
Leptospiróza u psov

Všetko o pôvodcovi leptospirózy ako aj o presnose, klinických príznakoch, liečbe a prognóze tohto ochorenia u psov
Leptospiróza u psov je spôsobená druhmi baktérií Leptospira interrogans sensu latu - canicola a Leptospira icterohaemorrhagiae ( jedna spôsobuje tzv. týfus psov a druhá Weillovu chorobu). Preniesť toto ochorenie môžu psi medzi sebou navzájom alebo sa môžu nakaziť od infekčného potkana. Priebeh ochorenia je rozdielny, u niektorých psov sa môže prejaviť vážnym poškodením zdravotného stavu a u iného len miernymi príznakmi. Preto je veľmi dôležité chrániť psíka pred týmto ochorením včasnou a pravidelnou vakcináciou.
Prenos leptospirózy
Keďže existuje niekoľko typov sérovarov leptospír (okrem vyššie spomenutých 2), aj spôsob nákazy je rôzny. Zvieratá, ktoré sú nakazené leptospirózou vylučujú leptospiry močom. Preto je najčastejší spôsob nákazy práve napitím sa kontaminovanej vody. Pri dlhšom pobyte vo vode je možné nakaziť sa aj perkutánne- tzn. cez macerovanú nepoškodenú kožu.
Rezervoárom tohto ochorenia vo voľnej prírode sú potkany, teda ich požratím sa pes dokáže nakaziť leptospirózou. Nákaza je možná aj nepriamo cez kontaminované krmivo či nástroje. Preto ak je vášmu psíkovi diagnostikovaná leptospiróza, veľmi dôležitá je hygiena a dezinfekcia prostredia.
Šteňatá sa môžu nakaziť od svojej matky už v prenatálnom období alebo po narodení cicaním materského mlieka, ktoré môže obsahovať leptospiry.
Klinické príznaky leptospirózy
Doba, za ktorú sa toto ochorenie môže prejaviť, je rôzna- zvyčajne trvá 7-14 dní. Každý typ leptospiry má iný priebeh a tiež záleží od imunity psíka, ako si s ochorením poradí.
Najčastejšia forma leptospirózy je inaparentná. To znamená, že psík nemá žiadne ťažkosti, avšak je nosičom tohto ochorenia, vylučuje infekčné leptospiry a v jeho krvi sa dajú potvrdiť protilátky.
Pri formách ochorenia, ktoré spôsobujú rôzne zdravotné komplikácie môže ísť o perakútny priebeh, akútny a chronický priebeh. Najťažšie formy ochorenia sa prejavujú žltačkou (ikterom), horúčkou, úporným zvracaním (s krvou), hnačkou (krvavou), bolesťou svalov, celkovým vyčerpaním, ochorením obličiek a mnohými ďalšími príznakmi. Pri ľahších stavoch môže psík len zvracať, mať hnačku, zvýšenú teplotu, zápal mandlí a môže sa ľahko unaviť. Niektorí psi môžu krvácať z nosa alebo mať krvácaniny na slizniciach.
Diagnostika a liečba leptospirózy
Potvrdiť toto ochorenie je možné bakteriologicky (z infekčného moču) alebo z krvi. Pri laboratórnom vyšetrení z krvi sa musia odlíšiť postvakcinačné a postinfekčné protilátky. Najdôležitejšie pri včasnej diagnostike sú klinické príznaky ochorenia a anamnéza.
Liečba leptospirózy
Vďaka preventívnej vakcinácii je prípadov leptospirózy u nás pomenej. Avšak neočkovaní jedinci alebo psy s nedostatočnou hladinou protilátok môžu ochorieť. Zväčša ide o pokročilý stav ochorenia, kedy už môže dôjsť k zlyhaniu pečene či obličiek. Okrem symptomatickej liečby sa používajú imunoglobulíny a antibiotiká. Z antibiotík sa za vhodné považujú Penicilín G, ampicilín či doxycyklín. Liečiť takéto zviera môže len veterinár, ktorý zhodnotí celkový zdravotný stav zvieraťa a urobí všetky potrebné vyšetrenia. Niekedy sa používa aj núdzová vakcinácia. Prognóza ochorenia závisí od typu sérovaru leptospír, od individuálneho zdravotného stavu zvieraťa, imunitného systému a stupňa poškodenia obličiek a pečene.
