Blíži sa kaprárska sezóna: Nezabudnite si povinnú výbavu
Sponzorované: Začiatok hlavnej rybárskej sezóny sa pomaly blíži. Rozhodli ste sa tento rok začať s rybolovom? Poradíme, ako na to a na čo nezabudnúť.
Rybársky lístok je základ
Bez kúpy rybárskeho lístka sa rozhodne nestanete rybárom, ale jedine tak pytliakom. Úplne prvým vaším krokom predtým, ako sa vydáte na ryby by preto mala byť kúpa rybárskeho lístka. Postup, ako získať rybársky preukaz je jednoduchý. Vydáva ho prevádzkovateľ príslušného rybárskeho revíru – jednotlivé základné organizácie Slovenského rybárskeho zväzu, alebo Sekretariát Rady Slovenského rybárskeho zväzu, ktorý sídli v Žiline.
Vybrané skupiny osôb, napríklad osoby do 15 rokov sú oslobodené za platenie poplatku za rybársky lístok, to ale neznamená, že môžu loviť bez neho.
Počas celej rybačky ste povinný mať tento preukaz pri seba a na vyzvanie sa nim preukázať. Zároveň je potrebné rešpektovať rybársky poriadok pre vlastníkov príslušného povolenia. Držitelia kaprových povolení napríklad v revíroch s označením „H“ musia počítať s tým, že v nich žije aj hlavátka podunajská. Avšak po jej prípadnom ulovení nie sú oprávnení si ju nechať a musia ju pustiť späť do vody.
Dodržiavať ste taktiež povinní minimálne stanovené miery rýb a loviť len v povolenej dennej dobe lovu.
Každú ulovenú rybu ste povinní správne odmerať
Ďalšou súčasťou, ktorá vám povinne nesmie chýbať vo vašej výbave je meradlo na určenie dĺžky rýb. Podľa vyhlášky, ktorú nájdete v zákone o rybárstve a rybárskeho poriadku ste povinní každú ulovenú rybu a zmerať a ponechať si len ryby, ktoré spĺňajú stanovené lovné rozmery pre daný druh. Ostatné ryby je potrebné vypustiť späť do revíru.
Háčik z ryby je nutné odstrániť čo najjemnejšie
Ďalšou pomôckou, ktorej povinnosť vám ukladá zákon je pomôcka na odstraňovanie háčikov. Vybrať si môžete z rôznych druhov, pričom každý rybár má svojho favorita. Väčšina pomôcok na odstraňovanie háčikov vyzerá ako špeciálne upravené nožničky. Pri výbere tejto pomôcky rozhodne nešetrite a ak ste rybársky začiatočník, nechajte si s výberom poradiť. Budete totiž prekvapení, ako hlboko sa vie háčik v rybe dostať a ako zložité je ho odstrániť.
Aj spôsob vybratia ryby z vody špecifikuje zákon
To, že vám nepôjde loviť ryby bez udíc, veď ako by ste ich chytili, je jasné. No tie prekvapivo nie sú súčasťou povinnej zákonnej výbavy pre rybára. Nájdete v nej ale podberák alebo vylovovacie kliešte. Obe pomôcky sú určené na šetrné vybratie ryby z vody na breh. Podberák je dostupný v rôznych veľkostiach. Vyberte si taký ktorý najviac zodpovedá priemernej veľkosti druhu rýb, ktorý plánujete loviť. V žiadnom prípade ryby po ulovení neťahajte z vody bez podberáku.
Vylovovacie kliešte sa používajú najmä pri love dravých rýb. Ich úlohou je hlavne chrániť vás pred zranením.
Po ulovení ryba putuje na rybársku podložku
Najnovším prírastkom v povinnej rybárskej výbave je rybárska podložka. Tá slúži na položenie ryby po vylovení. Na podložke je možné rybu odmerať, odfotiť a podobne, a to všetko bez toho, aby ste jej ublížili. Rybu, ktorá bola položená na podložke je preto vždy možné bezpečne vrátiť naspäť do vody.
Podložku nie ste povinní mať pri sebe pri každej rybačke, ale len vo špecifikovaných prípadoch, najčastejšie pri kaprarine.
Okrem povinnej výbavy by vám na rybačke nemali chýbať už spomínané udice, navijak, háčiky, vlasec, vhodná návnada, rybárska taška, stojan na prút, signalizátor a pohodlná stolička. Začiatky rybárčenia sú možno ťažké, no ak vás raz tento koníček chytí užijete si pri ňom množstvo nikým nerušeného relaxu a zábavy. Prajeme vám množstvo pekných úlovkov.