Kapucínka a jej pestovanie


kapucínky

Ako pestovať kapucínku jednoducho a prehľadne

Kapucínka je výnimočná rastlina so všestranným využitím v úžitkovej ako aj v okrasnej záhrade. Pestuje sa ako jedlá rastlina, ktorej listy, kvety aj semená sú vynikajúce na prípravu šalátov, či iných jedál a zároveň ide o liečivú bylinku, s antiseptickými účinkami, ktoré pomáhajú v boji proti infekciám najmä dýchacieho a močového traktu. Kapucínka sa však s obľubou pestuje aj ako atraktívna, kvitnúca letnička v okrasných záhradách a v kvetináčoch, prípadne v kombinovanej výsadbe zeleniny v úžitkovej záhrade.

Pestovanie kapucínky nie je komplikované a na to aby vo vašej záhrade prosperovala stačí dodržiavať pár jednoduchých pestovateľských zásad.  V tejto téme sa zameriame na všetky informácie súvisiace s tým, ako pestovať kapucínku, vrátane jej výsadby, presádzania, starostlivosti, až po samotný zber listov a kvetov kapucínky:

Pestovanie kapucínky

V našom klimatickom pásme sa kapucínka pestuje ako letnička v záhrade, pričom sa väčšinou vysádza priamo zo semien, prípadne je možné kapucínku pestovať aj v kvetináčoch, ktoré je možné počas chladnejšieho počasia presťahovať do interiéru. Na to aby mohla prosperovať, si kapucínka vyžaduje slnečné stanovisko, priepustnú a chudobnejšiu pôdu na živiny ako aj dostatok vlahy. Spomedzi desiatok známych druhov kapucínky sa najčastejšie na úžitkové a okrasné účely pestuje kapucínka väčšia (Tropaeolum majus). Pre pestovateľov sú dostupné popínavé, plazivé, prípadne kríčkové kultivary tejto multifunkčnej rastliny.

kapucínky pestovanieTeplota: Kapucínka miluje slnko a neznáša chlad a preto sa v našich klimatických podmienkach pestuje v záhradách ako letnička počas najteplejších mesiacov v roku. S príchodom chladnejších nocí (pod 10 °C) zastavuje svoj rast a s príchodom prvého mrazu odumiera. Do záhrady sa kapucínka vysádza až keď je pôda dostatočne vyhriata  nad 15°C (koniec mája - jún) a nehrozia už neskoré mrazy, ktoré by túto letničku zničili. Na predĺženie vegetačnej sezóny kapucínky sa môže táto letnička predpestovať v kvetináčoch a následne sa môžu sadenice kapucínky presadiť do exteriéru.

Kapucínka je tiež citlivá na letné horúčavy (nad 30 °C), kedy prestáva kvitnúť, vädne a spomaľuje svoj rast. V takom prípade je vhodné kapucínku zostrihnúť, pôdu udržiavať vlhkú a čakať kým sa znova neobnoví je rast. Táto letnička zvláda horúčavy lepšie ak je počas poludňajšieho slnka v tieni a ak má dostatok vlahy.  

Svetlo: Kapucínka si vyžaduje minimálne 6 hodín priameho slnečného svetla denne na to, aby mohla prosperovať a kvitnúť. S dostatkom vlahy dokáže zniesť aj celodenné slnko, no najviac jej vyhovuje ak bude čiastočne zatienená pred poludňajším slnkom (najmä počas horúčav). Pri pestovaní v interiéri jej vyhovuje poloha s čo najväčším prísunom priameho a nepriameho svetla.  

ako pestovať kapucínkuPôda a hnojenie: Kapucínke najviac vyhovujú málo výživné, priepustné pôdy, ktoré nie sú trvalo premočené. Tejto letničke sa dobre darí aj v kamenistých pôdach, nevhodných na výsadbu iných rastlín. Z pohľadu pôdnej reakcie sú pre kapucínku ideálne neutrálne pôdy (pH 6 – 7,5). 

Kapucínka nie je náročná na hnojenie, takže si zvyčajne vystačí aj so živinami z pôdy. Naopak, pôda bohatá na živiny (najmä dusík), môže mať za následok bujný rast listov na úkor tvorby kvetov kapucínky.

Voda: Kapucínke sa najlepšie darí vo vlhkej, no nikdy nie premočenej pôde. Preto sú pre túto letničku ideálne priepustné substráty, z ktorých prebytočná voda okamžite odtečie. Túto rastlinu je potrebné zaliať vždy, až keď vrchná 1 cm hrubá vrstva pôdy prestáva byť vlhká. Dospelé kapucínky si vyžadujú menej častú zálievku, pretože majú už väčšiu koreňovú sústavu a svojím bujným porastom zamedzujú rýchlemu vysušovaniu pôdy.

Pri pestovaní kapucínky v kvetináči je potrebná častejšia zálievka. Na pestovanie tejto letničky si je vhodné vybrať nádoby s drenážnymi otvormi a pred zalievaním si vždy prstom preveriť vlhkosť vrchnej vrstvy substrátu a zalievať až potom ako vyschne.

Sadenie kapucínky

ako sadiť kapucínkuKapucínky sú teplomilné, popínavé rastliny, ktoré milujú slnko a dostatok vlhkosti. Výhodou kapucínky je, že rastie pomerne rýchlo, takže je túto rastlinu možné vysádzať priamo v záhrade aj zo semien. Sadenie kapucínky zo semena je vhodné, až keď im nehrozí mráz a keď priemerná teplota pôdy vzrastie nad 15 °C, čo v našich klimatických podmienkach znamená koniec mája až jún podľa lokality a sezóny. Pomerne veľké semená kapucínky sadíme do skyprenej pôdy (do hĺbky 1 cm) v cca. 30 cm rozstupoch. Pre zvýšenie pravdepodobnosti vzklíčenia je vhodné sadiť vždy dve semená kapucínky na jedno miesto a v prípade vyklíčenia oboch semien nechať rásť len to životaschopnejšie.

Aj v prípade kapucínky si je možné predpestovať sadenice v interiéri, ktoré sa následne presadia do záhrady, čo nám umožní predĺženie sezóny a tým pádom aj posilnenie úrody listov a kvetov. Takéto sadenice kapucínky je potrebné vysadiť 3 týždne pred presadením do záhrady, čím im zabezpečíme dostatočný náskok. Následne trvá kapucínke 40 až 70 dní (podľa odrody), kým vyprodukuje prvé kvety. Nižšie kríčkové kultivary väčšinou kvitnú skôr ako popínavé odrody.

V zohriatej, vlhkej pôde, s dostatkom slnka rastú kapucínky veľmi rýchlo (popínavé kultivary môžu dorásť až do niekoľko metrovej výšky) a dokážu byť pomerne produktívne až kým ich nespomalí chladnejšie počasie na konci sezóny.

Pestovanie kapucínky v kvetináči

Kapucínku môžeme na okrasné a úžitkové účely pestovať aj v kvetináči. Pestovanie kapucínky na balkóne, terase je veľmi praktické a počas chladnejších mesiacov môžeme presťahovať kapucínku do interiéru a predĺžiť jej tak vegetačnú sezónu. Pri pestovaní kapucínky v kvetináči je potrebné udržiavať vlhkú pôdu pravidelným zalievaním (počas horúcich letných dní aj každý deň).

ako pestovať kapucínku v kvetináči

Ako substrát môžeme použiť bežný záhradnícky substrát, prípadne aj bežnú záhradnú pôdu (v prípade ťažkej ílovitej pôdy je vhodné pridať piesok na zvýšenie priepustnosti). Na pestovanie je nevyhnutné použiť kvetináč s odtokovými otvormi.

Starostlivosť

Celá starostlivosť o kapucínku v kvetináči spočíva v polievaní, odburiňovaní a v ochrane proti škodcom. Odburiňovanie je dôležité najmä pokiaľ ešte nie je kapucínka rozrastená. Následne už svojím bujným rastom neposkytuje burinám svetlo a priestor.

Produkciu listov a kvetov kapucínky môžeme zvýšiť pravidelným zostrihom kvetov (aby rastlina nestihla vytvoriť semená) a listov. Strihanie môžeme po rozrastení rastliny niekoľkonásobne opakovať, čím vytvoríme hustejší porast.

Choroby a škodcovia kapucínky

Škodcovia kapucínky: Práve škodcovia sú najväčšou hrozbou pri pestovaní kapucínky. Táto letnička je pre škodcov veľmi atraktívna a preto sa často využíva ako obetná rastlina, ktorá láka škodcov preč od iných druhov zeleniny, ktoré chceme ochrániť. Najväčšími škodcami kapucínky sú vošky a slimáky, ktoré dokážu rýchlo zničiť celé rastliny a to najmä pokiaľ sú mladé.

Viac o boji proti týmto škodcom nájdete tu: ako na vošky v záhrade a ako na slimáky v záhrade

Okrem toho môžu bazalku napadnúť aj húsenice (mlynárik kapustový), molice, roztoče a iný hmyz.

Choroby kapucínku: Medzi najčastejšie ochorenia postihujúce kapucínku patria mozaikový vírus, hniloba koreňov či hubové a bakteriálne ochorenia, pri ktorých je najúčinnejšia prevencia. Vysádzajte preto len zdravé rastliny a to do priepustného substrátu. Nenechávajte trvalo premočenú pôdu, a rastlinky polievajte bez toho aby ste namočili listy, pretože práve takto sa hubové a ochorenia dostávajú do rastliny. V prípade ak spozorujete príznaky ochorenia na niektorej z rastlín, odstráňte poškodenú časť, prípadne celú rastlinu aby sa od nej nenakazili aj ostatné.

Využitie a zber kapucínky

jedlé kvety kapucínkaListy, kvety aj semená kapucínky sú jedlé a majú príjemnú, korenistú chuť, takže sa často využívajú v kuchyni. Kapucínku môžeme použiť do šalátov, ako prílohu alebo na ozdobu rôznych jedál. 

Kapucínke sa výborne darí v spoločnosti takmer všetkých druhov zeleniny (napr. kapusta, fazuľa, tekvica, zemiaky, uhorky a iné), pričom obe strany navzájom benefitujú zo svojej prítomnosti. Kapucínka sa často využíva v spoločnej výsadbe s inými druhmi zeleniny, pretože priťahuje škodcov na seba, takže ich tým chráni. Viac o tejto téme nájdete tu: čo s čím pestovať.

Čím častejšie sa bude kapucínka strihať, tým rýchlejšie bude rásť a zahusťovať sa. Kapucínku najjednoduchšie zberáme odtrhnutím rukou, prípadne zostrihnutím nožničkami, pričom tým udržiavame rastlinu v kompaktnom tvare. Semená kapucínky, ktoré sa tvoria po odkvitnutí kvetov v žiadnom prípade nenechajte vyzrieť, pretože následne by rastlina postupne odumrela.

Kapucínka a jej druhy

Okrem najznámejšej kapucínky väčšej (Tropaeolum majus), ktorá sa pestuje ako jedlá aj okrasná rastlina, sa na okrasné a úžitkové účely pestujú aj kapucínka menšia (Tropaeolum minus) s menšími rozmermi listov aj kvetov, ako aj druhy kapucínka sťahovavá (tropaeolum peregrinum), tropaeolum speciosum či iné, menej známe druhy kapucínky.

 

Jednotlivé druhy a kultivary sa značne líšia vo výške a forme rastu, pretože niektoré majú popínavý charakter a dorastajú až do 3 m, zatiaľ čo iné majú plazivú alebo kríčkovú formu rastu a dorastajú len do 25 cm.

Semená kapucínky sa často ponúkajú v mixoch viacerých kultivarov rôznych farieb. Z viacerých kultivarov kapucínky vyberáme

Kapucínka väčšia ‘alaska‘kapucínka väčšia alaska

Séria kultivarov kapucínky s názvom alaska dorastá len do 30 cm výšky a je charakteristická svojimi panašovanými listami. V sérii alaska sú dostupné rôzne variety vo farebných odtieňoch červenej, oranžovej a žltej.

 

 

Kapucínka väčšia ‘scharlachglanz‘červená kapucínka

Táto popínavá odroda kapucínky dorastá s pomocou opory až do 3 m a vytvára dlhokvitnúce, šarlátové kvety.

 

 

 

Kapucínka väčšia ‘milkmaid‘krémová kapucínka jedlá

Odroda kapucínky väčšej, ktorá dorastá do 2 m a kvitne krémovými kvetmi so žltkastým stredom.

 

 

 

Kapucínka menšia ‘empress of India’karmínová kapucínka

Je trpasličia odroda s malými sýto-červenými kvetmi a tmavozelenými listami. Dorastá len do 25 cm výšky a je vhodná aj na výsadbu do kvetináčov.

 

 

Kapucínka menšia ‘tip top’pestrofarebná kapucínka

Tip top séria kapucínky menšej zahŕňa viacero variet (velvet, gold, apricot, rose,... ) vo farbách od tmavo červenej, cez marhuľovú až po žltú. Dorastá do výšky 30 cm.

 

 

Kapucínka sťahovavá (tropaeolum peregrinum)okrasná kapucínka žltá

Kapucínka sťahovavá známa aj ako kapucínka kanárska je menej bežný druh využívaný najmä na okrasné účely. Líši sa tvarom svojich laločnatých listov ako aj nezvyčajným tvarom žltých kvetov. Dorastá do 2 m a vyznačuje sa rýchlym rastom.

 

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad 20 najobľúbenejších druhov jedlých byliniek: bylinky do kuchyne

2. Prehľad záhradníctiev



Podobné témy

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…

rozmnožovanie rastlín odrezkami

Množenie rastlín odrezkami

Rozmnožovanie rastlín pomocou odrezkov je rýchly a jednoduchý spôsob ako zadarmo získať viac rastlín. Týmto spôsobom môžete značne znížiť vaše náklady vynaložené na záhradu. Jediná rastlina vám vie dať mnoho odrezkov…

liečivé bylinky

Liečivé rastliny a ich účinky

Naši predkovia využívali liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie už po tisícročia. Aj dnes sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb, pretože na rozdiel od syntetických liečiv…

prvosienka liečivá bylinka

Prvosienka Jarná, účinky a použitie

Prvosienka jarná je nízka trvalka s prízemnou rozetou listov a so súkvetím žltých kvietkov na konci dlhej stonky. Táto liečivá rastlina väčšinou rastie na polotienistých trávnatých stanoviskách s dostatkom vlahy a…

dúška materina liečivá rastlina

Materina dúška

Odborný názov: Thymus serpyllum          Zaradenie: parí do čeľade hluchavkovité Iné názvy: materidúška, živilka, kukučky, divý tymián Zber: kvety, stonky a listy od júna do augusta Materina dúška pochádza zo…