Bernský salašnícky pes, medveď s veľkým srdcom
Moja láska k tomuto plemenu začala pred viac ako dvanástimi rokmi, kedy som sa do trojfarebného medveďa zamilovala na celý svoj zvyšný život.
Môj prvý bernský salašnícky pes Dago je v dobrom zdraví, stále s nami a čoskoro oslávi 13 rokov. Možno práve on ma presviedča o tom, že cesta ktorú som zvolila, chovať toto krásne plemeno, je správna. Seriózny chovateľ pri plánovaní vrhu zisťuje o predkoch otca a matky čo najviac informácií, aby si bol istý, že šteniatka ktoré zo spojenia vzídu, budú mať do života ten najlepší štart – zdravie. A toto slovíčko je to, o čo sa snažím aj ja v mojom malom chove, aby ten takmer 13 rokov žijúci Dago nebol výnimka, ale aby tých dlhovekých bernských salašníckych psov pribúdalo. Chovatelia na Slovensku sa združujú v klube, ktorý organizuje a kontroluje činnosť okolo štyroch plemien švajčiarskych salašníckych psov, teda chov tohto plemena je riadený, čo tiež prispieva k zodpovednosti v chove.
Plemeno Bernský salašnícky pes
Bernský salašnícky pes je impozantné plemeno s atraktívnym vzhľadom, ľahko rozpoznateľný vďaka jeho trojfarebnosti - čierna základná farba, hnedočervené pálenie a biele znaky. Podľa klasifikácie FCI patrí plemeno medzi švajčiarske salašnícke psy. Štandard hovorí o kohútikovej výške u psa 64 -70 cm, ideálna veľkosť: 66 - 68 cm a u suky 58 - 66 cm, ideálna veľkosť: 60 - 63 cm. Žiadúce je aby bol tento pomerne veľký pes istý, pozorný, ostražitý a nebojácny v každodenných situáciách, priateľský voči cudzím ľuďom, stredne temperamentný a dobre ovládateľný. Svoje pôvodné meno „Dürrbächler“ získal podľa pohostinstva Dürrbach pri Riggisbergu v kantone Bern, kde sa tento dlhosrstý, trojfarebný sedliacky pes obzvlášť často vyskytoval. Pôvodne bol používaný ako strážny a ťažný pes na sedliackych dvoroch, kde v špeciálnom postroji ťahal malé vozíky s mliekom a syrom.
Pre koho sa Bernský salašnícky pes hodí?
V dnešnej dobe nachádza bernský salašnícky pes uplatnenie hlavne ako rodinný pes, pričom nadšencov pre toto plemeno pribúda. Zanietení chovatelia organizujú rôzne zrazy a sústredenia či výcvikové tábory, ktoré hlavne nových majiteľov učia ako s týmto plemenom pracovať a ako využiť všetky jeho možnosti. Aj keď je to pes rodinne založený a milujúci rodinu, ležanie na gauči, či na malom dvore ho určite neuspokojí. Je vhodné psa primäť k aktivitám, ktoré sú mu prirodzené a vhodné, či už sú to prechádzky po lúkach a lesoch sprevádzajúc svojho milovaného pána, alebo je to pasenie oviec či ťahanie vozíka pre radosť psa i majiteľa. Tak pre koho je tento pes určený? Rozhodne nie je určený pre ľudí, ktorí majú nedostatok času. Berňák potrebuje spoločnosť svojho majiteľa, životne dôležitý je pre neho spoločne strávený čas a stráda, keď je doma dlhodobo sám. Nie je to pes, ktorý je určený na dlhodobé zatváranie do koterca.
Deti a bernský salašnícky pes
Deti milujú bernských salašníckych psov a opačne, uvedomme si však, že je to pes silný a veľký, ktorý potrebuje vedenie dospelého človeka. Bernský salašnícky pes je pomerne dobre ovládateľný, rýchlo sa učí a pre svojho pána urobí všetko. Avšak vzhľadom na jeho veľkosť a temperament je potrebné, aby majiteľ nič nezanedbal a výchove psa už v rannom veku venoval náležitú pozornosť. Nie nadarmo sa vraví „ohýbaj ma mamko pokiaľ som ja Janko“....
Život s Berňákom
Kúpa bernského salašníckeho psa je záväzok, ktorý prinesie človeku do života veľa radosti a veľa krásnych spoločných chvíľ, ale nielen tieto vzácne chvíle patria k životu s ním. Berňák je pes veľký a aj náklady na výživu a zdravotnú starostlivosť sú primerane vyššie. Či už sa rozhodnete kŕmiť granulovou stravou alebo teraz tak moderným surovým kŕmením BARF, uvedomte si, že to nebude miska ako pre čivavu, ale miska pre veľkého psa. Ako som už písala, pôvodne tieto zvieratá slúžili ako ťažné psy na ťahanie vozíkov do syrární. Z toho vyplýva, že jeho prirodzenou vlastnosťou bude sila a pohyblivosť, na čo netreba pri výbere plemena zabúdať. Ale keď už padne rozhodnutie, po zvážení všetkých pre a proti, verte, že bernský salašnícky pes vám to vráti a už nikdy nebudete chcieť iné plemeno.
A čo človeka čaká po kúpe rozkošného 10 týždňového bernského medvedíka? Čaká ho v prvom rade zodpovednosť, pretože musí byť schopný zabezpečiť riadnu starostlivosť, dať mu dostatok lásky a správne ho socializovať. Majiteľ má možnosť zúčastňovať sa so štandardným psíkom výstav doma aj v zahraničí. Nie každého osloví adrenalín vo výstavnom kruhu a nie z každého šteniatka raz bude šampión, preto existujú aj rôzne iné aktivity, ktoré s týmto psom môžete robiť, či už je to spomínané ťahanie vozíka, pasenie oviec, záchranárske práce či klasický výcvik poslušnosti.
Pre každé šteniatko je však najdôležitejšia milujúca rodina a správne vyplnený čas s ňou. Každé odchované šteniatko sa snažíme do života pripraviť čo najlepšie aj v našom chove v Handlovej. Viem, že zdravé a správne socializované šteňatá sa stanú nielen radosťou pre nových majiteľov, ale sú aj našou vizitkou v chove, na výstavách alebo len v spoločnosti ich rodín.
Autor: Mgr. Ivana Ondrejovičová