Francúzsky buldoček


francúzske buldočky

Francúzsky buldoček mi obohatil život a pomohol mi splniť si sen. Zaujal miesto v mojom srdci a bude ho tam mať už navždy

Psov som miloval od malička a stať sa raz chovateľom bol môj veľký sen. Ako dospelý som však vždy natrafil na nejakú prekážku si tento sen splniť. Až raz som spolu s mojou vtedy budúcou manželkou pozeral film, v ktorom sa objavil pes, ktorý pôsobil svojim vzhľadom komicky ale zároveň krásne . To ako sa pohyboval, ako sa pozeral  a ako „nazlostene“ stál ma očarilo tak, že som sa rozhodol. Tento pes bude môj. Pes, do ktorého som sa zaľúbil na prvý pohľad bol francúzsky buldoček. Práve on vo mne znova vzbudil nádej, že si svoj sen splním.

plemeno francúzsky buldočekNevrhol som  sa do toho úplne bezhlavo, ale asi dva roky som študoval rôznu literatúru a komunikoval s chovateľmi tohto úžasného plemena .Našu prvú fenku sme si kúpili v júli 2009 a v roku 2010 vznikla naša chovateľská stanica, ktorej hlavným cieľom  je odchovať zdravých a úspešných jedincov. Prvá fenka Nelinka má dnes 9 rokov a je to už „pani“ na dochôdku. Je matkou krásnych, ale aj výstavne úspešných buldočkov. Neskôr k nej pribudli fenky Abelina a Coffee.  Tieto tri dámy nás každý deň presviedčajú o tom, že zvoliť si toto plemeno bolo naše najlepšie rozhodnutie.

Plemeno Francúzsky buldoček

Pôvod plemena francúzsky buldoček môžeme nájsť vo Francúzsku. Je príbuzný s predchodcami anglického buldoga. Jeho dnešný vzhľad je výsledkom rôznych krížení. Pôvodne bol určený na chytanie potkanov a myší v chudobných predmestiach. Neskôr sa toto plemeno, najmä vďaka svojmu nezvyčajnému vzhľadu a bystrej povahe, ľahko dostalo  do vyššej spoločnosti a jeho popularita rýchlo stúpla.

Je to pes menšieho zrastu, no napriek malej výške je to mocný  a v každom smere kompaktný a zavalitý pes  s krátkou srsťou vo farbe strakoš, žíhaná, fawn a red fawn, s krátkou tupou papuľou, vztýčenými ušami a prirodzene krátkym chvostom. 

Priemerná výška v kohútiku: Pes: 27 cm až 35 cm, Sučka: 24 cm až 32 cm. Hmotnosť: Pes: 9 až 14 kg, Sučka: 8 až 13 kg. Je svalnatý s pevnou stavbou kostí. Pôsobí drsne a jeho vzhľad  vzbudzuje rešpekt. No, je to len dojem.  Ľuďom jeho vzhľad pripadá  buď nádherný alebo  naopak  škaredý.

Povahou je to veľmi milý, hravý a spoločenský psík. Je to verný a milujúci pes, ktorý vie byť veľmi vďačný za vašu lásku. Vie byť  aj veľmi tvrdohlavý a vtedy, keď od neho chcete niečo, čo sa jemu nepáči, reaguje ignoráciou a tvári sa, že sa ho to vôbec netýka. Ak ho niečo nahnevá, dokáže sa uraziť ako človek.

výchova francúzsky buldoček

Jeho vzťah k deťom je výborný. Miluje deti, rád sa s nimi hrá a vyhľadáva ich spoločnosť. Naše deti sú vyrastajú s buldočkami od malička. Buldoček má vysoký prah bolesti a nikdy, ani na neohrabané a neohľaduplné dotyky malých detí nereaguje útočne.

Buldoček je plemeno, ktoré vie vyhovieť každej vekovej generácii.  Ľahko sa prispôsobí štýlu svojho pána. Je to psík vhodný aj do rodiny s deťmi, ale aj k starým ľuďom.

Výchova a starostlivosť o buldočka

Výchova šteniatka je zodpovedná úloha. V prvom rade potrebuje milujúceho pána, pri ktorom bude mať pocit bezpečia. Výchova má byť trpezlivá, prísna a s pravidlami, ktoré sa šteniatko musí naučiť dodržiavať. Počas svojho života potrebuje kvalitnú stravu a ako doplnok rôzne vitamínové doplnky. Sú to veľkí papkáči a pri nedodržiavaní odporúčaných denných dávok ľahko naberajú na váhe.

V období veľkých horúčav je dôležitý pitný režim, pobyt v chládku a pravidelné ochladzovanie. Prechádzky realizovať len v skorých ranných a večerných hodinách. Pre svoju krátku nosovú trubicu sa ľahko zadýchajú a ťažko ochladzujú. Rýchlo môžu dostať úpal a úžeň , ktorá je pre nich veľmi nebezpečná.

povaha francúzskeho buldočka

Buldoček je plemeno, ktoré môže žiť v dome, v byte ale aj na dvore. Rýchlo sa prispôsobí prostrediu. Treba plne rešpektovať  jeho potreby  a správať sa k nemu ako k plnohodnotnému členovi rodiny.

Prajem veľa krásnych chvíľ  strávených s buldočkom.Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

psie plemená

10 najobľúbenejších plemien psov na Slovensku

Na svete existujú stovky psích plemien rôznych veľkostí, tvarov, farieb a temperamentov, pričom každá rasa psov má svojich milovníkov a históriu. Niektoré plemená psov sú však natoľko obľúbené, že ďaleko prevyšujú počty…

francúzsky buldog

Francúzsky buldoček, profil plemena a chovné stanice

Nezameniteľný zjav plemena francúzsky buldoček s drsným výzorom navonok no s miernosťou a prítulnosťou vo vnútri, z neho spravili ideálneho spoločníka pre ľudí. Francúzsky buldoček patrí medzi malé psy s hmotnosťou pod…