Hnojenie rastlín kávou: Skutočne to funguje?


kávový grunt ako hnojivo
Zdroj: unsplash.com

Väčšina ľudí začína svoj deň šálkou kávy. Jej usadeniny však končia v odpadkovom koši. Vedeli ste, že nimi môžete hnojiť vaše rastliny?

Jedným z najlepších spôsobov, ako to urobiť, je posypať pôdu okolo rastliny mletou kávou a jemne ju do zeminy zapracovať. Tento typ hnojenia nevyžaduje veľa práce. Stačí len zbierať kávový grunt a nechať ho na starých novinách vyschnúť.

Ďalšou možnosťou je priprava kávového roztoku. Použite klasickú mletú kávu. Rastliny radšej kapsulovou kávou nehnojte, pretože môžu obsahovať rôzne prímesi. Kávu nechajte poriadne vychladnúť a zrieďte ju v pomere 1:1 so studenou vodou. Týmto roztokom následne zalievajte rastliny približne raz za dva až tri týždne. Nepoužívajte zvyšky kávy, najmä ak ste do nej pridali cukor či mlieko.

Čím sú kávové usadeniny prospešné?

Kávový grunt obsahuje množstvo dusíka a draslíka. Tieto prvky sú pre rastliny nevyhnutné. Dusík je zodpovedný za zdravý rast a krásne listy, zatiaľ čo draslík zabezpečuje správny priebeh fotosyntézy. Okrem priameho vplyvu na rastliny, má kávová usadenina vplyv aj na kvalitu substrátu. Substrát sa vďaka nej stáva kyprejší, priepustnejší a dokáže dlhšie udržať vlhkosť.

Vôňu kávy obľubujú dážďovky, vďaka ktorým bude zemina dostatočne prevzdušnená. Zároveň odpudzuje hmyzích škodcov a slimákov. Kávová usadenina tak môže byť pre vaše rastliny skvelým životabudičom a ochrancom. Dbajte na to, aby neobsahovala umelé sladidlá a cukor.

Čo všetko môžete kávou hnojiť?

Za hnojenie kávou sa vám odvďačia rastliny, ktoré potrebujú kyslejšiu pôdu. Potešíte ňou tak najmä izbové rastliny, ako napríklad obľúbené orchidey, cyklámeny, tučnolisty, vianočný kaktus alebo aloe vera. Z vonkajších rastlín sú to napríklad muškáty, ruže, anjelské trúby, rododendrony, azalky a paprade. Pokiaľ si chcete vypestovať chutnú mrkvu alebo čučoriedky, odporúčame dopriať kávové hnojivo aj im.

Ak sa pôda stane príliš kyslou, rastliny môžu ochorieť alebo zahynúť. Jedným z príznakov nadmernej kyslosti je žltnutie či deformácia listov. V takom prípade s kávovým hnojením prestaňte a rastlinu presaďte do kvetináča s čerstvou pôdou.

káva do záhrady
Zdroj: unsplash.com

Kam kávové hnojivo nedávať?

Niektoré štúdie zistili, že kofeín bráni vývoju sadeníc a klíčeniu semien. Kávovú usadeninu preto nie je vhodné používať na prevzdušnenie pôdy určenej na výsev a na hnojenie sadeníc. Môžete ňou nechtiac podporiť aj rast buriny, napríklad šťaveľu. Okrem toho nepoužívajte kávu ako hnojivo pre rastliny, ktoré vyžadujú alkalickú pôdu. Patria sem viaceré bylinky do kuchyne, ako rozmarín či tymián, kapusta, krušpán a levanduľa.

Nezabudnite, že kávou nemožno nahradiť špeciálne hnojivá. Je dôležité zvážiť, aký typ rastliny pestujete a aké sú optimálne podmienky pre jej rast. Káva nedokáže meniť pH substrátu, ale pomáha udržať kyslosť pôdy, vylepšuje jej štruktúru a obohacuje ju o minerály.



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…