie jarné mrazy môžu ohroziť úrodu.

Sadenie arónie

ako pestovat aroniuSadenie arónie sa nelíši od výsadby iných ovocných stromov a krov. Keďže je navyše arónia samoopelivá, nie je potrebné vysádzať viacero rastlín aby sme sa dočkali úrody. Sadenice arónie sú väčšinou dostupné v kontajnerovanej forme, takže je ich možné vysádzať počas celého roka okrem zimy a vrcholu leta. Pri sadení je potrebné vyhĺbiť výsadbovú jamu, ktorá je dva krát hlbšia a širšia ako je koreňový bal arónie. Ak je pôda zhutnená, je ju potrebné skypriť ešte do väčšej hĺbky. Úroveň pôdy po výsadbe by mala byť rovnaká ako úroveň substrátu vo výsadbovom kontajneri. Po výsadbe je potrebné aróniu pravidelne zalievať počas niekoľkých týždňov pokiaľ rastlina poriadne nezakorení. Následne si už vystačí s vodou zo zrážok.

Zber arónie

arónia využitiePlody arónie dozrievajú zvyčajne koncom augusta, keď sa jej listy začínajú sfarbovať do nádherných jesenných odtieňov. Keďže bobule arónie dozrievajú v strapcoch, ich zber tak trochu pripomína zber hrozna, pretože strapce je najjednoduchšie odstrihnúť nožnicami a následne sa plody jednoduchšie odstraňujú zo strapca. Oberať je ale možné aj samostatné bobule bez strihania strapcov.

Využitie plodov arónie

Bobule arónie sa môžu jesť aj čerstvé, no pre ich špecifickú, horkú chuť sú skôr predurčené na spracovanie v podobe džemov, lekvárov, štiav, vína a samozrejme ako vynikajúce ovocie do koláčov a rôznych dezertov. Po spracovaní sa horká chuť arónie zjemní, no stále obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, vitamínov a minerálov, pre ktoré je táto superpotravina tak cenená.

Rozmnožovanie arónie

Výhodou arónie je, že nepotrebuje byť navrúbľovaná na podpník a tak je možné túto rastlinu jednoducho rozmnožovať. Najpraktickejším spôsobom, ako rozmnožiť aróniu je jej množenie pomocou odrezkov, takže ak máte v okolí niekoho, kto pestuje túto rastlinu, stačí ho požiadať o zopár odrezkov. Odrezky arónie je najvhodnejšie odobrať počas vegetačného spánku rastliny (skorá jar), prípadne odrezky z mladých výhonkov s listami (stačia krátke odrezky s dvoma listami) počas jari a skorého leta. Rezom odoberáme mladé výhonky dlhé cca 15 cm a následne ich zapichneme do substrátu v interiéri a pôdu udržiavame vlhkú. Po zhruba 8. týždňoch by sa mali odrezky zakoreniť a následne ich je možné presadiť na ich finálne stanovisko v záhrade. Pri rozmnožovaní vysádzame viacero odrezkov ak by sa niektoré neprijali.

Arónia občas vyháňa aj koreňové výhonky, ktoré majú ešte väčšiu pravdepodobnosť prijatia. Takéto výhonky stačí odstrihnúť aj s časťou koreňa počas vegetačnej sezóny a presadiť ho priamo do pôdy v záhrade, kde sa rýchlo zakorení.

Starostlivosť

arónia čiernoplodá pestovanieVýhodou arónie je jej nenáročnosť na starostlivosť. Je dostatočne odolná voči tuhým mrazom aj horúčavám, takže si nevyžaduje mulč a nie je ani náchylná na škodcov či choroby. Údržba sa obmedzuje len na udržiavanie arónie v požadovanom tvare rezom. Strihanie arónie v predjarnom období podporí aj jej rodivosť, no nie je nevyhnutné.

Životaschopnosť arónie sa prejavuje jej rýchlym rastom a rozširovaním koreňovými výhonkami, čo je cenená vlastnosť pri pestovaní živých plotov alebo aj pri rozmnožovaní arónie. V prípade ak nie je rozširovanie kra arónie vítané, je ju potrebné udržiavať rezom. Arónia nie je však až taká invazívna ako napríklad maliny, takže sa ľahko udržiava pod kontrolou.   

Druhy a odrody arónie

Pestovateľsky sú najznámejšie tri základné druhy arónie

Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa), ktorá je pestovateľsky najobľúbenejšia a zároveň existuje z tohto druhu aj najviac kultivarov. Arónia čiernoplodá je vysoko cenená vďaka bohatému obsahu antioxidantov a vitamínov obsiahnutých v jej plodoch. Dorastá maximálne do 1,5 m.

Arónia červenoplodá (aronia arbutifolia) je charakteristická červenými bobuľami a jemnejšou, menej horkou chuťou. Arónia červenoplodá dorastá do 2 – 4 m a jej listy ostávajú na konároch až do zimy.

Arónia čerešňolistá (aronia prunifolia) je samostatný druh, ktorý pravdepodobne vznikol prirodzeným krížením arónie čiernoplodej a červenoplodej a kombinuje ich vlastnosti.

Medzi najčastejšie pestované odrody arónie patria:

Aronia arbutifolia x melanocarpa NERO - je zrejme najznámejšia a najpestovanejšia odroda arónie, ktorá vznikla krížením arónie červenoplodej a čiernoplodej. Táto fínska odroda je vhodná na veľkoprodukciu ako aj do menších záhrad. Dorastá do 1,7 m, jej plody sú stredne veľké, fialovo-čierne, horko-trpké a vhodné na spracovanie (zaváranie, odšťavenie, výroba vína), pečenie, prípadne na kombinovanie s inými druhmi ovocia. Jej chuť je považovaná za jednu z najlepších. 

Aronia čiernoplodá VIKING – fínska odroda arónie, ktorá dorastá cca. do 2 m a v porovnaní s odrodou nero produkuje menšie plody vhodné na spracovanie ale aj na pečenie. Odroda viking sa často využíva aj v okrasných záhradách, keďže jej listy sa na jeseň výrazne sfarbujú do červena.

Aronia arbutifolia x melanocarpa Hugin – táto švédska odroda má v porovnaní s odrodou Nero mierne menšie plody, ktoré dozrievajú neskôr. Obsahuje menej tanínov, takže je aj menej horká a má príjemnú chuť.

Aronia červenoplodá Briliant – Táto červenoplodá odroda sa často využíva aj ako okrasný ker, keďže sa na jeseň sfarbuje do krásnych vínovo-červených odtieňov, no takisto má chutné plody, ktoré sú menej horké a viac sladké. Dorastá do 2,5 m výšky.

Aronia čiernoplodá Aron – Táto dánska odroda dorastá do 2 m a produkuje priemerne veľké plody

Aronia čiernoplodá Raintree select – odroda s veľkými, šťavnatejšími plodmi a menej horkou chuťou vhodnou aj na priamy konzum. Rastlina dorastá do 2 - 3 m a dosahuje bohaté úrody.

Arónia čiernoplodá McKenzie – V priemere dorastá do 3 m a produkuje veľké, chutné plody, podobné odrode Raintree select.  

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad netradičných druhov ovocia na pestovanie: 10 netradičných druhov ovocných stromov a krov do záhrady

2. Prehľad záhradníctiev a škôlok s ponukou ovocných stromov a krov : ovocné stromy a kry

3. Všetko o pestovaní citrusov v domácich podmienkach: pestovanie citrusov v kvetináči

 

Použité zdroje: extension.umaine.edu , ag.ndsu.edu, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6152740



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

výsadba stromov

Sadenie ovocných stromov jednoducho a prehľadne

Spôsob akým zasadíme ovocný strom ovplyvní jeho budúcu prosperitu a čas ktorý bude potrebovať na nábeh do rodivosti. Kedy sadiť ovocné stromy Ideálnym obdobím na sadenie voľnokorenných ovocných stromov je október a…

mandarinky a citróny v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…

proti voškám

Ako na vošky v záhrade efektívne

Vošky (aphidoidea) sú početná skupina malého hmyzu s mäkkým telom prispôsobená na cicanie rastlinných štiav, ktorá vie v záhrade narobiť veľké škody. Je to veľmi prispôsobivý a úspešný hmyz, ktorý môžeme nájsť na celom…

vrúbľovanie ovocných stromov

Štepenie ovocných stromov

Štepenie alebo vrúbľovanie ovocných stromov je metóda, ktorá umožňuje kombinovať odrezok (vrúbeľ) z ušľachtilého stromu na podpník alebo konár iného ovocného stromu. Výhodou Štepenia stromov je, že z navrúbľovanej časti…