Austrálsky ovčiak
Chov a starostlivosť o plemeno austrálsky ovčiak
Austrálsky ovčiak je inteligentné pracovné plemeno so silným ovčiackym a strážnym inštinktom. Je oddaným spoločníkom a má výdrž pracovať celý deň. Je dobre vyvážený, trochu dlhší než vyšší, strednej veľkosti a sily kostry, so sfarbením, ktoré ponúka rozmanitosť a jedinečnosť. Je pozorný a živý, pružný a svižný, pevný a svalnatý bez hrubosti. Srsť má strednej dĺžky a hrubosti. Má prirodzene krátky chvost. Farby sú výrazné. Uznané farby sú modrá merle, červená merle, plná čierna a plná červená s/bez bielych znakov a/alebo hnedým pálením.
Vzrast
Výška sa meria v kohútiku. U psov je uprednostňovaná výška 51 cm – 58 cm a hmotnosť 25 kg – 29 kg, u feniek je výška 46 cm – 53 cm, váha 18 kg – 25 kg. Výška nemá byť na úkor kvality.
História plemena
Názov Austrálsky ovčiak má iný pôvod, ako meno naznačuje. Pôvod nie je úplne jednoznačný, ale pravdepodobná história tohto plemena začala, keď španielski Baskovia priplávali aj so svojimi psami do Austrálie za prácou na veľkých ovčích farmách. Nakoľko zistili, že metóda chovu oviec v Austrálii nevyžaduje migráciu oviec, prijali prácu na nákladných lodiach prevážajúcich ovce do USA. A pretože sa ich psy dostali do Ameriky na lodiach prevážajúcich ovce z Austrálie, začali byť nazývané Austrálski ovčiaci.
Povaha austrálskeho ovčiaka
Austrálsky ovčiak je pes, ktorý je „nad vecou“, zostáva večným, hravým šteňaťom aj v dospelom veku, s nekonečnou chuťou poslúžiť pánovi. Ich odvaha z nich robí dobrých strážcov majetku. Je to plemeno vysoko cenené v oblastiach, kde chovajú
hospodárske zvieratá. V skutočnosti je australák jedným z najlepších univerzálnych psov na farmu či ranč. Čo si ale ja osobne u nich najviac cením je okrem ich výnimočných pracovných predpokladov ich nesmierna oddanosť svojej rodine. K deťom sú veľmi priateľskí ( a to aj k najmenším batoľatám a veľmi temperamentným deťom) a neuveriteľne trpezliví. Napriek tomu, že deti sú väčšinou dobre vychované a vedia, že je to zvieratko, nezabránime tomu, aby psíka nechtiac nezaľahli, nezmačkli, nepristúpili. Naša Peggy nikdy ani len nezavrčala, nebodaj „vyštartovala“.
Aktivity
Vyzerá to tak, že Austrálske ovčiaky môžu robiť všetko, a že to robia lepšie, ako ktokoľvek iný. Javí sa, že vedia, čo majú robiť bez špeciálneho výcviku. Australák je aktívne plemeno a preto by si ho mali vyberať ľudia, ktorí sú aktívni a chcú mať pri svojich aktivitách rovnocenného partnera. Medzi vyhľadávané športy patrí Agility, ktoré patria k najpopulárnejším športom pre Austrálskych ovčiakov, je to nadstavba k poslušnosti. Agility parkúry najviac pripomínajú jazdecké parkúry, čo zahŕňa rôzne skoky, tunely, prekážky, hojdačky, kladinu. Tréning agility napomáha pripraviť australáka mentálne aj fyzicky pre všetky práce na farme či ranči. K ďalším obľúbeným patrí Flyball a Frisbee, ktoré sú o rýchlosti a obratnosti. Súťaž v pasení je na podporu chovu a výcviku lepších austrálskych ovčiakov. Tréning Obedience je oproti kráse vo výstavnom kruhu, ktorá prináša divákom okúzlenie, výkladnou skriňou pre australákov, ktorí sú vycvičení, aby pracovali spoločne so psovodom a plnili jeho povely. Váš australák Vám ale bude vďačný za akýkoľvek pohyb v prírode, či už to bude túra, jazda na bicykli alebo beh.
Zdravie
Pri plemenitbe by mal zodpovedný chovateľ dbať najmä na zdravie budúcich šteniat a krížiť len zdravých jedincov. Samozrejmosťou sú DNA testy na vylúčenie možných vrodených ochorení, pravidelné klinické očné vyšetrenia, odporúčaný je aj RTG kĺbov. Toto plemeno je pri nevhodnom krížení náchylné na očné vady, citlivosť jedincov na určité liečivá a dyspláziu bedrových kĺbov.
Pred kúpou šteniatka austrálskeho ovčiaka
Tak ako u všetkých plemien je potrebné zvážiť či je toto plemeno, ktoré Vás vystihuje a odráža Váš životný štýl. Následne je veľmi dôležité vybrať si chovateľskú stanicu, z ktorej si šteniatko chcete vziať. Smerodajné by malo byť pre Vás zameranie a ciele chovateľskej stanice. Vrelo odporúčam vopred vybranú chovateľskú stanicu osobne navštíviť. Len tak si viete urobiť predstavu, ako budú Vášho budúceho miláčika vychovávať, viesť, socializovať, starať sa oňho.
Striktne neodporúčam kúpu šteniatka bez preukazu pôvodu, keďže sa vystavujete veľkému zdravotnému riziku a sklamaniu z povahových vlastností. Pri „papierovom“ chove sa vhodnosť otca plánovaného vrhu pre matku šteniatok starostlivo posudzuje nie len z hľadiska exteriéru, ale aj povahy a zdravia. A najmä kritérium povahy a zdravia má čoraz väčší význam. Z chovu sú vylučované jedince s neprípustnými odchýlkami od štandardu, agresívne, bojazlivé, s určitým stupňom dysplázie bedrových kĺbov a podobne.