Čipovanie u psov
Všetko o čipovaní psov v prehľadnej forme
Novou zákonnou povinnosťou chovateľov psov je nutnosť čipovať psov. Čipovanie psov je rýchle, pomerne bezbolestné zavedenie mikročipu pod kožu zvieraťa kde zostáva po celú dobu života zvieraťa. Na Slovensku je povinnosť čipovať len psov, no zvyknú sa čipovať aj mačky, fretky a niektoré chránené druhy zvierat. Cena čipovania psa je daná zákonom na 10 eur, avšak táto suma nemusí byť konečná, veterinár si môže účtovať ďalší poplatok za registráciu čipu.
Kto každý má povinnosť čipovať psa?
V súčasnosti platí zákon ktorý určuje, aby bol každý pes žijúci na území Slovenska začipovaný. Táto povinnosť platí nielen pre dospelé psy ale aj pre šteňatá. Tie je nutné začipovať ešte pred prvou zmenou majiteľa. Preto si pri kúpe nového šteniatka dajte pozor na to, aby bolo šteňa začipované (a najlepšie aj zaočkované). Následne veterinár pri prvej prehliadke prepíše na čipe predchádzajúceho majiteľa na nového.
Ako sa čipujú psy?
Na čipovanie psov sa používajú čipy a mikročipy, ktoré po ich aplikácii nie sú hmatateľné pod kožou a psíkom nespôsobujú žiaden diskomfort. Aplikujú sa hlavne pod kožu na ľavej strane krku. Povolená aplikácia je však aj medzi lopatky alebo na pravú stranu krku. Následne miesto aplikácie veterinár zapíše do veterinárneho preukazu alebo petpasu.
Čipovanie je takmer bezbolestné a trvá len pár sekúnd. Čip ostáva v tele psa po celý jeho život. Pri zmene majiteľa alebo niektorých údajov sa čip nevyberá, ale údaje sa upravia v Centrálnom registri spoločenských zvierat Slovenskej republiky. Prístup doňho má len veterinárny lekár zapísaný v Komore veterinárnych lekárov.
Ako funguje čip?
Mikročip je pasívne rádiofrekvenčné identifikačné zariadenie, ktoré slúži len na trvalú identifikáciu zvieraťa. Neslúži na sledovanie polohy psa či kontrolu súkromia, mikročip nesie na sebe len identifikačné číslo psa. Toto číslo je jedinečné, obsahuje 15 čísel a po jeho zavedení ho veterinárny lekár zaregistruje do Centrálneho registra spoločenských zvierat. Na čip sa zadajú údaje o majiteľovi psa (kvôli jeho kontaktovaniu) a meno psa, dátum narodenia, plemeno, pohlavie a zadávajú sa tam aj aktuálne očkovania proti besnote.
Čip sa dá načítať čítačkou, ktorú vlastnia zväčša veterinári, policajti alebo útulky zvierat. Po jej priložení na miesto s čipom sa číslo čipu zobrazí na čítačke.
Kde sa dá začipovať pes?
Začipovať psa môže len veterinárny lekár registrovaný v Komore veterinárnych lekárov SR. Ten má povinnosť po začipovaní čip zaregistrovať v Centrálnom registri spoločenských zvierat. V prípade že sa chystáte so psom vycestovať do zahraničia, budete pre psíka potrebovať európsky petpas, ktorý vydáva poverený veterinárny lekár.
Koľko stojí čipovanie psov?
Podľa zákona je cena za čipovanie psa 10 eur. Táto suma ale nezahŕňa registračný poplatok, ktorý môže veterinár účtovať k čipovaniu. Taktiež má veterinárny lekár právo ponúknuť alternatívny, drahší čip.