Je rozdiel medzi americkou a európskou pšenicou?


druhy pšenice

Európska Únia produkuje takmer 165 miliónov ton pšenice ročne zatiaľ čo USA len 70 miliónov ton. Bežný spotrebiteľ by mohol predpokladať, že všade sa pestuje rovnaká pšenica, no opak je pravdou.

Viac ako 60% pšenice zo Spojených štátov tvorí odroda tvrdej červenej pšenice a iba 23 percent predstavuje mäkkú pšenicu ktorá je hlavnou odrodou v Európe. A aký je medzi nimi rozdiel? Tvrdá pšenica obsahuje viac bielkovín a majú iné zloženie ako bielkoviny v mäkkej pšenici. Jednou z týchto bielkovín je aj lepok. Zloženie týchto bielkovín je viac vhodné na pečenie mäkkého nadýchaného pečiva aký sa v USA bežne konzumuje. V EU sa tvrdá pšenica pestuje hlavne na juhu Európy a používa sa napr. do cestovín.

Jednotlivé odrody USA a v EU sa samozrejme líšia aj v obsahu bielkovín takže neplatí že všetky odrody z USA majú vyšší obsah lepku a iných bielkovín ako tie európske. Zaujímavosťou je že napriek vyššiemu obsahu lepku v americkej pšenici je podiel celiatikov v oboch regiónoch sveta rovnaký. Okrem toho má americká pšenica iné zloženie a vlastnosti vďaka iným typom pôdy a podmienkam pestovania. Príkladom je obsah selénia ktorý je 10 x väčší ako u európskej pšenice.

Zdroj: howstuffworks.com



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…