Izbové rastliny, ktoré liečia
Tipy na pestovanie izbových rastlín na medicínske účely
Tradičná domáca medicína používa liečivé rastliny od nepamäti. Ich liečivé účinky sa v praxi mnoho krát preukázali a majú svoje miesto aj v modernom svete. Ak chcete pestovať rastliny na medicínske účely, no nemáte miesto na bylinkovú záhradu, prípadne ich chcete pestovať aj v zime, môžete sa rozhodnúť pre viacero izbových rastlín ktoré liečia.
Pestovanie liečivých izbových rastlín
Niektoré liečivé rastliny sa dajú pestovať aj v interiéri. Nižšie nájdete výber 5 izbových liečivých rastlín.
Rozmarín
Rozmarín posilňuje imunitný systém vďaka antioxidačným, protizápalovýcm a protikarcinogénnym zložkám. Vďaka jeho liečivým účinkom sa rozmarín často označuje ako rastlina dlhovekosti. Rozmarín je účinný aj proti bakteriálnym infekciám, hnačke a podráždenému žalúdku.
Aloe Vera
Listy jednej z najznámejších liečivých rastlín, aloe vera hoja popáleniny, spálenie slnkom, začervenanie a iné problémy s pokožkou vďaka ich protizápalovým účinkom. Aloe vera sa často používa aj v kozmetike, keďže jej šťava osviežuje pokožku a zamedzuje tvorbe vrások.
Mäta Pieporná
Pepermint má v záhrade veľmi silný rast a ťažko sa kontroluje, no v domácich podmienkach je to jedna z najlepších liečivých rastlín, ktoré si môžete zaobstarať. Lieči problémy s trávením, žalúdkom alebo detskou kolikou. Chutný a voňavý pepermintový čaj pripravený z čerstvo odtrhnutých lísktov nie je dobrý len pre váš žalúdok. Má tiež intoxikačné účinky a samozrejme osviežuje dych.
Bazalka
Bazalku poznáme podľa jeje krásnych zelených listov a vďaka jej všestrannému použitiu v kuchyni. Bazalka je však aj liečivá rastlina. Čaj z bazalky je účinným prostriedkom proti horúčke, kašlu a žalúdočných problémov vrátane nevoľnosti, zápche, kŕčom a plynnatosti. Bazalka obsahuje aj silné antioxidanty a flavonoidy, vďaka čomu má detoxikačné účinky. Žutím bazalkových listov posilňujete svoju imunitu a v prípade nachladnutia skracujete dobu liečby.
Medovka
Medovka sa sa do nepamäti používa na ukľudnenie nervov, zmiernenie napätia, bolesti hlavy, nespavosť, no aj na zmiernenie symptómov chrípky či nachladnutia.
Tymian
Tymian je známy najme pre jeho široké uplatnenie v kuchyni, no tymianový čaj tiež uľavuje od kašľu, bolesti hrdla, pomáha pri astme a bronchitíde no i pri pálení záhy. Tymian sa môže použiť aj ako dezinfekčný prostriedok proti rôznym plesniam vďaka fungicídnym účinkom
V liečivých rastlinách sa nachádzajú účinné látky, ktoré môžu reagovať s liekmi, takže ich neužívajte spoločne, prípadne sa poraďte s vašim lekárom.
Zdroje: odyb.net, topinspired.com,