Mandevilla a jej druhy


dipladenia druhy

Prehľad pestovateľsky najznámejších druhov a kultivarov mandevilly

Mandevilla je rod rastlín z čeľade zimozeleňovité (Apocynaceae), pochádzajúcich z tropických a subtropických častí amerického kontinentu, kde bolo doposiaľ objavených viac ako 170 druhov tejto rastliny. Väčšinou ide o popínavé, teplomilné rastliny, ktoré na svoj rast využívajú oporu v podobe iných stromov a krov. Niektoré z týchto druhov a ich kultivarov či hybridov sa využívajú aj ako okrasné rastliny, pričom medzi najznámejšie patria mandevilla sanderi, mandevilla boliviensis, mandevilla splendens a ďalšie.

Pri pomenovaní mandevilly sa častokrát môžeme stretnúť aj s názvom dipladénia, pričom ide o historické pomenovanie niektorých druhov mandevilly ako aj iných podobných rastlín (napr. galactophora crassiofolia, pentalinon luteum). Dipladénia nie je teda samostatným druhom a často sa považuje za synonymum mandevilly.

Čítajte aj: Mandevilla a jej pestovanie

Podľa spôsobu rastu sa mandevilly rozdeľujú na popínavé a kompaktné typy. Popínavé sú väčšinou pôvodné druhy, zatiaľ čo kompaktné (polopopínavé alebo nepopínavé) typy s menším rastom patria väčšinou medzi moderné hybridy. Z najznámejších druhov a kultivarov mandevilly sme vybrali:

Mandevilla sanderidipladenia sanderi

Mandevilla sanderi patrí k pôvodným druhom a vyznačuje sa rýchlym, popínavým rastom (v tropických častiach sveta dorastá až do 5 metrov). Tento druh mandevilly je tiež známy pod názvom brazílsky jazmín – podľa tvaru kvetov a oblasti, z ktorej pochádza (Rio de Janeiro). Typickým znakom mandevilly sanderi sú ružové alebo červené kvety so žltým vnútrom. Táto príťažlivá rastlina bola použitá na vytvorenie mnohých kultivarov a hybridov mandevilly.

Mandevilla splendensdipladenia splendens

Tak ako mandevilla sanderi aj mandevilla splendens pochádza z Brazílie a má popínavý charakter rastu. V dospelosti však dosahuje menšiu výšku (3 m) a má širšie, tmavozelené listy. Typické sú aj jej ružové kvety so žltým vnútrom. Mandevilla splendens kvitne na prelome jari a leta a boli z nej vyšľachtené mnohé kultivary rôznych tvarov a farieb.

Mandevilla boliviensisbiela dipladenia

Bolívijská mandevilla je tiež známa ako biela mandevilla alebo aj ako biela dipladénia. Počas leta vytvára táto rastlina biele kvety, ktoré kontrastujú s tmavými listami. V tropických klimatických podmienkach dorastá pomocou opory až do 3 metrov.

 

 

Mandevilla laxačilská dipladenia

Mandevilla laxa je známa aj ako čilský jazmín. Toto pomenovanie mandevilla laxa dostala vďaka tomu, že vytvára záplavu bielych, voňavých kvetov. Má popínavý charakter a v tropických podmienkach dorastá až do 8 metrov.

 

 

Mandevilla x Amabilis ‘Alice du Pont‘

dipladenia alice du pontMandevilla Alice du Pont je jeden z prvých dostupných hybridov, ktorý bol vyšľachtený z druhu mandevilla splendens. Vyznačuje sa nižším, popínavým rastom, väčšou odolnosťou voči chladu a jasnými červenými kvetmi so žltým vnútrom. Mandevilla Alice du Pont je ideálna na pestovanie v kvetináčoch a v balkónových kontajneroch s oporou, po ktorej sa môže popínať.

Mandevilla Sundavilledipladenia sundaville

Mandevilla Sundaville je séria modernejších kultivarov mandevilly s polopopínavým rastom, ktorý je vhodný na pestovanie v kvetináčoch na balkónoch a terasách. Často sa stretávame aj s názvom dipladénia sundaville, no tieto označenia sú synonymá. Mandevilla sundaville je dostupná v rôznych farbách od bielych až po červené odtiene a jej výhodou je aj dlhé kvitnutie od neskorej jari až do jesene.

Mandevilla Diamantinadipladenia jade

Mandevilla Diamantina predstavuje ďalšiu modernú sériu kultivarov mandevilly s kompaktným rastom vhodným do kvetináčov na balkóny a terasy. Mandevily diamantina sa vyznačujú bohatšou produkciou kvetov a dlhým kvitnutím od neskorej jari až do jesene. Mandevily diamantina sa rozdeľujú na štyri typy: Jade(s kompaktným, hustým rastom vhodným aj na pestovanie bez opory), tourmaline (kompaktný nepopínavý rast), opal (s polopopínavým rastom) a agate (s popínavým rastom). Medzi najznámejšie kultivary tejto séria patria Pink Jade, White Jade, Opal Fuchs, Tourmaline Pink a ďalšie.

 

Použité zdroje: ag.umass.edu, gardeningsolutions.ifas.ufl.edu

 

Užitočné informácie:

1. Všetko o pestovaní mandevily: Mandevilla a jej pestovanie

2. Prehľad kvetov na slnečný balkón: 10 najkrajších balkónových kvetov na priame slnko

3. Prehľad záhradníctiev v SR: záhradníctva

 Podobné témy

bezúdržbové trvalky

10 najodolnejších trvaliek, o ktoré sa netreba starať

My záhradníci neustále čelíme výzvam: rastliny ktoré nechcú kvitnúť, kvety zničené neskorými mrazmi, sucho, ktoré zničí celé záhony. Aj preto je fajn mať v záhrade rastliny ktoré si vyžadujú minimum starostlivosti ak…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

tieňomilné rastliny

10 najkrajších rastlín do tieňa

Aj tienisté kúty záhrady môžu byť krásne a inšpiratívne ak do nich vyberiete tie správne rastliny vhodné do tieňa. Aj keď letničky a trvalky do tieňa nie sú také bežné ako ostatné rastliny, z tienistého miesta v záhrade…

kvety na terasu

12 Najkrajších kvetov na balkón či terasu

Na balkón sú vhodné všetky kvety, ktoré ľahko a flexibilne rastú a nádherne kvitnú. Kvôli týmto požiadavkám sa ako kvety vhodné na balkón používajú väčšinou výrazne kvitnúce letničky, ktoré rozžiaria každý balkón alebo…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…