Domáce zvieratá a cukrovka
Má môj psík, mačka alebo iné domáce zvieratko cukrovku?
Aj psíkovia a mačky môžu trpieť cukrovkou. Odhaduje sa, že cukrovka postihuje 1 z 200 mačiek a 1 z 300 psov. Ako spozorovať príznaky? Lieči sa cukrovka u domácich zvierat rovnako ako ľudí? Ako sa psíkom podáva inzulín? Najprv všetko pekne poporiadku...
1. Všímajte si príznaky
Cukrovka u domácich zvierat je veľmi podobná cukrovke u ľudí; v prípade, že má telo nedostatok inzulínu alebo zviera nie je schopné tento hormón adekvátne využiť, ostáva glukóza v krvi, stúpa jej hladina a vzniká stav známy ako diabetes mellitus. S rastúcou hladinou v krvi stúpa aj jej koncentrácia v moči. To má za následok ďalšiu stratu vody z tela, ktorá spôsobí, že váš maznáčik viac pije a močí.
V prípade, že si všimnete, že vaše zvieratko priveľa močí, priveľa alebo často papá, ale nepriberá, mali by ste spozornieť. Toto predstavujú najdôležitejšie príznaky cukrovky. Mali by ste si taktiež pamätať na ďalšie varovné signály. Ak sa váš maznáčik zdá bez akéhokoľvek dôvodu agresívny alebo unavený, ak má váš pes zakalené oči alebo vaša mačka slabé zadné nohy, môže byť podozrenie na cukrovku.
Počiatočné príznaky :
• Nadmerný smäd
• Častejšie močenie.
• Strata váhy
• Zvýšená chuť do jedla
Pokročilé príznaky:
• Strata chuti do jedla
• Nedostatok energie
• Zmeny nálad a depresia
• Vracanie
Ak si všímate niektoré z týchto príznakov, mali by ste čo najskôr navštíviť veterinárneho lekára. Ten môže potvrdiť diagnózu cukrovky prevedením klinického vyšetrenia a niektorých testov, vrátane vyšetrenia moči a krvi.
2. Naučte sa ako svojmu domácemu miláčikovi podávať inzulín
Ak bola u vášho maznáčika diagnostikovaná cukrovka, môžete jeho hladinu inzulínu udržiavať pravidelnými injekciami alebo pomocou špeciálne navrhnutého inzulínového pera. Aplikácia je jednoduchá, trvá len chvíľku a nie je bolestivá. Pre majiteľov domácich zvierat, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s injekciami, je pero ideálnym riešením, pretože nemusia používať skutočnú ihlu a môžu si ľahko nastaviť potrebnú dávku. Než začnete prvýkrát používať niektorý z týchto prípravkov, je naozaj dôležité sa poradiť so svojím veterinárom a naučiť sa, ako ich správne používať.
3. Buďte pripravení na hypoglykémiu
Cukrovka ohrozuje zdravie vášho zvieraťa. Jednou z najdôležitejších komplikácií pozorovaných u diabetických zvierat pri liečbe inzulínom je hypoglykémia. Ide o stav, keď hladina cukru v krvi je nižšia ako normálne hladina, čo má za následok, že mozog nedostáva dostatok glukózy, čo môže viesť k potenciálne fatálnej situácii.
Hypoglykémia sa môže objaviť pri niekoľkých rôznych situáciách. Môže nastať, ak svojmu domácemu maznáčikov podáte príliš veľa inzulínu alebo ak vynecháte alebo odložíte jeho kŕmenie, alebo len zmeníte stravu či pomer jeho krmiva. Ak má váš maznáčik infekciu, ochorenie alebo je postihnutý inými chronickými chorobami, môže to pravdepodobnosť hypoglykémie zvýšiť. K tomuto vážnemu stavu môže dôjsť aj pri zmene intenzity fyzickej záťaže alebo pri interakcii vášho maznáčika s inými liekmi.
4. Monitorujte liečbu
Pokiaľ ide o starostlivosť o vášho maznáčika s diabetom, je každodenné sledovanie a záznam dát zásadné. Váš veterinárny lekár využije vami poskytnuté informácie spolu s ďalšími údajmi, aby vám cukrovku vášho zvieraťa pomohol zvládnuť. Tento proces môže zahŕňať odbery vzoriek krvi, niekedy odoberanej po celý deň, a tiež ďalšie vyšetrovanie. Monitorovanie je dôležité, pretože aj keď je váš miláčik po určitú dobu stabilizovaný, môže byť z času na čas potrebné zmeniť dávku.