Je rozdiel medzi americkou a európskou pšenicou?
Európska Únia produkuje takmer 165 miliónov ton pšenice ročne zatiaľ čo USA len 70 miliónov ton. Bežný spotrebiteľ by mohol predpokladať, že všade sa pestuje rovnaká pšenica, no opak je pravdou.
Viac ako 60% pšenice zo Spojených štátov tvorí odroda tvrdej červenej pšenice a iba 23 percent predstavuje mäkkú pšenicu ktorá je hlavnou odrodou v Európe. A aký je medzi nimi rozdiel? Tvrdá pšenica obsahuje viac bielkovín a majú iné zloženie ako bielkoviny v mäkkej pšenici. Jednou z týchto bielkovín je aj lepok. Zloženie týchto bielkovín je viac vhodné na pečenie mäkkého nadýchaného pečiva aký sa v USA bežne konzumuje. V EU sa tvrdá pšenica pestuje hlavne na juhu Európy a používa sa napr. do cestovín.
Jednotlivé odrody USA a v EU sa samozrejme líšia aj v obsahu bielkovín takže neplatí že všetky odrody z USA majú vyšší obsah lepku a iných bielkovín ako tie európske. Zaujímavosťou je že napriek vyššiemu obsahu lepku v americkej pšenici je podiel celiatikov v oboch regiónoch sveta rovnaký. Okrem toho má americká pšenica iné zloženie a vlastnosti vďaka iným typom pôdy a podmienkam pestovania. Príkladom je obsah selénia ktorý je 10 x väčší ako u európskej pšenice.
Zdroj: howstuffworks.com
Admin