Chovateľský deň v skanzene tento rok prilákal 3200 návštevníkov


výstava chovateľov

V nedeľu 16. júla sa v skanzene Vychylovka Nová Bystrica konal druhý ročník podujatia Chovateľský deň v skanzene – prezentačnej výstavy hospodárskych zvierat slovenských plemien.

Na zvieratá sa prišlo pozrieť takmer 3200 návštevníkov. Takú vysokú návštevnosť skanzen doposiaľ nikdy nezaznamenal.

Koza chovatelsky den v skanzene 2017Chovateľský deň v skanzene ponúka možnosť vidieť na jednom mieste naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov. „Našim cieľom je propagovať chov slovenských plemien, ktorých je pomerne málo. Ich chovu sa u nás venuje len malé množstvo chovateľov. Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik,“ dodáva František Staňo z OZ Chováme doma. Toto na Slovensku jedinečné podujatie populárnym spôsobom šíri osvetu o hospodárskych zvieratách našich národných plemien. Usporiadatelia tento rok rozšírili podujatie o ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. „Chceli sme návštevníkom ukázať, ako sa kedysi žilo. Drevenice, hospodárske zvieratá a remeselníci. To všetko pomáha vytvoriť si obraz o živote našich dedov.“ Práve za existenciou vystavovaných plemien zvierat stoja desiatky rokov šľachtiteľskej práce našich predkov.

Slovenský hrubosrstý stavač -chovatelský den v skanzeneZvieratá vo Vychylovke vystavovali chovatelia a majitelia fariem z Kysúc, ale aj vzdialených regiónov Slovenska. Ich účasť podporili chovateľské organizácie, v ktorých sa združujú- Zväz chovateľov koní Slovenska, Zväz chovateľov pinzgauského dobytka, Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku, Základná organizácia SZCH v Žiline a Kysuckom Novom Meste, Klub chovateľov československého vlčiaka a Klub chovateľov slovenských hrubosrstých stavačov. Propagačné materiály o chove včiel zabezpečila organizácia včelárov z Čadce. Zúčastnil sa aj Marans-Club Slovensko, ktorý na spestrenie podujatia vystavoval sliepky marans čierno-strieborného farebného rázu.

Chovatelsky den v skanzene

Na fotografii: Peter Staňo a Vlasta Mudriková

Prezentačnú výstavu sprevádzal aj kultúrny program. Chovateľský deň v skanzene slávnostne otvorili vystúpením Vlasty Mudríkovej s Petrom Staňom. Nasledoval príhovor Daniela Hrežíka z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. V mene usporiadateľov sa návštevníkom prihovoril František Staňo za občianske združenie OZ Chováme doma a Janka Berešová, riaditeľka skanzenu Vychylovka. Potom vystúpili folklórne skupiny Dolina a Ozvena. Podujatie prilákalo nie len chovateľov, ale najmä rodiny s deťmi. „To, že sa sem prišla pozrieť takmer tisícka detí, nás veľmi teší. Budovať vzťah k zvieratám u detí je veľmi dôležité. Práve oni môžu pokračovať v našej chovateľskej práci,“ dopĺňa František Staňo.

Chovatelsky den v skanzene vychylovka 2017

Unikátom podujatia bolo, že sa podarilo na jednom mieste vystaviť všetky slovenské plemená oviec a kôz. Vrátane nedávno uznaného nového plemena slovenská dojná Ovca chovatelský deň v skanzene vychylovkaovca. Jej šľachtenie trvalo 25 rokov. Naposledy sa výstava oviec na Kysuciach konala v roku 1990. Myšlienku zorganizovať výstavu slovenských plemien mal František Staňo v hlave už dlhšiu dobu. Pred rokom ju pretavil do reality. Pritom pôvodne chcel v skanzene urobiť len výstavu hydiny, chovu ktorej sa venuje už veľa rokov. Ako hovorí, počas príprav prichádzali ďalšie a ďalšie nápady, z ktorých napokon vznikla prezentačná výstava národných plemien hospodárskych zvierat, tak ako ste ju mohli zažiť aj tento rok. Organizátori majú už teraz plány na ten ďalší. „ Na budúcom ročníku by sme chceli preHovädzí dobytok chovatelský den v skanzenezentovať aj volky plemena slovenský strakatý dobytok. Chceli by sme ukázať, aký veľký náklad dokážu potiahnuť a tiež umožniť návštevníkom previezť sa na voze ťahanom volským záprahom,“ hovorí o plánoch na budúci rok František Staňo. „Volský záprah mal byť atrakciou tohto ročníka. Avšak kvôli okolnostiam, ktoré nedokážeme ovplyvniť, sa voly na výstavu nedostali.“ Sprievodný program o rok bude zameraný na naše tradičné pokrmy. Pomohlo by to vyriešiť aj obmedzené kapacity na stravovanie v skanzene.

Chovateľský deň v skanzene organizovalo občianske združenie OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a tento rok aj Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Podujatie sa konalo pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja.

OZ Chováme doma sa zaoberá propagáciou chovu hospodárskych zvierat. Jeho cieľom je propagovanie chovateľskej činnosti na verejnosti, usporiadanie výstav, súťaží, chovných výberov a zvodov, uverejňovanie odborných článkov. Realizuje vzdelávacie, propagačné, informačné a konzultačné činnosti. Združenie má zámer starať sa aj o ochranu genofondu zvierat a rozšírenie genofondu pôvodných druhov hospodárskych zvierat. V tomto období pracujú na ďalšom zaujímavom projekte, ktorého cieľom je tiež priblížiť chov hospodárskych zvierat širokej verejnosti. Spustiť by sa mal na prelome jari a leta budúceho roka.

 



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…