Kašeľ u psa
Aké sú príznaky a príčiny kašľa u psa? Kedy musím so psíkom navštíviť veterinára? Aká je liečba kašľa u psa?
Ako spoznám, že môj psík kašle?
Kašeľ u psa je reflexná odpoveď organizmu na podráždenie, zúženie dýchacích ciest alebo na zápal. Tento reflex je u psa veľakrát podobný kašľu človeka. Niektorí psíci pri tom vydávajú rôzne chrčivé zvuky, iní len klasicky kašlú a u ďalších sa môže kašeľ prejavovať ako napínanie na vracanie. Ak psík zakašle raz alebo dvakrát, nie je dôvod na paniku. Ak sa ale dusí alebo kašle deň či dva, treba zvážiť návštevu veterinára. Pri vážnom dusení treba vyhľadať pomoc ihneď.
Príčiny kašľa u psa
Medzi najčastejšie príčiny kašľa patria:
• Infekčné zápaly dýchacích ciest (zápal pľúc, priedušiek, priedušnice, laryngitída, ...)
• Ochorenia srdca
• Zúžená priedušnica
• Poranenia hrudníka (pri autonehode, úraze, páde)
• Dusenie sa cudzím predmetom
• Dráždivé látky
• Nádory
• Iné
U mladých psíkov ide najčastejšie o infekčné zápaly dýchacích ciest, ktoré majú zväčša sezónny charakter. Tak napríklad kotercový kašeľ je nákazlivé ochorenie, ktoré sa prejavuje dusivým kašľom a je typické tým, že sa rýchlo šíri hlavne v chovoch psov, útulkoch či v hoteloch pre psov.
Infekčné zápaly sa prenášajú kontaktom s nakazeným psíkom a kvapôčkovou infekciou. Liečba spočíva v podávaní antibiotík a podporných liekov podľa stavu (sirupy alebo kvapky proti kašľu, podpora imunity a pod.).
U starších psíkov je častá príčina kašľa okrem infekcií aj ochorenie srdca. Psík nezačne ťažko kašľať náhle, ale ochorenie srdca sa väčšinou vyvíja postupne. Psík sa začína pri námahe zadýchavať, postupne aj kašľať a takýto kašeľ môže pretrvávať v miernej forme aj dlhý čas. Pri vážnom zlyhaní srdca môže prísť dýchavičnosť a kašeľ náhle.
Zúženie priedušnice (kolaps priedušnice) spôsobuje krátkotrvajúce dusenie sa, lapanie po dychu alebo kašeľ. Genetická predispozícia pre toto ochorenie je hlavne u yorkshire teriérov a čiváv. Postihnúť môže aj iné, zväčša malé plemená.
Ak sa psík začne dusiť vyslovene z ničoho nič alebo pri jedení či hraní sa s hračkou, je možné, že sa mu cudzí predmet dostal do dýchacích ciest a dusí sa. V takom prípade treba urýchlene vyhľadať veterinára, ktorý zistí, či sú dýchacie cesty priechodné.
Niekedy sa môže psík nadýchať dráždivých látok, ktoré spôsobia dráždivý kašeľ. Sú to rôzne čistiace, dezinfekčné prostriedky alebo postreky. Po premiestnení na čistý vzduch bez prítomnosti tejto látky kašeľ spontánne odoznie.
Nádory v pľúcach alebo v nosovej dutine sa môžu prejaviť taktiež kašľom. Tu sú ale nutné zobrazovacie metódy na diagnostiku ako RTG alebo endoskopické vyšetrenie.
Liečba a diagnostika kašľa
Aby sa mohol kašeľ vyliečiť, je nutné poznať príčinu. Ak kašeľ trvá niekoľko dní, alebo sa rýchlo zhoršuje a psíkovi sa dýcha stále ťažšie, je potrebné veterinárne vyšetrenie. V prípade infekčného zápalu veterinár zvolí vhodné antibiotiká, ktoré kombinuje podľa stavu s rôznymi liekmi proti kašľu (sirup, tabletky alebo kvapky).
Pri ochorení srdca sa psíkovi urobí kardiologické vyšetrenie, ktoré môže zahŕňať meranie tlaku, RTG hrudníka, ultrazvuk a EKG srdca. Podľa nálezu určí veterinár vhodné lieky. Tieto lieky by majiteľ nemal nikdy začať podávať sám alebo meniť dávky bez konzultácie s veterinárom.
Pri zaseknutí sa cudzieho predmetu v priedušnici alebo v ústnej dutine je nutná rýchla pomoc na veterinárnom pracovisku vybavenom RTG a endoskopom.
Ochorení, ktoré spôsobujú kašeľ, je mnoho a aj ich terapia je rôzna. Preto ak si nie ste istí aké je to vážne, radšej stav psíka skonzultuje so svojim veterinárom, ktorý vám poradí najlepšie.