Jesenné upratovanie záhrady vo veľkom štýle


jesenné upratovanie záhrady

Sponzorované: Trávnik je pýchou každého záhradkára, ktorý sa snaží mať svoju záhradu v dobrom stave. Trávnik je tá časť dvora alebo záhrady, ktorú si všimne každý na prvý pohľad.

Hoci sú naše záhrady v najväčšom rozpuku na jar a v lete, aj na jeseň môže mať záhrada svoje čaro. Jesenné čaro záhrady spočíva častokrát v upratovaní opadnutých listov a v sadení niektorých jesenných rastlín.

So začiatkom jesene prichádza zmena teploty a tiež skoršie zapadanie slnka. Hoci si mnoho ľudí spája prípravu záhrady na sadenie a pestovanie s jarnými mesiacmi, práve jeseň je obdobím, kedy sa môžete ešte lepšie pripraviť na jarné sadenie. Na jeseň môžete využiť mnohé efektívne hnojivá, aby ste posilnili už zasadené korene rastlín a dali im tak materiál, z ktorého môžu čerpať celú zimu.

Jesenné upratovanie záhrady môže byť niekedy stresujúce, pretože máme pocit, že nemáme veľa času. Takéto upratovanie však môže byť zábava. A to najmä vtedy ak do záhradného upratovania zapojíte celú rodinu.

Ponúkame vám krátky návod v siedmich bodoch na jesenné upratovanie bez stresu:

1. Zbavte sa rastlín, ktoré zimu neprežijú

Ak máte zasadené rastlinky, tzv. „letničky“, ktoré kvitnú najmä v lete, je samozrejmé, že v zime sa im príliš nedarí. Je pre vás lepšie, keď odstránite rastlinu než keď ju tam do jari necháte. Zem si oddýchne a bude na jar pripravená na nové sadenie. Ak sa vám zdá, že niekde rastie priveľa buriny, môžete aj na jeseň použiť vhodný prípravok proti burinám, a zabrániť tak ich nadmernému rastu.

2. To, čo nepatrí na zem, vyhoďte

Prejdite sa po záhrade a všímajte si všetok veľký aj drobný odpad. Môže ísť o prírodný odpad, čiže kamene alebo spadnuté konáre. Môže to byť aj hnilé ovocie, ktoré ste nestihli obrať a ono začalo na zemi hniť. Rovnako nezabudnite upratať aj po vašom domácom miláčikovi, ak nejakého máte!

3. Listy, listy, listy

Serenko Natalia / Shutterstock.com

Jesenné obdobie so sebou prináša veľa hrabania spadnutých listov. Pre niekoho predstavuje hrabanie relax, pre iného je to utrpenie. Či už máte radi hrabanie alebo nie, je potrebné, aby ste si pohrabali všetky. Ak na ne napadne sneh, oni zvlhnú a môžu vám zničiť celý trávnik – vytvoria sa veľké fľaky. Najlepšie bude, ak listy kompostujete.

4. Nezabudnite aj na stromy

Stromy si počas zimy zaslúžia oddych. Preto z nich oberte posledné ovocie a pripravte ich na zimu. Ako? Môžete začať tým, že orežete suché vetvy a natriete miesta, o ktorých si myslíte, že by nebolo dobré, keby zamrzli. Mnohí ľudia tiež využívajú jesenné obdobie na zastrihávanie stromov alebo kríkov.

5. Spravte si poriadok vo svojich veciach

Počas zimy nebudete potrebovať krompáč alebo hrable. Využite preto jeseň a prezrite si svoje záhradné náradie. Skontrolujte, v akom je stave, vyčistite ho, ak je to potrebné a uložte ho niekam, kde bude v suchu počas zimy. Takýmto poriadkom zistíte, či nebudete na jar potrebovať nové náradie alebo minimálne olej na zaolejovanie suchých miest, napríklad na fúriku.

6. Hnojí sa aj na jeseň

Hoci hnojíme náš trávnik a inú pôdu najmä na jar, ak sa chcete poctivo pripraviť na jarné sadenie, nezabudnite hnojiť zem aj na jeseň. Hnojivá obsahujú vysoké hodnoty rôznych látok, ktoré počas zimy udržiavajú zem vlhkú a napomáhajú jej oddýchnutiu.

Petri jauhiainen / Shutterstock.com

7. Využite kompost, ktorý ste počas roka tvorili

Ak ste eko/bio – človek, kompostovanie vám je určite blízke. Kompostovanie je veľmi užitočné. Vytvorený kompost môžete na jeseň použiť a uložiť ho okolo koreňov rastlín, aby im dodával vlahu a potrebné živiny počas celej zimy.

Nezabudnite, že ak máte vonku nejaký záhradný nábytok, napríklad altánok, tak by ste z neho mali postupne odniesť čokoľvek látkové, aby vám rôzne podsedáky pod vplyvom vlhka nesplesniveli.



Podobné témy

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…

hliva ustricová pestovanie doma

Hliva ustricová a jej pestovanie jednoducho a prehľadne

Pestovanie hlivy ustricovej v domácich podmienkach je pomerne jednoduché a pri troche snahy to zvládne každý. Túto jedlú hubu je možné pestovať na širokom spektre substrátov bohatých na celulózu a lignín (napr. slama,…

medonosne kvety

12 najužitočnejších medonosných rastlín do záhrady

Medonosné rastliny sú okrem samotných včiel prospešné aj pre včelárov a pestovateľov ovocia či zeleniny. Vyznačujú sa vysokou produkciou nektáru, z ktorého včely vyrábajú med, no takisto poskytujú včelám peľ, ktorým…

bazová limonáda

Recept na domáci bazový sirup

Leto je obdobím kedy si vychutnávame slnko, kúpanie, zmrzlinu,… a samozrejme bazový sirup. Domáca príprava bazového sirupu je veľmi jednoduchá a výsledok naozaj stojí za to. Baza čierna je účinná liečivá rastlina s…

ako vyrobiť vyvýšené záhony

Premeny v zanedbanej záhrade, 2. časť: Vyvýšené záhony

Samotnej realizácii vyvýšených záhonov predchád­zalo upratanie a príprava záhrady, ktoré môžete vidieť v prvej časti premeny v zanedbanej záhrade.  Keď sme premýšľali nad plánom záhrady a umiestnením jednotlivých zón,…

jablka v pivnici

Ako uskladniť jablká na zimu

1. Výber vhodných odrôd na skladovanie skladovanie si vyberte odrody, ktoré sú na to vhodné. Neskoré odrody jabĺk dozrievajúce v októbri sú väčšinou aj najtrvácnejšie. Na skladovanie sa hodia napríklad odrody: Banánové…