
Irán, krajina šafranu

Hovorí sa že prináša úsmev na vašu tvár. Šafran, kráľ všetkých korení je Iránskym zlatom a to doslova. Cena za 1g kvalitného šafranu môže byť pre koncového spotrebiteľa vyššia ako cena za 1g zlata a až 85% „červeného zlata“ na svete pochádza z Iránu.
Šafran si vďaka jeho jedinečnej chuti a vôni cenia kuchári na celom svete a preto sa oplatí investovať toľko energie do jeho zberu a spracovania. Na vyprodukovanie 1 kg kvalitného šafranu je totiž potrebných až 150 000 fialových kvetov krokusov. Kvitnú pár týždňov v jeseni a obsahujú 3 tyčinky, ktoré po vysušení poznáme ako šafran. Ideálny čas ich zberu je zavčas ráno.
Irán má výborné pôdne a klimatické podmienky na pestovanie tejto pochutiny, no za posledných 15 rokov trpel pod uvalenými ekonomickými sankciami aj iránsky šafranový priemysel. Produkcia klesla za toto obdobie o 40% a predaj tohto artikla fungoval cez rôzne medzistupne, takže domáci producenti prišli o svoje značky a hlavne marže. V roku 2016 sa však prvý krát prejavil efekt oslobodenia od tohto bremena a produkcia šafranu okamžite začala rásť.
V roku 2017 sa očakáva produkcia na úrovni až 400 ton, čo predstavuje 250%-né zvýšenie oproti roku 2014. Táto komodita sa navyše opäť začína predávať pod iránskymi značkami, takže gro marže ostáva pre domácich producentov. Ďalšími exportnými komoditami ktorými je Irán známi sú pistácie (najväčší svetový výrobca) a koberce, ktoré po zrušení sankcií takisto zaznamenali prudký nárast. Iránska ekonomika sa tak opäť môže nadýchnuť.
Zdroj: theguardian.com
Autor: Redakcia - Mats